| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Minister kultury zapowiada, że będzie walczył o utrzymanie preferencji na książki

Minister kultury zapowiada, że będzie walczył o utrzymanie preferencji na książki

Wbrew optymistycznym zapowiedziom ministra kultury utrzymanie 0-proc. stawki VAT na książki będzie trudne. Przepisy unijnej dyrektywy nie przewidują takiej możliwości.


Minister kultury Kazimierz Ujazdowski zapowiedział, że będzie walczył o utrzymanie w Polsce zerowej stawki VAT na książki.


- Procedury unijne są w tym przypadku dość skomplikowane, ale zrobimy co w naszej mocy - zapewnił minister.


Problem w tym, że przepisy unijnej dyrektywy nie pozwalają na stosowanie zerowej stawki na tego typu publikacje. Dla Polski okres przejściowy na 0-proc. VAT na książki kończy się 31 grudnia 2007 r. Są kraje, w których taka stawka obowiązuje (np. Irlandia, Wielka Brytania). Wynika to jednak z wcześniej uzyskanych preferencji.


Polska ustawa o VAT przewiduje, że do 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0-proc. stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek i czasopism specjalistycznych, a także importu drukowanych książek i broszur oraz czasopism specjalistycznych. Po tym dniu sprzedaż książek będzie objęta 7-proc. VAT.


- Ustalenie preferencyjnej 0-proc. stawki VAT jest możliwe, ale dość trudne, bo wymaga zgody przedstawicieli wszystkich państw członkowskich - twierdzi minister kultury.


I rzeczywiście tak jest, bo Polska musiałaby wystąpić o zmianę stawki poprzez nowelizację unijnej Dyrektywy o VAT.


- Jeżeli Polska chciałaby postąpić zgodnie z prawem unijnym, to należałoby zmienić Dyrektywę o VAT. Preferencje, które Polska wynegocjowała w Traktacie Akcesyjnym, weszły do nowej Dyrektywy o VAT, a jej zmiana wymaga czasu i przeprowadzenia procedury legislacyjnej - potwierdza Przemysław Skorupa, doradca podatkowy z Baker&McKenzie.


Warto również podkreślić, że minister zadeklarował też, że będzie pilnował, aby przygotowywana nowelizacja ustawy o VAT dla wydawców książek i prasy była korzystna. Jeżeli zerowy VAT na książki zostanie zniesiony, wydawcy będą mogli rozliczać się z fiskusem po sprzedaży książek, a nie po skierowaniu ich do dystrybucji.


Oznacza to, że opodatkowana będzie liczba faktycznie sprzedanych egzemplarzy, a nie cały nakład. Jak na razie jednak w projekcie zmian od ustawy o VAT nie ma takich przepisów, które by określały specjalne zasady opodatkowania VAT dla wydawców książek.


Bogdan Świąder

bogdan.swiader@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »