| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Od 1 lipca nowe przepisy

Od 1 lipca nowe przepisy

Jednolite stosowanie przez państwa Unii Europejskiej przepisów o VAT ma zapewnić nowe rozporządzenie Rady UE. Wejdzie ono w życie 1 lipca 2006 r.

 
W rozporządzeniu uregulowano istotne kwestie, które do tej pory wzbudzały wątpliwości.
Z nowych przepisów wynika m.in., że sprzedaż opcji, jako instrumentu finansowego, powinna być traktowana jak świadczenie usług odrębnych od transakcji podstawowych, do których odnoszą się te opcje. Z kolei transakcję, która polega wyłącznie na montażu różnych części maszyny, które zostały dostarczone usługodawcy przez klienta, należy traktować jak świadczenie usług. Dla celów rozliczeń podatkowych trzeba również ustanowić miejsce świadczenia takiej usługi.

Specyficzne usługi
Rozporządzenie dotyczy również bardzo specyficznych usług. Chodzi np. o tłumaczenie tekstów, o przyznawanie praw do telewizyjnych transmisji meczów piłkarskich, o usługi elektroniczne czy też związane ze zwrotem VAT. Powodują one konieczność przeprowadzania transakcji transgranicznych, często z udziałem firm z państw spoza Unii Europejskiej. W takiej sytuacji należy wyraźnie określić miejsce świadczenia tego rodzaju usług w celu zwiększenia pewności m.in. rozliczeń fiskalnych.
Przepisy unijnego rozporządzenia dotyczą ponadto niektórych płatności. Otóż w określonych przypadkach prowizja z tytułu obsługi płatności dokonywanych za pomocą karty kredytowej lub debetowej – uiszczana w związku z dokonywaniem transakcji – nie powinna zmniejszać podstawy opodatkowania takiej transakcji.
W nowych przepisach mowa jest również o zwolnieniach podatkowych dla transakcji związanych z wywozem towarów. Z rozporządzenia wynika, że takie zwolnienia nie mogą być stosowane wobec towarów transportowanych przez nabywcę poza Wspólnotą do celów wyposażenia lub zaopatrzenia w paliwo środków transportu używanych pozazawodowych przez osoby inne niż fizyczne. Chodzi o instytucje prawa publicznego oraz stowarzyszenia.

Elektroniczne dokumenty
W unijnym rozporządzeniu podkreślono, że elektroniczne dokumenty przewozowe powinny również być uwzględniane w sytuacji, gdy podatnik korzysta z prawa do odliczenia. Warunek jest jednak taki, że te dokumenty elektroniczne muszą spełniać te same wymagania co dokumenty papierowe.

Rozporządzenie od 1 lipca
Rozporządzenie Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej opublikowano w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej L 288/1. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca 2006 r

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »