Preferencja dla jednego podatnika
REKLAMA
Dostawa, której przypisano wewnątrzwspólnotową wysyłkę lub pojedynczy wewnątrzwspólnotowy transport, jako jedyna będzie zwolniona od podatku (z prawem do odliczenia) na mocy art. 28c część A lit. a) szóstej dyrektywy.
Pojedyncze wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów może być przypisane wyłącznie jednej z dwóch następujących po sobie dostaw. Oznacza to, że kilku dostaw nie można uznać za wewnątrzwspólnotowe dostawy zwolnione od podatku w przypadku, gdy kilku przedsiębiorców dokonuje dostawy tego samego przedmiotu i dostawy te są realizowane w drodze pojedynczego przemieszczenia towarów. W Polsce stosuje się przy takich dostawach wewnątrzwspólnotowych 0-proc. stawkę VAT, co uprawnia podatnika do odliczenia podatku naliczonego.
ETS uznał, że wykładnia ta ma zastosowanie niezależnie od tego, który z podatników – pierwszy sprzedawca, nabywca pośredni czy też drugi nabywca – jest uprawniony do rozporządzania towarami w trakcie ich wysyłki lub transportu. Konsekwencją wyroku jest ustalenie miejsca dostawy takich towarów. Szósta dyrektywa w kwestii określenia miejsca, które jest uznawane za miejsce realizacji dostawy, nie wprowadza rozróżnienia pomiędzy dostawami wewnątrzwspólnotowymi a krajowymi. Wprowadza natomiast rozróżnienie pomiędzy dostawami skutkującymi wysyłką lub transportem towarów a dostawami, które taką wysyłką lub transportem towarów nie skutkują.
Miejscem dostawy skutkującej wysyłką lub transportem wewnątrzwspólnotowym towarów jest państwo członkowskie, w którym ta wysyłka lub transport zostały rozpoczęte. Za miejsce innej dostawy uznaje się państwo członkowskie rozpoczęcia albo zakończenia tej wysyłki lub transportu, w zależności od tego, czy dostawa ta jest pierwszą czy drugą z dwóch następujących po sobie – przypomniał ETS.
Bogdan Świąder
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat