REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Preferencje podatkowe w krajach unijnych

REKLAMA

Polska nie wykorzystała tak jak inne nowe kraje Unii Europejskiej wszystkich możliwości, negocjując warunki akcesji. Nie udało nam się wywalczyć zbyt wielu odstępstw od regulacji zawartych w VI dyrektywie. Ośmiu największym nowym krajom UE udało się wynegocjować pewne odstępstwa od wymogów unijnych. Są to przepisy, które gwarantują prawo do uregulowań innych niż przewidzianych w przepisach wspólnotowych.
Derogacje wynikające z Traktatu Akcesyjnego chronią poszczególne państwa przed zarzutem niezgodności ich wewnętrznych przepisów o VAT z VI dyrektywą.
Niższe stawki

Czechy wynegocjowały w Traktacie Akcesyjnym 5-proc. obniżoną stawkę na budownictwo mieszkaniowe i usługi remontowe. Będzie ona obowiązywać do 31 grudnia 2007 roku. Do tego czasu Czesi będą mieli też prawo do stosowania 5-proc. stawki na dostawy energii cieplnej. Podobną gwarancję uzyskała także Łotwa. W jej przypadku obowiązuje nie obniżona stawka, lecz zwolnienie dla dostaw energii cieplnej. Jednak dotyczy ona tylko dostaw energii na rzecz osób fizycznych, a odstępstwo będzie obowiązywać tylko do 30 czerwca 2006 roku.

REKLAMA

Autopromocja

Jedynym odstępstwem, jakie wynegocjowała Litwa, jest stawka 0 proc. dla międzynarodowego przewozu osób. Będzie ona obowiązywać do końca okresu przejściowego. Taki sam przywilej przypadł w udziale Węgrom, które dodatkowo wynegocjowały obniżoną stawkę dla dostaw energii cieplnej, elektryczności, gazu i usług gastronomicznych. Mają prawo korzystać z niego do 30 grudnia 2007 roku.

Ciekawa sytuacja miała miejsce w przypadku Słowacji, która wynegocjowała kilka przejściowych derogacji w zakresie obniżonych stawek VAT na usługi budownictwa mieszkaniowego i usługi remontowe, dostawy energii cieplnej i elektrycznej. Jednak ze względu na zniesienie obniżonych stawek VAT od 1 stycznia 2004 roku odstępstwa te nie zostały wprowadzone do ustawy o VAT, a Słowacja faktycznie nigdy nie skorzystała z wynegocjowanych preferencji.

Liczne odstępstwa

Wiele odstępstw w stosunku do obowiązujących w UE zagwarantowała sobie Estonia. Nie tylko wynegocjowała tak jak inni 0-proc. stawkę VAT dla międzynarodowego przewozu osób do końca okresu przejściowego, ale uzyskała dodatkowo prawo do stosowania 5-proc. stawki dla dostaw energii cieplnej do osób indywidualnych, spółdzielni mieszkaniowych i domów jednorodzinnych. Ze stawki tej może korzystać do 30 czerwca 2007 roku.

Słowenia do końca okresu przejściowego ma prawo do 0-proc. stawki dla usług międzynarodowego i wewnątrzwspólnotowego transportu osób w transporcie morskim, lotniczym i kolejowym. Ponadto jako jedyna uzyskała stawkę 8,5 proc. dla usług budowy, renowacji i utrzymania czy konserwacji obiektów mieszkalnych i budynków specjalnych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych do 31 grudnia 2007 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Polskie sukcesy negocjacyjne

REKLAMA

Na tle innych nowych państw UE Polska nie wypada najgorzej. Zgodnie z treścią Traktatu Akcesyjnego Polska wynegocjowała 5 stawek przejściowych. Tak jak inne kraje, uzyskała prawo do stosowania do końca okresu przejściowego 0-proc. stawki dla usług międzynarodowego przewozu osób. Podobnie możemy opodatkowywać książki i czasopisma specjalistyczne. W tym przypadku termin stosowania zerowego VAT upływa 31 grudnia 2007 roku. Ponadto Polska ma prawo do stosowania 3-proc. stawki na niektóre nieprzetworzone produkty rolne. Tu obowiązuje najdłuższy z wynegocjowanych terminów, bo do 30 kwietnia 2008 roku. Do końca zaś 2007 roku będziemy mogli opodatkowywać obniżoną 7-proc. stawką usługi budownictwa mieszkaniowego i usługi remontowe oraz usługi gastronomiczne.

Eksperci nie tryskają jednak entuzjazmem. Roman Namysłowski, doradca podatkowy z Ernst & Young uważa, że Polska zaprzepaściła szansę uzyskania zgody na stosowanie odstępstw od VI dyrektywy, które uchroniłyby Polskę przed zarzutem braku pełnej harmonizacji. Chodzi przede wszystkim o możliwość stosowania 7proc. stawki VAT na materiały budowlane.

Kolejnym nie do końca wykorzystanym odstępstwem jest podwyższenie limitu rejestracji. Jak podkreśla Roman Namysłowski, Polska wynegocjowała większy niż wynika z dyrektywy limit (równowartość 10 tys. euro), ale jest to jeden z najniższych limitów wśród nowo przyjętych krajów.

Podobnego zdania jest Przemysław Skorupa, doradca podatkowy z Baker & McKenzie.

– Wydaje się, iż w trakcie prowadzonych z Unią Europejską negocjacji akcesyjnych Polska mogła zadbać o wprowadzenie większej liczby odstępstw od przepisów VI dyrektywy – uważa. Choć przedmiotem negocjacji były przede wszystkim odstępstwa w zakresie stawek VAT, zupełnie pominięto kwestie, które obecnie powodują, iż polskie przepisy są w niektórych przypadkach ewidentnie niezgodne z przepisami dyrektywy. Jako przykład podaje przepisy dotyczące ustalania podstawy opodatkowania w przypadku transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Zastrzeżenia mają też eksperci w innych krajach. Trudno się dziwić. W końcu zaprzepaszczenie możliwości stosowania każdej kolejnej preferencji bezpośrednio wpływa na wysokość VAT, jaki musi zapłacić podatnik.

LIMITY ZWOLNIEŃ Z OBOWIĄZKU REJESTRACJI DLA CELÓW VAT

Podatnicy obowiązani są do rejestracji po przekroczeniu określonego obrotu. Wynosi on:
w Czechach
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 35 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 11 400 euro
w Estonii
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 16 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 10 230 euro
na Litwie
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 29 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 10 000 euro
na Łotwie
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 14 200 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 19 000 euro
w Polsce
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 10 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 10 000 euro
na Słowacji
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 40 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 11 200 euro
w Słowenii
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 21 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów 10 000 euro
na Węgrzech
• przy rejestracji dla potrzeb VAT – 16 000 euro
• przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – 10 000 euro

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hołownia: Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną

Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną, tej sprawy nie odpuścimy - deklarował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Mówił też o kredycie zero procent, rozliczeniach i zatrudnianiu w państwowych spółkach.

Nakaz ujawniania informacji o uzgodnieniach podatkowych narusza prawo do prywatności klienta. Wyrok TSUE

Przepis nakazujący pośrednikom ujawnianie organom informacji o transgranicznych uzgodnieniach podatkowych narusza szeroko rozumiane prawo do poszanowania prywatności klienta. W celu ochrony tajemnicy zawodowej z tego obowiązku zwolnić się może prawnik, jednak warunkiem jest poinformowanie o tym innego pośrednika. Wyrokiem z 29 lipca 2024 r. TSUE potwierdził, że obowiązek nie dotyczy sytuacji gdy inny pośrednik nie jest klientem prawnika. W Polsce nakaz nie może obejmować adwokatów i radców prawnych (sprawa C 623/22, Belgian Association of Tax Lawyers i in., przeciwko Premier minister).

Ryczałt 2025 (od przychodów ewidencjonowanych): limity, stawki, najem prywatny, działalność gospodarcza

Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2025 roku? Kto może płacić ryczałt w 2025 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2025 r.? Jakie stawki ryczałtu obowiązywać będą w przyszłym roku?

Ostateczny termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Jakie skutki prawne upływu tego terminu? Kary, przedawnienie

W ostatnim czasie wiele się mówi o zachowaniu równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Zwolennikami doktryny „work-life-balans” nie są już tylko pracownicy, ale coraz częściej przekonują się do niej również pracodawcy, oferując co rusz nowe przywileje swoim współpracownikom. Jednym, nierzadko spotykanym jest udzielenie pracownikom dodatkowych, płatnych dni wolnych np. z okazji urodzin. Jest to jednak dobrowolność zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika. Przywilejem pracownika, który z pewnością pomoże zachować równowagę w życiu, jest urlop wypoczynkowy. Udzielenie go jest jednym z obowiązków pracodawcy, którego nieprzestrzeganie podlega karze grzywny. 

REKLAMA

Które firmy płacą największy CIT? Orlen już nie jest liderem - zapłacił tylko 1,38 mld zł, rok wcześniej było to 4,37 mld zł

Orlen dopiero na trzecim miejscu. Tym razem to banki zdominowały listę największych indywidualnych podatników CIT w 2023 r. W pierwszej dziesiątce największych podatników znalazło się siedem banków m.in. Pekao, Santander Bank Polska, czy ING BSK.

Stopy procentowe NBP 2024: bez zmian w październiku. Prezes Glapiński: obniżka stóp najwcześniej w II kw. 2025 r.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 października 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków i ekonomistów. Wydaje się, że Rada Polityki Pieniężnej zacznie cykl obniżek stóp procentowych w II kw. 2025 r. Tak wynika z wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego z comiesięcznej konferencji prasowej, która odbyła się 3 października 2024 r.

Jakie są limity dla ryczałtu na 2025 rok? Kwoty ważne dla podatników

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2025 roku będą mogli opłacać podatnicy, których przychody w bieżącym roku nie przekroczą kwoty 8 569 200 zł. Natomiast prawo do kwartalnego rozliczenia ryczałtu w przyszłym roku będą mieli podatnicy, których przychody nie przekroczą kwoty 856 920 zł.

Jaki jest limit dla jednorazowej amortyzacji w 2025 roku? Kwota limitu wynosi 214.000 zł

Jednorazowa amortyzacja w 2025 r. Jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od niektórych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (do wysokości 50 000 euro) mogą dokonywać podatnicy PIT i CIT posiadający status małego podatnika i podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą. Limit ten na 2025 r., po przeliczeniu według średniego kursu euro z 1 października br., wynosi 214.000 zł.

REKLAMA

Podwyżki akcyzy w 2025 r. i kolejnych latach. Droższe będą: papierosy, wyroby nowatorskie, płyn do papierosów elektronicznych, tytoń, cygara i cygaretki

W dniu 1 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, przedłożony przez Ministra Finansów. Zwiększone zostaną od marca 2025 roku stawki podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe, wyroby nowatorskie (podgrzewane wyroby tytoniowe) oraz płyn do papierosów elektronicznych. Nowe stawki akcyzy mają przede wszystkim ograniczyć konsumpcję wyrobów tytoniowych i ich substytutów, szczególnie przez osoby nieletnie.

JPK CIT od 2025 roku: nowe obowiązki podatników. JPK-KR-PD, JPK-ST

Minister Finansów wydał 16 sierpnia 2024 r. rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych, o które przedsiębiorcy będą musieli uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe. Jest to tzw. rozporządzenie w sprawie JPK CIT. Jako pierwsze (od 2025 roku) nowymi obowiązkami zostaną obciążone podmioty o przychodzie powyżej 50 mln euro, a także podatkowe grupy kapitałowe. A od 2026 roku pozostali podatnicy CIT.

REKLAMA