REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unijne dotacje na doradztwo dla biur rachunkowych

REKLAMA

Biura rachunkowe mogą liczyć na bezzwrotną pomoc strukturalną z Unii Europejskiej. Jednak ze względu na specyfikę swojej działalności nie wszystkie programy będą dla nich dostępne. Zarówno biura rachunkowe, jak i ich pracownicy mogą skorzystać z dotacji przeznaczonych m.in. na doradztwo.
Dotacje na doradztwo polegają na zwrocie części kosztów poniesionych przez biura rachunkowe na zakup usług doradczych świadczonych przez wyspecjalizowane podmioty zewnętrzne. Dzięki możliwości szerszego skorzystania przez biura rachunkowe z usług doradczych możliwe będzie ich szybsze unowocześnienie oraz rozwój produktów i usług księgowych.
Wśród programów skierowanych na doradztwo, z których mogą skorzystać m.in. biura rachunkowe, warto wymienić dwa programy w ramach PHARE 2003:
• Program Rozwoju Przedsiębiorstw,
• Program Technologie Informatyczne dla Przedsiębiorstw
oraz działanie 2.1 Sektorowego Programu Operacyjnego – Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO-WKP)
– dostępne w ramach funduszy strukturalnych UE.
PHARE 2003 – Program Rozwoju Przedsiębiorstw
W ramach „Programu Rozwoju Przedsiębiorstw” można otrzymać dofinansowanie wyłącznie usług doradczych dotyczących takich działań, jak: przygotowanie planów inwestycyjnych, określenie pozycji biura na rynku czy też tworzenie strategii dalszego rozwoju biura rachunkowego.
Kto może dostać środki
O wsparcie mogą się ubiegać biura rachunkowe posiadające siedzibę na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego.
Na jakie cele przeznaczone jest wsparcie
W ramach programu może być dofinansowane doradztwo dotyczące:
• Oceny konkurencyjnej pozycji biura rachunkowego. Są to usługi doradcze świadczone przez uprawnione podmioty zewnętrzne ukierunkowane na przygotowanie opracowania opisującego bieżącą sytuację biura rachunkowego w powiązaniu z jego konkurencją i firmami współpracującymi. Usługi te rozpoczną się od sporządzenia analizy konkurencyjnej pozycji biura, porównania sytuacji sektora w odniesieniu do innych sektorów, aż do zdefiniowania pozycji indywidualnego biura w sektorze;
• Rozwoju strategii biura rachunkowego. Usługi doradcze w tym przypadku ukierunkowane są na rozwój i wdrażanie strategii biura. Usługi mogą uwzględniać dwie następujące czynności:
– określanie strategii rozwoju,
– usługi doradcze świadczone równocześnie z wdrażaniem przez biuro planu rozwoju;
• Planowania inwestycyjnego. Chodzi o pomoc doradczą mającą na celu rozwój i wdrożenie planu inwestycyjnego oraz przygotowanie dokumentacji niezbędnej dla inwestycji związanej ze strategią biura rachunkowego, tj. sporządzenie:
– wniosku o finansowanie zewnętrzne, wyłączając wniosek o udzielenie wsparcia w ramach programów realizowanych przez PARP,
– biznesplanu inwestycji,
– studium wykonalności inwestycji,
– oceny oddziaływania inwestycji na środowisko,
– dokumentacji technicznej inwestycji.
Jakiej wysokości dofinansowanie można otrzymać
Dotacje będą przyznawane w wysokości 50 proc. kosztów usługi doradczej. Minimalna kwota wsparcia wynosi 500 euro, a maksymalna 5000 euro.
Kiedy aplikować i gdzie uzyskać informacje
W ramach programu wyznaczono kilka terminów składania wniosków: 3 października, 21 listopada 2005 r. oraz 16 stycznia 2006 r. (do godz. 15.00). Wnioski należy składać w Regionalnej Instytucji Finansującej właściwej dla siedziby biura rachunkowego. Dodatkowe informacje o programie można uzyskać w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, ul. Pańska 81/83, 00-834 Warszawa, tel.: (22) 432 80 80, 652 80 80, fax: (22) 432 86 20, 652 86 20, (22) 432 84 04, 652 84 04.
Linki:
http: //www.parp.gov.pl/dotphare3prp.html
PHARE 2003 – Program Technologie Informatyczne dla Przedsiębiorstw
Biura rachunkowe w ramach programu „Technologie informatyczne dla przedsiębiorstw” mogą starać się o dofinansowanie działań dotyczących m.in. audytu technologicznego, tworzenia aplikacji dla programów informatycznych, tworzenia baz danych, lokalnych sieci, stron internetowych oraz identyfikacji potrzeb biura w zakresie technologii informatycznych. Dotacja w ramach tego programu nie dotyczy zakupu oprogramowania, komputerów czy licencji, obejmuje jedynie usługi doradcze.
Kto może dostać środki
O wsparcie będą się mogły ubiegać biura rachunkowe posiadające siedzibę na terenie następujących województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz wielkopolskiego.
Na jakie cele przeznaczone jest wsparcie
Następujące działania mogą być finansowane w ramach programu:
• audyt technologiczny,
• identyfikacja potrzeb biura rachunkowego w zakresie technologii informatycznych,
• tworzenie specyfikacji technicznej związanej ze sprzętem i oprogramowaniem,
• doradztwo w procesie negocjacji związanych z nabywaniem sprzętu i oprogramowania,
• wsparcie i pomoc techniczna w zakresie wdrażanych rozwiązań,
• tworzenie opisu zakresu czynności na stanowiskach pracy związanych z technologią informatyczną, pomoc w procesie rekrutacji pracowników,
• tworzenie działu do spraw technologii informatycznych w ramach biura,
• tworzenie baz danych, lokalnych sieci, stron internetowych (ale tylko takich, które są bezpośrednio związane z innymi ww. rozwiązaniami (narzędziami) z zakresu technologii informatycznych, których przydatność została odpowiednio wykazana we wniosku),
• tworzenie aplikacji dla programów informatycznych,
• doradztwo w wyborze narzędzi informatycznych ulepszających zarządzanie.
Jakiej wysokości dofinansowanie można uzyskać
Wysokość dotacji to minimum 500 euro, a maksymalnie można otrzymać 10 000 euro. Jednocześnie wysokość wsparcia nie może przekroczyć 50 proc. kosztów kwalifikowanych.
Kiedy aplikować i gdzie uzyskać informacje
W ramach tego programu wyznaczono kilka terminów składania wniosków: 14 października, 19 grudnia 2005 r., 30 stycznia 2006 r. (do godz. 15.00). Wnioski należy składać w Regionalnej Instytucji Finansującej właściwej dla siedziby biura rachunkowego. Dodatkowe informacje o programie można uzyskać w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, ul. Pańska 81/83, 00-834 Warszawa, tel.: (22) 432 80 80, 652 80 80, fax: (22) 432 86 20, 652 86 20, (22) 432 84 04, 652 84 04.
Linki:
http: //www.parp.gov.pl/dotphare3tip.html
Biura rachunkowe i ich pracownicy mogą także skorzystać z innych dotacji przeznaczonych na doradztwo, szkolenia i inwestycje. Zasady korzystania z nich znajdą państwo na płycie CD „Księgowi dla księgowych” dołączonej do „Monitora Księgowego” nr 18/2005.
Łukasz Kusak
Autor jest specjalistą w zakresie zarządzania funduszami strukturalnymi


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA