REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Preferencje podatkowe w krajach unijnych

REKLAMA

Polska nie wykorzystała tak jak inne nowe kraje Unii Europejskiej wszystkich możliwości, negocjując warunki akcesji. Nie udało nam się wywalczyć zbyt wielu odstępstw od regulacji zawartych w VI dyrektywie. Ośmiu największym nowym krajom UE udało się wynegocjować pewne odstępstwa od wymogów unijnych. Są to przepisy, które gwarantują prawo do uregulowań innych niż przewidzianych w przepisach wspólnotowych.
Derogacje wynikające z Traktatu Akcesyjnego chronią poszczególne państwa przed zarzutem niezgodności ich wewnętrznych przepisów o VAT z VI dyrektywą.
Niższe stawki

Czechy wynegocjowały w Traktacie Akcesyjnym 5-proc. obniżoną stawkę na budownictwo mieszkaniowe i usługi remontowe. Będzie ona obowiązywać do 31 grudnia 2007 roku. Do tego czasu Czesi będą mieli też prawo do stosowania 5-proc. stawki na dostawy energii cieplnej. Podobną gwarancję uzyskała także Łotwa. W jej przypadku obowiązuje nie obniżona stawka, lecz zwolnienie dla dostaw energii cieplnej. Jednak dotyczy ona tylko dostaw energii na rzecz osób fizycznych, a odstępstwo będzie obowiązywać tylko do 30 czerwca 2006 roku.

Autopromocja

Jedynym odstępstwem, jakie wynegocjowała Litwa, jest stawka 0 proc. dla międzynarodowego przewozu osób. Będzie ona obowiązywać do końca okresu przejściowego. Taki sam przywilej przypadł w udziale Węgrom, które dodatkowo wynegocjowały obniżoną stawkę dla dostaw energii cieplnej, elektryczności, gazu i usług gastronomicznych. Mają prawo korzystać z niego do 30 grudnia 2007 roku.

Ciekawa sytuacja miała miejsce w przypadku Słowacji, która wynegocjowała kilka przejściowych derogacji w zakresie obniżonych stawek VAT na usługi budownictwa mieszkaniowego i usługi remontowe, dostawy energii cieplnej i elektrycznej. Jednak ze względu na zniesienie obniżonych stawek VAT od 1 stycznia 2004 roku odstępstwa te nie zostały wprowadzone do ustawy o VAT, a Słowacja faktycznie nigdy nie skorzystała z wynegocjowanych preferencji.

Liczne odstępstwa

Wiele odstępstw w stosunku do obowiązujących w UE zagwarantowała sobie Estonia. Nie tylko wynegocjowała tak jak inni 0-proc. stawkę VAT dla międzynarodowego przewozu osób do końca okresu przejściowego, ale uzyskała dodatkowo prawo do stosowania 5-proc. stawki dla dostaw energii cieplnej do osób indywidualnych, spółdzielni mieszkaniowych i domów jednorodzinnych. Ze stawki tej może korzystać do 30 czerwca 2007 roku.

Słowenia do końca okresu przejściowego ma prawo do 0-proc. stawki dla usług międzynarodowego i wewnątrzwspólnotowego transportu osób w transporcie morskim, lotniczym i kolejowym. Ponadto jako jedyna uzyskała stawkę 8,5 proc. dla usług budowy, renowacji i utrzymania czy konserwacji obiektów mieszkalnych i budynków specjalnych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych do 31 grudnia 2007 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Polskie sukcesy negocjacyjne

Na tle innych nowych państw UE Polska nie wypada najgorzej. Zgodnie z treścią Traktatu Akcesyjnego Polska wynegocjowała 5 stawek przejściowych. Tak jak inne kraje, uzyskała prawo do stosowania do końca okresu przejściowego 0-proc. stawki dla usług międzynarodowego przewozu osób. Podobnie możemy opodatkowywać książki i czasopisma specjalistyczne. W tym przypadku termin stosowania zerowego VAT upływa 31 grudnia 2007 roku. Ponadto Polska ma prawo do stosowania 3-proc. stawki na niektóre nieprzetworzone produkty rolne. Tu obowiązuje najdłuższy z wynegocjowanych terminów, bo do 30 kwietnia 2008 roku. Do końca zaś 2007 roku będziemy mogli opodatkowywać obniżoną 7-proc. stawką usługi budownictwa mieszkaniowego i usługi remontowe oraz usługi gastronomiczne.

Eksperci nie tryskają jednak entuzjazmem. Roman Namysłowski, doradca podatkowy z Ernst & Young uważa, że Polska zaprzepaściła szansę uzyskania zgody na stosowanie odstępstw od VI dyrektywy, które uchroniłyby Polskę przed zarzutem braku pełnej harmonizacji. Chodzi przede wszystkim o możliwość stosowania 7proc. stawki VAT na materiały budowlane.

Kolejnym nie do końca wykorzystanym odstępstwem jest podwyższenie limitu rejestracji. Jak podkreśla Roman Namysłowski, Polska wynegocjowała większy niż wynika z dyrektywy limit (równowartość 10 tys. euro), ale jest to jeden z najniższych limitów wśród nowo przyjętych krajów.

Podobnego zdania jest Przemysław Skorupa, doradca podatkowy z Baker & McKenzie.

– Wydaje się, iż w trakcie prowadzonych z Unią Europejską negocjacji akcesyjnych Polska mogła zadbać o wprowadzenie większej liczby odstępstw od przepisów VI dyrektywy – uważa. Choć przedmiotem negocjacji były przede wszystkim odstępstwa w zakresie stawek VAT, zupełnie pominięto kwestie, które obecnie powodują, iż polskie przepisy są w niektórych przypadkach ewidentnie niezgodne z przepisami dyrektywy. Jako przykład podaje przepisy dotyczące ustalania podstawy opodatkowania w przypadku transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Zastrzeżenia mają też eksperci w innych krajach. Trudno się dziwić. W końcu zaprzepaszczenie możliwości stosowania każdej kolejnej preferencji bezpośrednio wpływa na wysokość VAT, jaki musi zapłacić podatnik.

LIMITY ZWOLNIEŃ Z OBOWIĄZKU REJESTRACJI DLA CELÓW VAT

Podatnicy obowiązani są do rejestracji po przekroczeniu określonego obrotu. Wynosi on:
w Czechach
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 35 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 11 400 euro
w Estonii
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 16 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 10 230 euro
na Litwie
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 29 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 10 000 euro
na Łotwie
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 14 200 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 19 000 euro
w Polsce
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 10 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 10 000 euro
na Słowacji
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 40 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 11 200 euro
w Słowenii
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 21 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów 10 000 euro
na Węgrzech
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 16 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 10 000 euro

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  REKLAMA