| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Zbycie udziałów jest zwolnione z podatku

Zbycie udziałów jest zwolnione z podatku

Gdy dochodzi do przekształceń spółek, to w niektórych przypadkach zbycie udziałów nawet przed upływem pięciu lat zwolnione jest z podatku kapitałowego - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) – w wyroku C-509/04 – dokonał w oparciu o przepisy unijne interpretacji holenderskiej ustawy zwalniającej w okresie 5 lat z podatku kapitałowego nabywców udziałów w spółce kapitałowej. ETS rozpatrzył sytuację, gdy spółka kapitałowa w okresie pięciu lat od nabycia udziałów drugiej spółki przy połączeniu – w drodze wymiany tytułów uczestnictwa zwolnionego od podatku kapitałowego – przestaje posiadać nabyte udziały.

Spółki się łączą

Chodziło o przypadek, gdy ta druga spółka połączyła się z trzecią spółką kapitałową i w wyniku tego przestała istnieć. Pierwsza spółka jednak w zamian otrzymała udziały tej trzeciej spółki. W takiej sytuacji warunek zachowania pierwotnie nabytych udziałów przez okres pięciu lat nie rozciąga się na udziały trzeciej spółki posiadane przez tę pierwszą spółkę – uznał ETS. Oznacza to, że zwolnienie przysługuje nadal mimo tak dokonanego zbycia udziałów przed upływem pięciu lat.

Zmiana umowy

Wyrok ten ma pośrednie znaczenie dla sytuacji opodatkowania w Polsce podatkiem od czynności cywilnoprawnych umów spółek w razie podziału lub połączenia spółek, które były zwolnione z podatku kapitałowego zapłaconego za granicą. Ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych korzysta bowiem tylko zmiana umowy spółki, której kapitał zakładowy został opodatkowany podatkiem kapitałowym.

TYLKO JEDEN PODATEK
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zwalnia się z polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych umowy spółki zawarte wskutek przekształcenia, podziału lub łączenia w części dotyczącej kapitału zakładowego, którego wartość przed dokonaniem czynności została opodatkowana podatkiem kapitałowym poza terytorium Polski.

Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »