REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie podatki zapłaci spółka na Litwie

REKLAMA

Przedsiębiorstwa zarejestrowane na Litwie są opodatkowane w tym kraju od całości swoich światowych dochodów. Natomiast przedsiębiorcy niebędący litewskimi rezydentami są opodatkowani podatkiem dochodowym wyłącznie od dochodu wygenerowanego na Litwie. Polski przedsiębiorca podlega opodatkowaniu na Litwie podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: CIT), jeśli prowadzi tam działalność za pośrednictwem stałej placówki (zakładu).
Sylwia Migdał, doradca podatkowy Ernst & Young, wyjaśnia, że określenie zakład obejmuje w szczególności filię, biuro, zakład fabryczny, warsztat i miejsce wydobywania zasobów naturalnych. Zgodnie z polsko-litewską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania (umowa) prace budowlane, montażowe lub instalacyjne albo działalność nadzorcza lub doradcza z nimi związana stanowi zakład, gdy trwają dłużej niż dziewięć miesięcy.
– Zasady opodatkowania działalności prowadzonej za pośrednictwem zakładu są co do zasady takie same jak zasady opodatkowania spółki litewskiej. W przypadku zakładu przy obliczaniu dochodu podlegającego opodatkowaniu na Litwie można jednak uwzględnić ponoszone przez centralę koszty administracyjne i koszty zarządu związane z dochodem generowanym przez zakład – dodaje Sylwia Migdał.

WAŻNE
Pobrany na Litwie podatek u źródła od wypłacanych dywidend, należności licencyjnych lub odsetek podlega w Polsce potrąceniu od podatku osoby otrzymującej należności. Potrącenie takie nie może przekroczyć tej części podatku, jaka jest należna w Polsce od otrzymanego z Litwy dochodu.

Obowiązki rejestracyjne

Przedsiębiorca ma obowiązek zarejestrować się w miejscowym urzędzie skarbowym jako podatnik i płatnik składek ubezpieczeniowych oraz uzyskać stosowne numery identyfikacyjne w ciągu 5 dni od daty rejestracji w rejestrze przedsiębiorstw (zakłady zagranicznych przedsiębiorstw – w ciągu 5 dni od rozpoczęcia działalności na Litwie). Każda zmiana danych powinna być zgłoszona do rejestru w ciągu 5 dni od dokonania zmiany.

WAŻNE
Opodatkowany na Litwie zysk zakładu jest zwolniony z opodatkowania w Polsce. Dlatego straty zakładu litewskiego nie mogą zostać rozliczone z dochodem osiągniętym z tytułu działalności prowadzonej na terytorium Polski. Strata podlega rozliczeniu z dochodem opodatkowanym na Litwie zgodnie z tamtejszymi regulacjami.

Wysokość podatku

Standardowa stawka CIT na Litwie wynosi 15 proc. Małe przedsiębiorstwa o rocznym dochodzie nieprzekraczającym 500 000 litów litewskich (LTL) stanowiących równowartość 144 810 euro i średnim zatrudnieniu w roku poniżej 10 osób stosują obniżoną 13-proc. stawkę CIT. Ponadto spółki zatrudniające poniżej 10 osób i rocznym dochodzie nieprzekraczającym 1 000 000 LTL (równowartość 289 620 euro) mogą stosować 0-proc. stawkę podatku dla kwoty 25 000 LTL (ok. 7240 euro) i 15 proc. dla pozostałej części dochodu.
Sylwia Migdał zwraca uwagę na fakt, że mimo iż nominalnie stawka CIT na Litwie jest niższa niż w Polsce, to na Litwie występują dodatkowe obciążenia związane z koniecznością płacenia tzw. tymczasowego podatku społecznego. W 2006 roku wynosi on 4 proc. dochodu podlegającego opodatkowaniu, w 2007 roku będzie wynosił 3 proc. Podstawa opodatkowania tymczasowym podatkiem społecznym jest taka sama jak podstawa opodatkowania CIT.
Określone rodzaje należności wypłacanych przez podmioty litewskie podmiotom zagranicznym podlegają podatkowi u źródła. Podstawowe stawki wynoszą: 
- 10 proc. – należności licencyjne, odsetki, należność za know-how, wynagrodzenie z tytułu sprzedaży lub wynajmu nieruchomości położonej na Litwie, 
- 15 proc. – dywidendy. Dywidenda wypłacana przez litewską spółkę nie podlega podatkowi u źródła, jeśli otrzymującym dywidendę jest spółka (niemająca siedziby w raju podatkowym) posiadająca co najmniej 10 proc. udziałów przez okres co najmniej 12 miesięcy.
Jednocześnie dodaje, że w przypadku płatności litewskiego podmiotu na rzecz polskiego rezydenta dywidend pobrany u źródła podatek nie może przekraczać 5 proc. – jeśli polski podmiot ma co najmniej 25 proc. udziałów w czeskiej spółce lub 15 proc. w pozostałych przypadkach. Ze względu na fakt, że podstawowa stawka podatku od dywidend wynosi 15 proc. oraz na opisywane zwolnienie dywidend z CIT, postanowienia umowy znajdą faktyczne zastosowanie jedynie w przypadku posiadania co najmniej 25 proc. udziałów przez okres nieprzekraczający roku (obniżenie stawki podatku u źródła z 15 proc. do 5 proc.).

WAŻNE
Podstawowa stawka CIT wynosi na Litwie 15 proc. Dodatkowo trzeba zapłacić 4-proc. podatek społeczny.

Stawka podatku u źródła od odsetek oraz należności licencyjnych wynikająca z umowy jest równa stawce wynikającej z lokalnych przepisów (wynosi 10 proc.).
Postanowienia dyrektywy 2003/49/WE w sprawie wspólnego opodatkowania odsetek oraz należności licencyjnych między powiązanymi spółkami różnych państw członkowskich zaczną w pełni obowiązywać na Litwie od 2011 roku.
Dochód do opodatkowania

Na Litwie podstawę opodatkowania CIT stanowi kwota przychodów pomniejszona o koszty ich uzyskania. Jak wyjaśnia Sylwia Migdał z Ernst & Young, do przychodów podatkowych nie zalicza się jednak dywidend, odszkodowań uzyskanych od litewskich ubezpieczycieli do wysokości nieprzekraczającej wartości poniesionej szkody, otrzymanych opłat karnych. Przy spełnieniu pewnych warunków nie stanowi również przychodu podatkowego wynik z aktualizacji wyceny środków trwałych.

WAŻNE
Opodatkowany na Litwie dochód ze sprzedaży lub wynajmu nieruchomości jest zwolniony z opodatkowania w Polsce.

Z kosztów podatkowych należy wyłączyć natomiast m.in. odsetki i ujemne różnice kursowe od pożyczek udzielonych przez podmioty powiązane w części, w jakiej pożyczka przekracza czterokrotność kapitałów spółki, koszty poniesione na rzecz podmiotów z rajów podatkowych, chyba że podatnik litewski jest w stanie wykazać, że określone warunki potwierdzające ekonomiczne uzasadnienie takiej transakcji zostały spełnione. Również tymczasowy podatek społeczny nie stanowi kosztu podatkowego.

WAŻNE
Przedsiębiorstwa zarejestrowane i działające na Litwie w Wolnych Strefach Ekonomicznych mogą starać się o całkowite zwolnienie z podatku dochodowego na okres 6 lat i 50-proc. obniżenie podatku na dalsze 10 lat. Ta ulga podatkowa dostępna jest jednak wyłącznie dla podmiotów, które dokonają inwestycji w środki trwałe o wartości co najmniej 1 mln euro i co najmniej 75 proc. ich dochodów pochodzi z produkcji, przetwarzania, magazynowania i sprzedaży hurtowej towarów przechowywanych na terenie strefy oraz z usług związanych z taką działalnością.

Straty podatkowe

Co do zasady straty podatkowe mogą zostać rozliczone przez spółkę litewską w ciągu 5 następujących po sobie latach podatkowych. Należy jednak zwrócić uwagę na szczególne regulacje dotyczące strat powstałych na skutek sprzedaży papierów wartościowych lub instrumentów pochodnych. Straty takie mogą być rozliczane przez okres 3 lat wyłącznie z zyskiem powstałym na sprzedaży papierów wartościowych lub instrumentów pochodnych.
Na Litwie nie występuje koncepcja podatkowej grupy kapitałowej (nie ma możliwości rozliczania strat spółek zależnych).

PRZYKŁAD
– W przypadku płatności na rzecz polskich rezydentów zastosowanie znajdzie polsko-litewska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z nią polscy rezydenci mogą również podlegać opodatkowaniu na Litwie od dochodów ze sprzedaży lub wynajmu nieruchomości położonej na terytorium Litwy (lub sprzedaży udziałów w spółce, której mienie się składa głównie z takiego majątku) oraz określonych dochodów innego rodzaju, np. płatności leasingowych, dywidend, odsetek i należności licencyjnych wypłacanych przez podmioty litewskie – wyjaśnia Sylwia Migdał.

PRZYKŁAD
Litewska spółka Alfa osiągnęła w 2006 roku dochód podatkowy 700 000 LTL. Zobowiązanie z tytułu CIT za 2006 rok wyniesie 101 250 LTL (0 proc. x 25 000 + 15 proc. x 675 000).

Oprac. Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Dziś rząd omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Zajmie się również projektem ustawy zobowiązującym firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, dział w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  REKLAMA