REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ETS o usługach. Zwolnienia trzeba ściśle interpretować

REKLAMA

Zwolnienie VAT dotyczące usług świadczonych bezpośrednio na rzecz armatora należy interpretować ściśle. Nie ma mowy o interpretacjach rozszerzających.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości 14 września 2006 r. wydał wyrok w sprawach połączonych Elmeka kontra Ypourgos Oikonomikon (C-181/04 do C-183/04). Wyrok dotyczy zakresu zastosowania zwolnienia z VAT dostaw na rzecz statków morskich przewidzianego w art. 15 ust. 8 VI Dyrektywy (stawka 0 proc.).

Dla kogo usługa

Podatnik zwrócił się m.in. z pytaniem, czy VI Dyrektywa (Dyrektywa 2006/112/EC) wymaga, aby dana usługa była świadczona na rzecz samego armatora, czy też zwolnienie przysługuje również, gdy usługa jest świadczona na rzecz podmiotu trzeciego, jeśli jest ona związana z zaspokajaniem bezpośrednich potrzeb statków. Jak podkreśliła Anna Stachura, konsultant z firmy Deloitte, w stanie faktycznym Elmeka dokonywała usługi transportu paliwa na rzecz spółki, która następnie sprzedawała to paliwo armatorom statków. Firma uważała, że ma prawo do zwolnienia. Trybunał nie zgodził się ze stanowiskiem Elmeki, stwierdzając, że zwolnienia przewidziane w VI Dyrektywie należy interpretować bardzo ściśle. Konsekwentnie, zwolnienie przewidziane w art. 15 ust. 8 VI Dyrektywy dotyczy jedynie usług świadczonych bezpośrednio na rzecz armatora, przeznaczonych dla zaspokojenia potrzeb statków morskich.

Jakie interpretacje

- Polskie regulacje również przewidują stawkę 0 proc. VAT na dostawy towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków oraz usług służących bezpośrednio potrzebom środków transportu morskiego i ich ładunkom. Z naszej wiedzy wynika, że organy podatkowe interpretują to zwolnienie szeroko, tj. przyznają prawo do stosowania stawki 0 proc. VAT zarówno dla dostaw bezpośrednich, jak i dla dostaw podwykonawców - wskazała Anna Stachura.

- Moim zdaniem wyrok w tej sprawie może spowodować zmianę tego stanowiska.

Warto przypomnieć, że nowy tekst VI Dyrektywy VAT został ogłoszony w grudniu 2006 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nr L347. Nowa dyrektywa wprowadza jedynie niewielkie zmiany do dotychczas obowiązującej. Dyrektywa weszła w życie 1 stycznia 2007 r. W konsekwencji VI Dyrektywa 77/388 oraz I Dyrektywa 67/227, która została zmieniona przez VI Dyrektywę, przestały obowiązywać z końcem 2006 roku.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA