REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga nie zależy od zatrudnienia

Przepisy uzależniające przyznanie zwolnienia z podatku od spadków od zatrudniania określonych pracowników w firmach rodzinnych naruszają prawo wspólnotowe.


Rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wydał opinię w sprawie Maria Geurts Den-nis Vogten v. Belgian State (C-464/05). Dotyczy ona naruszenia swobody przedsiębiorczości poprzez dyskryminację podatkową ze względu na miejsce pochodzenia.


Decyduje zatrudnienie


Zwolnienie z podatku od spadków udziału w przedsiębiorstwie rodzinnym zabezpiecza przed niekorzystnymi skutkami, do których należy m. in. konieczność sprzedaży udziałów w takiej spółce, aby zapłacić należny podatek. Belgijski region Flandria stosuje takie zwolnienie. Prawo tego regionu przewiduje jednak, że skorzystać z niego mogą tylko ci spadkobiercy, którzy w drodze dziedziczenia otrzymują udziały w przedsiębiorstwie, w którym przez okres co najmniej trzech lat przed śmiercią spadkodawcy zatrudnionych było nie mniej niż pięciu pracowników z Flandrii, a liczba ta będzie utrzymana przez okres nie krótszy niż pięć lat po odziedziczeniu udziałów. Przepisy wprowadzające tę zasadę zostały zaskarżone jako stanowiące nieuzasadnione ograniczenie zasady swobody przedsiębiorczości, która została zagwarantowana w art. 43 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.


Rzecznik generalny opiniujący w tej sprawie przypomniał, że z literalnego brzmienia przepisu dotyczącego swobody przedsiębiorczości wynika, że ma ona głównie na celu zapewnienie, by cudzoziemcy i zagraniczne spółki z innych krajów UE były traktowane w danym państwie członkowskim tak, jak podmioty krajowe. Zasada ta jednocześnie zabrania krajom należącym do UE wprowadzania rozwiązań, które utrudniałyby prowadzenie działalności krajowym podmiotom w innym państwie członkowskim. Rzecznik generalny podzielił pogląd belgijskich władz, że przepisy dotyczące podatku od spadków nie dyskryminują spadkobierców ze względu na ich narodowość.


Zwolnienie z warunkami


Jednak z orzecznictwa dotyczącego zasady równego traktowania podmiotów z różnych państw członkowskich wynika nie tylko zakaz bezpośredniej dyskryminacji ze względu na miejsce pochodzenia, ale także zakaz wprowadzania rozwiązań, które stosują kryteria rozróżnienia prowadzące do podobnych skutków jak bezpośrednia dyskryminacja.


Zdaniem rzecznika nie ulega wątpliwości, że tak skonstruowane przepisy dotyczące zwolnienia z podatku od spadków udziałów w przedsiębiorstwach rodzinnych powodują, że ograniczenie w zastosowaniu zwolnienia dotyczy głównie udziałów w spółkach założonych w innych państwach członkowskich, które najczęściej nie spełniają warunku dotyczącego zatrudnienia pracowników z Flandrii. Dlatego rzecznik generalny uznał, że przepisy te stanowią naruszenie zasady swobody przedsiębiorczości zagwarantowanej w art. 43 TWE.


Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA