REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sąd czeka na odpowiedź

REKLAMA

Europejski Trybunał Sprawiedliwości musi odpowiedzieć na dwa pytania podatkowe skierowane przez polskie sądy. Pierwsze dotyczy możliwości obciążania akcyzą właścicieli samochodów sprowadzanych po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Drugie - obciążania polskich podatników tzw. sankcją VAT, czyli ustalaniem dodatkowego zobowiązania.
 Na odpowiedzi te czekają tysiące podatników, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji co skarżący.

Wnioski do ETS

– ETS wydaje orzeczenia w dwóch trybach – wyjaśnia Przemysław Skorupa, doradca podatkowy z Baker & McKenzie. Postępowanie przed Trybunałem może zostać wszczęte na wniosek Komisji. Pytanie prawne w sprawie zgodności przepisu krajowego z prawem wspólnotowym może również zadać w konkretnej sprawie sąd krajowy.
– Jednym z głównych zadań ETS jest czuwanie nad jednolitością stosowania prawa UE, poprzez dokonywanie jego wykładni oraz orzekanie o ważności aktów prawnych UE – podkreśla Mi- chał Zając, prawnik z kancelarii Stolarek & Grabalski. Dodaje, że w praktyce podstawową formą dokonywania wykładni prawa UE jest odpowiadanie na pytania prejudycjalne, zadawane głównie przez sądy państw członkowskich.
– Trybunał nie jest kolejnym sądem odwoławczym, do którego można skarżyć niekorzystne rozstrzygnięcia sądów krajowych – wyjaśnia Tomasz Rolewicz, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers. Dodaje jednak, że orzeczenia ETS wydane w trybie prejudycjalnym mogą mieć także duże znaczenie dla indywidualnych podatników.

Konieczne wątpliwości

Prawo do zadawania pytań wstępnych mają wszystkie są- dy krajowe. Jeśli sąd krajowy (w sprawach podatkowych np. WSA) poweźmie wątpliwości co do interpretacji prawa UE, może z urzędu wystąpić z zapytaniem. Tak było w przypadku akcyzy na samochody sprowadzane z UE.
W sprawach podatkowych wojewódzkie sądy administracyjne mogą zadawać pytania w razie wątpliwości, a Naczelny Sąd Administracyjny ma taki obowiązek.
Sąd krajowy, który zadał pytanie, jest formalnie związany wykładnią prawa wspólnotowego dokonaną przez ETS w sprawie. Wykładnią prawa UE dokonaną przez ETS związane są również faktycznie wszystkie organy krajów członkowskich.

Odszkodowania

Polskie sądy, zwłaszcza wojewódzkie sądy administracyjne, coraz częściej badają sprawy pod kątem przepisów unijnych. Szczególnie uważne są, jeśli chodzi o sprawy podatkowe. Coraz częściej wykorzystują też instytucję pytań prejudycjalnych. Dobrze, że tak się dzieje, bo gdyby ani sąd I, ani II instancji nie zadał pytania w sprawie podatkowej, uznając, że nie ma takiej potrzeby, konsekwencje byłyby poważne.
– Jeżeli podatnik uważa, że sąd krajowy błędnie zastosował prawo, bo dokonał błędnej wykładni, może złożyć pozew o odszkodowanie do krajowego sądu powszechnego – wyjaśnia Michał Zając. W takim procesie podatnik skarży skarb państwa, w związku z czym ewentualne odszkodowanie przysługuje skarżącemu od państwa polskiego.
O możliwości dochodzenia odszkodowania na drodze cywilnoprawnej mówi także Przemysław Skorupa. Aby jednak dochodzić takiego odszkodowania, trzeba wykazać bezpośredni związek pomiędzy naruszeniem prawa wspólnotowego a szkodą poniesioną przez dany podmiot, np. podatnika.
Państwo członkowskie musi podjąć kroki w celu wykonania wyroku ETS. W przypadku niepodjęcia takich kroków, np. poprzez zmianę przepisów możliwe jest wszczęcie postępowania przez Komisję. Skutkiem takiego postępowania może być nałożenie przez ETS kary finansowej na państwo członkowskie.

POLSKIE PODATKI W TRYBUNALE EUROPEJSKIM
Polskie sprawy przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości:
• Pytanie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie zgodności przepisów nakładających na właścicieli samochodów sprowadzanych z UE po 1 maja 2004 roku podatku akcyzowego (nr sprawy C-313/05).
• Pytanie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi w sprawie zgodności przepisów ustawy o VAT pozwalających na obciążanie podatników VAT sankcją w postaci dodatkowego zobowiązania w wysokości 30 proc. (nr sprawy C-168/06).

Aleksandra Tarka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA