REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unijne dotacje na doradztwo dla biur rachunkowych

Biura rachunkowe mogą liczyć na bezzwrotną pomoc strukturalną z Unii Europejskiej. Jednak ze względu na specyfikę swojej działalności nie wszystkie programy będą dla nich dostępne. Zarówno biura rachunkowe, jak i ich pracownicy mogą skorzystać z dotacji przeznaczonych m.in. na doradztwo.
Dotacje na doradztwo polegają na zwrocie części kosztów poniesionych przez biura rachunkowe na zakup usług doradczych świadczonych przez wyspecjalizowane podmioty zewnętrzne. Dzięki możliwości szerszego skorzystania przez biura rachunkowe z usług doradczych możliwe będzie ich szybsze unowocześnienie oraz rozwój produktów i usług księgowych.
Wśród programów skierowanych na doradztwo, z których mogą skorzystać m.in. biura rachunkowe, warto wymienić dwa programy w ramach PHARE 2003:
• Program Rozwoju Przedsiębiorstw,
• Program Technologie Informatyczne dla Przedsiębiorstw
oraz działanie 2.1 Sektorowego Programu Operacyjnego – Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO-WKP)
– dostępne w ramach funduszy strukturalnych UE.
PHARE 2003 – Program Rozwoju Przedsiębiorstw
W ramach „Programu Rozwoju Przedsiębiorstw” można otrzymać dofinansowanie wyłącznie usług doradczych dotyczących takich działań, jak: przygotowanie planów inwestycyjnych, określenie pozycji biura na rynku czy też tworzenie strategii dalszego rozwoju biura rachunkowego.
Kto może dostać środki
O wsparcie mogą się ubiegać biura rachunkowe posiadające siedzibę na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego.
Na jakie cele przeznaczone jest wsparcie
W ramach programu może być dofinansowane doradztwo dotyczące:
• Oceny konkurencyjnej pozycji biura rachunkowego. Są to usługi doradcze świadczone przez uprawnione podmioty zewnętrzne ukierunkowane na przygotowanie opracowania opisującego bieżącą sytuację biura rachunkowego w powiązaniu z jego konkurencją i firmami współpracującymi. Usługi te rozpoczną się od sporządzenia analizy konkurencyjnej pozycji biura, porównania sytuacji sektora w odniesieniu do innych sektorów, aż do zdefiniowania pozycji indywidualnego biura w sektorze;
• Rozwoju strategii biura rachunkowego. Usługi doradcze w tym przypadku ukierunkowane są na rozwój i wdrażanie strategii biura. Usługi mogą uwzględniać dwie następujące czynności:
– określanie strategii rozwoju,
– usługi doradcze świadczone równocześnie z wdrażaniem przez biuro planu rozwoju;
• Planowania inwestycyjnego. Chodzi o pomoc doradczą mającą na celu rozwój i wdrożenie planu inwestycyjnego oraz przygotowanie dokumentacji niezbędnej dla inwestycji związanej ze strategią biura rachunkowego, tj. sporządzenie:
– wniosku o finansowanie zewnętrzne, wyłączając wniosek o udzielenie wsparcia w ramach programów realizowanych przez PARP,
– biznesplanu inwestycji,
– studium wykonalności inwestycji,
– oceny oddziaływania inwestycji na środowisko,
– dokumentacji technicznej inwestycji.
Jakiej wysokości dofinansowanie można otrzymać
Dotacje będą przyznawane w wysokości 50 proc. kosztów usługi doradczej. Minimalna kwota wsparcia wynosi 500 euro, a maksymalna 5000 euro.
Kiedy aplikować i gdzie uzyskać informacje
W ramach programu wyznaczono kilka terminów składania wniosków: 3 października, 21 listopada 2005 r. oraz 16 stycznia 2006 r. (do godz. 15.00). Wnioski należy składać w Regionalnej Instytucji Finansującej właściwej dla siedziby biura rachunkowego. Dodatkowe informacje o programie można uzyskać w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, ul. Pańska 81/83, 00-834 Warszawa, tel.: (22) 432 80 80, 652 80 80, fax: (22) 432 86 20, 652 86 20, (22) 432 84 04, 652 84 04.
Linki:
http: //www.parp.gov.pl/dotphare3prp.html
PHARE 2003 – Program Technologie Informatyczne dla Przedsiębiorstw
Biura rachunkowe w ramach programu „Technologie informatyczne dla przedsiębiorstw” mogą starać się o dofinansowanie działań dotyczących m.in. audytu technologicznego, tworzenia aplikacji dla programów informatycznych, tworzenia baz danych, lokalnych sieci, stron internetowych oraz identyfikacji potrzeb biura w zakresie technologii informatycznych. Dotacja w ramach tego programu nie dotyczy zakupu oprogramowania, komputerów czy licencji, obejmuje jedynie usługi doradcze.
Kto może dostać środki
O wsparcie będą się mogły ubiegać biura rachunkowe posiadające siedzibę na terenie następujących województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz wielkopolskiego.
Na jakie cele przeznaczone jest wsparcie
Następujące działania mogą być finansowane w ramach programu:
• audyt technologiczny,
• identyfikacja potrzeb biura rachunkowego w zakresie technologii informatycznych,
• tworzenie specyfikacji technicznej związanej ze sprzętem i oprogramowaniem,
• doradztwo w procesie negocjacji związanych z nabywaniem sprzętu i oprogramowania,
• wsparcie i pomoc techniczna w zakresie wdrażanych rozwiązań,
• tworzenie opisu zakresu czynności na stanowiskach pracy związanych z technologią informatyczną, pomoc w procesie rekrutacji pracowników,
• tworzenie działu do spraw technologii informatycznych w ramach biura,
• tworzenie baz danych, lokalnych sieci, stron internetowych (ale tylko takich, które są bezpośrednio związane z innymi ww. rozwiązaniami (narzędziami) z zakresu technologii informatycznych, których przydatność została odpowiednio wykazana we wniosku),
• tworzenie aplikacji dla programów informatycznych,
• doradztwo w wyborze narzędzi informatycznych ulepszających zarządzanie.
Jakiej wysokości dofinansowanie można uzyskać
Wysokość dotacji to minimum 500 euro, a maksymalnie można otrzymać 10 000 euro. Jednocześnie wysokość wsparcia nie może przekroczyć 50 proc. kosztów kwalifikowanych.
Kiedy aplikować i gdzie uzyskać informacje
W ramach tego programu wyznaczono kilka terminów składania wniosków: 14 października, 19 grudnia 2005 r., 30 stycznia 2006 r. (do godz. 15.00). Wnioski należy składać w Regionalnej Instytucji Finansującej właściwej dla siedziby biura rachunkowego. Dodatkowe informacje o programie można uzyskać w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, ul. Pańska 81/83, 00-834 Warszawa, tel.: (22) 432 80 80, 652 80 80, fax: (22) 432 86 20, 652 86 20, (22) 432 84 04, 652 84 04.
Linki:
http: //www.parp.gov.pl/dotphare3tip.html
Biura rachunkowe i ich pracownicy mogą także skorzystać z innych dotacji przeznaczonych na doradztwo, szkolenia i inwestycje. Zasady korzystania z nich znajdą państwo na płycie CD „Księgowi dla księgowych” dołączonej do „Monitora Księgowego” nr 18/2005.
Łukasz Kusak
Autor jest specjalistą w zakresie zarządzania funduszami strukturalnymi


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA