REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie podatki zapłaci spółka na Litwie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Przedsiębiorstwa zarejestrowane na Litwie są opodatkowane w tym kraju od całości swoich światowych dochodów. Natomiast przedsiębiorcy niebędący litewskimi rezydentami są opodatkowani podatkiem dochodowym wyłącznie od dochodu wygenerowanego na Litwie. Polski przedsiębiorca podlega opodatkowaniu na Litwie podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: CIT), jeśli prowadzi tam działalność za pośrednictwem stałej placówki (zakładu).
Sylwia Migdał, doradca podatkowy Ernst & Young, wyjaśnia, że określenie zakład obejmuje w szczególności filię, biuro, zakład fabryczny, warsztat i miejsce wydobywania zasobów naturalnych. Zgodnie z polsko-litewską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania (umowa) prace budowlane, montażowe lub instalacyjne albo działalność nadzorcza lub doradcza z nimi związana stanowi zakład, gdy trwają dłużej niż dziewięć miesięcy.
– Zasady opodatkowania działalności prowadzonej za pośrednictwem zakładu są co do zasady takie same jak zasady opodatkowania spółki litewskiej. W przypadku zakładu przy obliczaniu dochodu podlegającego opodatkowaniu na Litwie można jednak uwzględnić ponoszone przez centralę koszty administracyjne i koszty zarządu związane z dochodem generowanym przez zakład – dodaje Sylwia Migdał.

WAŻNE
Pobrany na Litwie podatek u źródła od wypłacanych dywidend, należności licencyjnych lub odsetek podlega w Polsce potrąceniu od podatku osoby otrzymującej należności. Potrącenie takie nie może przekroczyć tej części podatku, jaka jest należna w Polsce od otrzymanego z Litwy dochodu.

Obowiązki rejestracyjne

Przedsiębiorca ma obowiązek zarejestrować się w miejscowym urzędzie skarbowym jako podatnik i płatnik składek ubezpieczeniowych oraz uzyskać stosowne numery identyfikacyjne w ciągu 5 dni od daty rejestracji w rejestrze przedsiębiorstw (zakłady zagranicznych przedsiębiorstw – w ciągu 5 dni od rozpoczęcia działalności na Litwie). Każda zmiana danych powinna być zgłoszona do rejestru w ciągu 5 dni od dokonania zmiany.

WAŻNE
Opodatkowany na Litwie zysk zakładu jest zwolniony z opodatkowania w Polsce. Dlatego straty zakładu litewskiego nie mogą zostać rozliczone z dochodem osiągniętym z tytułu działalności prowadzonej na terytorium Polski. Strata podlega rozliczeniu z dochodem opodatkowanym na Litwie zgodnie z tamtejszymi regulacjami.

Wysokość podatku

Standardowa stawka CIT na Litwie wynosi 15 proc. Małe przedsiębiorstwa o rocznym dochodzie nieprzekraczającym 500 000 litów litewskich (LTL) stanowiących równowartość 144 810 euro i średnim zatrudnieniu w roku poniżej 10 osób stosują obniżoną 13-proc. stawkę CIT. Ponadto spółki zatrudniające poniżej 10 osób i rocznym dochodzie nieprzekraczającym 1 000 000 LTL (równowartość 289 620 euro) mogą stosować 0-proc. stawkę podatku dla kwoty 25 000 LTL (ok. 7240 euro) i 15 proc. dla pozostałej części dochodu.
Sylwia Migdał zwraca uwagę na fakt, że mimo iż nominalnie stawka CIT na Litwie jest niższa niż w Polsce, to na Litwie występują dodatkowe obciążenia związane z koniecznością płacenia tzw. tymczasowego podatku społecznego. W 2006 roku wynosi on 4 proc. dochodu podlegającego opodatkowaniu, w 2007 roku będzie wynosił 3 proc. Podstawa opodatkowania tymczasowym podatkiem społecznym jest taka sama jak podstawa opodatkowania CIT.
Określone rodzaje należności wypłacanych przez podmioty litewskie podmiotom zagranicznym podlegają podatkowi u źródła. Podstawowe stawki wynoszą: 
- 10 proc. – należności licencyjne, odsetki, należność za know-how, wynagrodzenie z tytułu sprzedaży lub wynajmu nieruchomości położonej na Litwie, 
- 15 proc. – dywidendy. Dywidenda wypłacana przez litewską spółkę nie podlega podatkowi u źródła, jeśli otrzymującym dywidendę jest spółka (niemająca siedziby w raju podatkowym) posiadająca co najmniej 10 proc. udziałów przez okres co najmniej 12 miesięcy.
Jednocześnie dodaje, że w przypadku płatności litewskiego podmiotu na rzecz polskiego rezydenta dywidend pobrany u źródła podatek nie może przekraczać 5 proc. – jeśli polski podmiot ma co najmniej 25 proc. udziałów w czeskiej spółce lub 15 proc. w pozostałych przypadkach. Ze względu na fakt, że podstawowa stawka podatku od dywidend wynosi 15 proc. oraz na opisywane zwolnienie dywidend z CIT, postanowienia umowy znajdą faktyczne zastosowanie jedynie w przypadku posiadania co najmniej 25 proc. udziałów przez okres nieprzekraczający roku (obniżenie stawki podatku u źródła z 15 proc. do 5 proc.).

WAŻNE
Podstawowa stawka CIT wynosi na Litwie 15 proc. Dodatkowo trzeba zapłacić 4-proc. podatek społeczny.

Stawka podatku u źródła od odsetek oraz należności licencyjnych wynikająca z umowy jest równa stawce wynikającej z lokalnych przepisów (wynosi 10 proc.).
Postanowienia dyrektywy 2003/49/WE w sprawie wspólnego opodatkowania odsetek oraz należności licencyjnych między powiązanymi spółkami różnych państw członkowskich zaczną w pełni obowiązywać na Litwie od 2011 roku.
Dochód do opodatkowania

Na Litwie podstawę opodatkowania CIT stanowi kwota przychodów pomniejszona o koszty ich uzyskania. Jak wyjaśnia Sylwia Migdał z Ernst & Young, do przychodów podatkowych nie zalicza się jednak dywidend, odszkodowań uzyskanych od litewskich ubezpieczycieli do wysokości nieprzekraczającej wartości poniesionej szkody, otrzymanych opłat karnych. Przy spełnieniu pewnych warunków nie stanowi również przychodu podatkowego wynik z aktualizacji wyceny środków trwałych.

WAŻNE
Opodatkowany na Litwie dochód ze sprzedaży lub wynajmu nieruchomości jest zwolniony z opodatkowania w Polsce.

Z kosztów podatkowych należy wyłączyć natomiast m.in. odsetki i ujemne różnice kursowe od pożyczek udzielonych przez podmioty powiązane w części, w jakiej pożyczka przekracza czterokrotność kapitałów spółki, koszty poniesione na rzecz podmiotów z rajów podatkowych, chyba że podatnik litewski jest w stanie wykazać, że określone warunki potwierdzające ekonomiczne uzasadnienie takiej transakcji zostały spełnione. Również tymczasowy podatek społeczny nie stanowi kosztu podatkowego.

WAŻNE
Przedsiębiorstwa zarejestrowane i działające na Litwie w Wolnych Strefach Ekonomicznych mogą starać się o całkowite zwolnienie z podatku dochodowego na okres 6 lat i 50-proc. obniżenie podatku na dalsze 10 lat. Ta ulga podatkowa dostępna jest jednak wyłącznie dla podmiotów, które dokonają inwestycji w środki trwałe o wartości co najmniej 1 mln euro i co najmniej 75 proc. ich dochodów pochodzi z produkcji, przetwarzania, magazynowania i sprzedaży hurtowej towarów przechowywanych na terenie strefy oraz z usług związanych z taką działalnością.

Straty podatkowe

Co do zasady straty podatkowe mogą zostać rozliczone przez spółkę litewską w ciągu 5 następujących po sobie latach podatkowych. Należy jednak zwrócić uwagę na szczególne regulacje dotyczące strat powstałych na skutek sprzedaży papierów wartościowych lub instrumentów pochodnych. Straty takie mogą być rozliczane przez okres 3 lat wyłącznie z zyskiem powstałym na sprzedaży papierów wartościowych lub instrumentów pochodnych.
Na Litwie nie występuje koncepcja podatkowej grupy kapitałowej (nie ma możliwości rozliczania strat spółek zależnych).

PRZYKŁAD
– W przypadku płatności na rzecz polskich rezydentów zastosowanie znajdzie polsko-litewska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z nią polscy rezydenci mogą również podlegać opodatkowaniu na Litwie od dochodów ze sprzedaży lub wynajmu nieruchomości położonej na terytorium Litwy (lub sprzedaży udziałów w spółce, której mienie się składa głównie z takiego majątku) oraz określonych dochodów innego rodzaju, np. płatności leasingowych, dywidend, odsetek i należności licencyjnych wypłacanych przez podmioty litewskie – wyjaśnia Sylwia Migdał.

PRZYKŁAD
Litewska spółka Alfa osiągnęła w 2006 roku dochód podatkowy 700 000 LTL. Zobowiązanie z tytułu CIT za 2006 rok wyniesie 101 250 LTL (0 proc. x 25 000 + 15 proc. x 675 000).

Oprac. Ewa Matyszewska
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT to nie jest deregulacja gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA