Czy prawo wspólnotowe jest źródłem nowych możliwości dla podatników
REKLAMA
Jeśli krajowe przepisy podatkowe niezgodne są z prawem wspólnotowym, podatnik może skorzystać z kilku opcji. Jeśli przepisy dyrektywy są wystarczająco precyzyjne do ich bezpośredniego stosowania oraz są one dla państw członkowskich bezwzględnie obowiązujące, podatnik może zastosować bezpośrednio przepis dyrektywy, z pominięciem niezgodnego z prawem wspólnotowym przepisu krajowego. Jeśli przepisy krajowe nakładające podatek zostały nałożone z naruszeniem prawa wspólnotowego, podatnik ma prawo do zwrotu takiego podatku. Wreszcie podatnik może wystąpić o odszkodowanie na drodze cywilnej przeciwko skarbowi państwa w przypadku, gdyby poniósł szkodę wskutek naruszenia przez państwo członkowskie prawa wspólnotowego.
Warto wskazać, że omawiane możliwości wynikające z prawa wspólnotowego nie są możliwościami teoretycznymi, lecz, jak wskazuje zapoczątkowana w tym zakresie praktyka sądów administracyjnych, są źródłem rzeczywistych korzyści dla podatników. Należy mieć nadzieję, że pierwszy wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie polskiej (dotyczący akcyzy na samochody używane), który powinien zapaść w ciągu najbliższych miesięcy, potwierdzi skuteczność stosowania prawa wspólnotowego przy wykładni krajowych przepisów podatkowych.
Prawo wspólnotowe jest cenną wskazówką interpretacyjną przy stosowaniu krajowego prawa podatkowego. Biorąc pod uwagę, że krajowe przepisy dotyczące na przykład VAT są często źródłem istotnych wątpliwości interpretacyjnych, opieranie się na tekstach dyrektyw czy orzecznictwie ETS umożliwia dokonanie prawidłowej wykładni przepisu. Również organy skarbowe powinny kierować się przepisami prawa wspólnotowego oraz jego wykładni dokonanej przez ETS przy interpretacji krajowych przepisów, co zresztą w praktyce coraz częściej ma miejsce.
Jerzy Martini
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat