reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Błędną fakturę można poprawić

Błędną fakturę można poprawić

Jeśli VAT wykazano w błędnej fakturze, do państw członkowskich należy określenie warunków umożliwiających jego korektę.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Reemtsma Cigarettenfabriken. Dotyczy on prawa do zwrotu VAT nienależnie wskazanego w wyniku błędnej faktury.


Reemtsma to spółka z siedzibą w Niemczech. W 1994 roku spółka włoska świadczyła na jej rzecz usługi reklamowe i marketingowe. Wystawiła Reemtsma faktury, w których wykazała VAT. Reemtsma zapłaciła podatek na rzecz włoskiego skarbu państwa. Wystąpiła jednak o częściowy zwrot dwóch kwot VAT, które uznała za zapłacone nienależnie. Krajowe organy podatkowe odmówiły zwrotu, a Reemtsma zaskarżyła decyzję do sądu włoskiego. Ten zwrócił się do ETS z pytaniem prejudycjalnym dotyczącym prawa do zwrotu podatku nienależnie wskazanego w wyniku błędnej faktury.


ETS przypomniał, że każdy podatnik, który ma siedzibę w innym państwie członkowskim niż państwo miejsca świadczenia usług, ma prawo do otrzymania zwrotu VAT obciążającego usługi, które były świadczone na jego rzecz w państwie członkowskim miejsca świadczenia. Zwrot jest dokonywany na zasadach obowiązujących w państwie członkowskim dokonującym zwrotu.


Trybunał wskazał, że wykonywanie prawa do odliczenia VAT jest ograniczone jedynie do podatków należnych, czyli związanych z czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT lub zapłaconych, o ile były należne. Trybunał uznał zatem, że prawo do odliczenia nie obejmuje VAT należnego tylko dlatego, że został on wykazany w fakturze. Zakres prawa do odliczenia nie może zostać rozszerzony na VAT nienależnie wykazany w fakturze i wpłacony na rzecz organu podatkowego na podstawie przepisów VIII Dyrektywy. VI Dyrektywa nie zawiera zaś postanowień dotyczących korekty, przez wystawcę faktury, VAT nienależnie wykazanego w fakturze. W tych okolicznościach, co do zasady, do państw członkowskich należy określenie warunków, zgodnie z którymi można dokonać korekty VAT nienależnie wykazanego w fakturze.


Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Starowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama