REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy od unijnej pomocy należy się podatek

REKLAMA

Podmioty realizujące projekty w ramach programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL często nie wiedzą, czy otrzymana przez nie dotacja stanowi podstawę opodatkowania VAT i czy podatek jest tzw. kosztem kwalifikowanym, który powinien podlegać refundacji.
Program EQUAL ma na celu testowanie i popieranie nowych sposobów zwalczania dyskryminacji i nierówności na rynku pracy. Dotyczy zarówno osób zatrudnionych, jak i poszukujących pracy. Obejmuje również działania na rzecz społecznej i zawodowej integracji osób ubiegających się o azyl. Finansowany jest głównie z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Groźny VAT

Zgodnie z art. 29 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, mające bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Z tego mogłoby wynikać, że dotacja stanowi podstawę opodatkowania VAT, skoro jej otrzymanie ma związek z ceną świadczonych usług lub dostarczanych towarów. W przypadki instytucji realizującej projekt w ramach EQUAL, dotacja nie ma jednak wpływu na cenę usług, powinna być jedynie zwrotem poniesionych kosztów.
Marina Koj ze spółki Procesy Inwestycyjne, która administruje programem związanym z promocją elastycznych stanowisk pracy i ochroną kapitału intelektualnego mówi, że z powodu niejasnych przepisów partnerzy realizujący projekty mają kłopoty.
– Urzędy skarbowe wydają różne interpretacje. Wystąpiliśmy do naszego urzędu skarbowego o interpretację, ale jeszcze nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jeżeli okaże się, że VAT nie zostanie uznany za koszt kwalifikowany, to będziemy musieli dopłacić do programu. Tymczasem zakłada on, że wydatki poniesione na jego realizację powinny być refundowane – mówi Marina Koj.
Jolanta Ostrowska zajmująca się realizacją Programu dla Zawidawia przyznaje, że od samego początku program EQUAL był pełen niewiadomych. – Stąpamy po niepewnym gruncie. Wątpliwości są znakiem firmowym EQUAL. Nas szczęście nasz projekt jest merytorycznie prosty, więc nas problemy z VAT nie dotyczą – mówi.
Nie wszyscy mają jednak tyle szczęścia. Z interpelacją w tej sprawie wystąpiła do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (Instytucja Zarządzająca EQUAL) poseł Grażyna Ciemniak z SLD. Resort dostrzega problem. Twierdzi, że zgodnie z wytycznymi podmioty realizujące program zgłaszają się do właściwego dla danego partnera urzędu skarbowego z prośbą o wydanie decyzji o stosowaniu VAT w określonym przypadku. Sęk w tym, że różne urzędy skarbowe wydają odmienne interpretacje.

Europejskie wymogi

Zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej projekty w ramach EQUAL realizowane są przez tzw. Partnerstwa na Rzecz Rozwoju, a nie przez pojedyncze podmioty. Partnerzy wybierają spośród siebie administratora, który podpisuje umowę o dofinansowanie projektu. To na jego konto wpływają pieniądze. Administrator przekazuje je partnerom w formie zaliczek lub jako refundację poniesionych kosztów. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego uważa, że rozliczenie finansowe operacji gospodarczych mających miejsce między administratorem projektu a partnerami nie są odpłatną dostawą towarów lub usług, a więc nie podlegają VAT. Zdaniem Małgorzaty Lublińskiej, naczelnika wydziału EQUAL w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, różne interpretacje urzędów skarbowych są wynikiem braku jednolitego stanowiska resortu finansów.

Odpowiedź na interpelację

W odpowiedzi na interpelację Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapewniło, że zwracało się już wielokrotnie do Ministerstwa Finansów o zajęcie wiążącego stanowiska w sprawie. Ponieważ wystąpienia te nie przyniosły spodziewanego skutku, resort zaproponował pani poseł współpracę w zainteresowaniu Ministerstwa Finansów znaczeniem interpretacji, o jaką wnioskowała Instytucja Zarządzająca EQUAL.
– To nie do pomyślenia, że rząd stara się eliminować bariery w dostępie do środków unijnych, tymczasem uzgodnienie spójnej interpretacji rodzi tyle problemów. Zwróciłam się do ministra finansów w tej sprawie podczas debaty sejmowej. Jeżeli nie uzyskam odpowiedzi na piśmie, wystąpię z interpelacją – mówi poseł Grażyna Ciemniak.
Na początku tygodnia do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego dotarło kolejne pismo z Ministerstwa Finansów, które według Małgorzaty Lublińskiej niewiele zmienia.
– Ministerstwo Finansów w dalszym ciągu twierdzi, że nie jest możliwe wydanie jednolitej interpretacji. Problem nie został rozwiązany – mówi naczelnik wydziału EQUAL w MRR.

POSTULUJEMY
Wydanie przez Ministerstwo Finansów jednoznacznej interpretacji przepisów o VAT, która pozwoli podmiotom realizującym projekty w ramach EQUAL właściwe kwalifikowanie VAT.
marcin.musial@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

  Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

  Obniżony VAT dla branży beauty. MF wyda w marcu nowe rozporządzenie

  Rozporządzenie, którego celem jest wprowadzenie obniżonej, 8-proc. stawki VAT na usługi branży beauty zostanie wydane w marcu. Tak wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac Ministerstwa Finansów.

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 27 lutego, z cyklu Kawa z INFORLEX

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się w dniu 27 lutego br.

  Twój e-PIT - ulga na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy jest uwzględniona?

  Czy w usłudze Twój e-PIT jest automatycznie uwzględniona ulga na dziecko urodzone w 2023 roku?

  REKLAMA