| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Rumunia i Malta zmienią podatek od aut

Rumunia i Malta zmienią podatek od aut

Zdaniem Komisji Europejskiej zasady opodatkowania samochodów w Rumunii i na Malcie dyskryminują nabywców używanych aut sprowadzonych z innych państw członkowskich.


Malta i Rumunia mają podobny problem z przepisami dotyczącymi opodatkowania używanych samochodów sprowadzanych z innych państw członkowskich co Polska. Komisja Europejska (KE) uznała, że przepisy obowiązujące w obu krajach dyskryminują nabywców samochodów używanych sprowadzonych z innych państw członkowskich. KE w swoim stanowisku uwzględniła orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczące węgierskich i polskich przepisów o akcyzie na samochody sprowadzane z zagranicy.


Zgodnie z rumuńskimi przepisami, podatek nakładany na pojazdy silnikowe rośnie wraz z wiekiem sprowadzanego samochodu. Biorąc pod uwagę, że rumuńska opłata rejestracyjna nakładana jest w momencie wejścia samochodu na rynek krajowy, najwyżej opodatkowane są więc samochody używane sprowadzane z państw członkowskich.

Natomiast obowiązujący na Malcie system opłaty rejestracyjnej opiera się na kryterium pojemności silnika tak w przypadku nowych, jak i używanych pojazdów. Podstawą opłaty jest natomiast wartość samochodu ustalana przez maltańskie władze.


W przypadku używanych samochodów przepisy maltańskie wprowadzają jednak minimalną kwotę opłaty. Jeżeli więc na podstawie wartości samochodu i odpowiadającej pojemności silnika uzyskana kwota podatku jest niższa niż wyznaczone w przepisach minimum, podatnik musi zapłacić podatek odpowiadający temu minimum.


Zastosowanie minimum może więc prowadzić do sytuacji, w której samochód używany sprowadzony z innego państwa członkowskiego będzie wyżej opodatkowany niż podobnej wartości samochód wcześniej zarejestrowany na Malcie.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »