REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 2007 roku podatek giełdowy na Węgrzech

REKLAMA

Na Węgrzech od 2007 roku będzie obowiązywał podatek od odsetek i zysków kapitałowych osiąganych dzięki transakcjom giełdowym. Do tej pory zyski te były zwolnione z podatku. Stawka będzie wynosić 10 proc., a od 2010 roku 18 proc.
W listopadzie 2005 r. węgierski parlament uchwalił nowelizację prawa podatkowego. Nowe przepisy mają stopniowo wchodzić w życie w latach 2006-2010. István Csővári, prawnik, ekspert podatkowy z Kancelarii Réczicza White&Case LLP w Budapeszcie, wyjaśnił, że istotną zmianą przewidzianą w nowelizacji węgierskiego prawa podatkowego jest opodatkowanie odsetek i zysków kapitałowych od transakcji giełdowych.

– Do tej pory te rodzaje dochodów były zwolnione z opodatkowania, co jest sprzeczne z praktyką prawie wszystkich pozostałych krajów Unii Europejskiej. Podatek od tych dochodów zostanie wprowadzony od 2007 roku, a obowiązująca stawka wyniesie 10 proc., aczkolwiek od 2010 roku ma ona zostać podwyższona do 18 proc. – tłumaczył nasz rozmówca. Jednocześnie dodał, że ostatnia nowelizacja przewiduje jeszcze kilka istotnych zmian. Księgi handlowe będą mogły być w zasadzie prowadzone w walucie innej niż forint węgierski. Ta zmiana może potencjalnie przynieść korzyści zarówno podatkowe, jak i administracyjne przedsiębiorstwom zaangażowanym w transakcje międzynarodowe.

Ponadto obniżono stosunkowo wysokie na Węgrzech stawki VAT, tak że najwyższa stawka spadła z 25 proc. do 20 proc.

W odniesieniu do podatku dochodowego od osób prawnych, najważniejszą zmianą jest to, że pierwsze 5 mln forintów węgierskich (HUF) (równowartość ok. 20 000 euro) dochodu do opodatkowania ma być opodatkowane według stawki 10 proc. zamiast 16 proc. Aby móc skorzystać z tej niższej stawki, spółki muszą przekazywać składki na ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne w wysokości co najmniej dwukrotności minimalnego wynagrodzenia na każdego pracownika i nie mogą korzystać z żadnych ulg i zwolnień w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

– Oprócz zmian wprowadzonych ostatnią nowelizacją, na mocy poprzedniej nowelizacji prawa podatkowego, poczynając od 2006 roku, wszelkie rodzaje dywidend wypłacanych na rzecz spółek zagranicznych mają być zwolnione od zryczałtowanego podatku od dywidend pobieranego u źródła. W praktyce zmiana ta oznacza, że od 2006 roku na Węgrzech nie będzie już żadnego podatku pobieranego u źródła z tytułu płatności przekazywanych za granicę, jako że tego rodzaju podatek od odsetek i należności licencyjnych zniesiono już od 2004 roku – poinformował István Csővári.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA