REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spóźnione przekazanie środków jest w Unii karane

REKLAMA

Obowiązkiem państwa członkowskiego jest zapłata odsetek w przypadku opóźnienia w zapisaniu środków własnych na rachunek Komisji Europejskiej w wyznaczonym terminie - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.
Obowiązkiem państwa członkowskiego jest jak najszybsze udostępnienie środków własnych Wspólnocie. Środki własne wprowadzane do budżetu składają się z przychodów, m.in. z ceł. Każde zatem opóźnienie w przekazaniu środków własnych Wspólnoty prowadzi do zapłaty odsetek przez dane państwo członkowskie.

Do udostępnienia środków własnych z tytułu ceł zobowiązana jest także Polska. Od 1 maja 2004 r. nasz kraj należy do obszaru celnego Wspólnoty. W Polsce rozpoczyna się wspólnotowy tranzyt zewnętrzny. Szczególnie my jesteśmy narażeni na niesolidnych importerów, ponieważ dług celny powstaje w miejscu, w którym towar zostaje objęty procedurą celną.

Kontrole w urzędach

Komisja Europejska przeprowadzała kontrole niemieckich organów celnych w latach 1983–1996, gdzie rozpoczynał się wspólnotowy tranzyt zewnętrzny. W wyniku kontroli stwierdziła, że wskutek nieprawidłowości popełnionych w tym okresie przez niemieckie organy celne, zostały udostępnione z opóźnieniem środki własne Wspólnoty. Opóźnienia wynikały z braku zakończenia procedury tranzytu wspólnotowego.

Z tego względu Komisja zwróciła się do władz niemieckich o niezwłoczne wszczęcie postępowania wymiarowego przez organy celne, w zakresie zgłoszeń tranzytowych. Z przeprowadzonych kontroli w Niemczech wynikało częste przekraczanie czternastomiesięcznego terminu, określonego przez wspólnotowe przepisy celne. Niemieckie władze celne opóźnienie uzasadniały tym, że nie były zobowiązane do pobierania opłat celnych przywozowych w tym terminie. W tych okolicznościach Komisja wniosła skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Potrzebny dowód

Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził w wyroku C-104/02 z 14 kwietnia 2005 r., że jeśli sporne przesyłki towarów nie zostały przedstawione w urzędzie celnym przeznaczenia, a miejsce naruszenia lub nieprawidłowości nie mogą być ustalone, to urząd celny wyjścia ma określone obowiązki. Urząd celny powinien powiadomić o tym głównego zobowiązanego tak szybko, jak to możliwe, w każdym przypadku najpóźniej przed upływem 11 miesiąca od daty zarejestrowania zgłoszenia celnego do tranzytu wspólnotowego.

Powiadomienie powinno wskazywać zainteresowanemu, że przysługuje mu 3-miesięczny termin na dostarczenie urzędowi wyjścia dowodu potwierdzającego prawidłowość operacji tranzytu lub wskazującego miejsce, gdzie nastąpiły nieprawidłowości. Jeżeli dowód taki nie zostanie dostarczony po upływie terminu, właściwe państwo członkowskie podejmuje kroki w celu odzyskania długu celnego.

Za naruszenia kary

Obowiązkiem organów celnych, wynikających z przepisów Wspólnotowego Kodeksu Celnego (WKC) i przepisów wykonawczych, jest zapewnienie starannego i jednolitego stosowania przepisów dotyczących odzyskania długu celnego. Sąd stwierdził, że opóźnienie w powiadamianiu głównego zobowiązanego o odpowiedniej kwocie należności celnych, z naruszeniem przepisów WKC, powoduje nieuchronne opóźnienie w ustaleniu tytułu Wspólnoty do środków własnych. Trybunał orzekł, że przekazując z opóźnieniem środki własne Wspólnocie, Niemcy uchybiły zobowiązaniom wynikającym z rozporządzenia Komisji (EWG) nr 1214/92 z dnia 21 kwietnia 1992 r. w sprawie przepisów w celu wykonania procedury tranzytu wspólnotowego i niektórych uproszczeń oraz przepisów wykonawczych do WKC i rozporządzenia Rady nr 1552/89 z 29 maja 1989 r. wykonującego decyzję 88/376/EWG w sprawie systemu środków własnych Wspólnot.

Trybunał powołał się w wyroku też na orzecznictwo, m.in. sprawę C-96/89 dotyczącą skargi Komisji przeciwko Holandii, w którym stwierdzono, że istnieje nierozdzielny związek pomiędzy obowiązkiem ustalenia wspólnotowych środków własnych a obowiązkiem zapisania ich na rachunek Komisji w wyznaczonych terminach oraz obowiązkiem zapłaty odsetek za opóźnienie.

SŁOWNICZEK 

Główny zobowiązany – osoba uprawniona do korzystania z procedury wspólnot owego tranzytu zewnętrznego, odpowiedzialna za przedstawienie w wyznaczonym terminie w urzędzie celnym przeznaczenia towarów w nienaruszonym stanie, z zachowaniem przepisów tej procedury.

REKLAMA

Autopromocja

Zewnętrzny tranzyt wspólnotowy – procedura celna pozwalająca na przemieszczenie m.in. towarów niewspólnotowych, niepodlegających w tym czasie należnościom celnym przywozowym i innym opłatom ani środkom polityki handlowej z jednego do drugiego miejsca, znajdującego się w obszarze celnym Wspólnoty.

Bogusław Śledź

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

Kolejna wygrana podatnika w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 2025 roku. 53% średniej płacy. Hojność na cudzy koszt. Wyższe koszty pracy podniosą ceny i będą przerzucone na konsumentów

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 4626 zł brutto (3 483,51 zł netto). Jednocześnie w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach cywilnoprawnych wynosić ma 30,20 zł brutto. Te propozycje rządu skomentował nieprzychylnie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Publikujemy poniżej treść stanowiska Rzecznika MŚP w sprawie wzrostu płacy minimalnej od przyszłego roku.

Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

REKLAMA

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

REKLAMA

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

REKLAMA