reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Alkohol w czekoladzie bez podatku

Alkohol w czekoladzie bez podatku

Państwa członkowskie powinny zwolnić z akcyzy alkohol etylowy zawarty w wyrobach czekoladowych przeznaczonych do bezpośredniego spożycia.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie UAB Profisa v. Muitines departamentas prie Lietuvos Respublikos finansu ministerijos (C-63/06).


Zdaniem ETS artykuł 27 ust. 1 lit. f) Dyrektywy Rady 92/83/EWG z 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych należy interpretować w ten sposób, że nakłada on na państwa członkowskie obowiązek zwolnienia z ujednoliconego podatku akcyzowego alkoholu etylowego przywiezionego na obszar celny Wspólnot Europejskich. Zwolnienie znajduje zastosowanie, gdy alkohol zawierają wyroby czekoladowe przeznaczone do bezpośredniego spożycia. Zawartość alkoholu w tych produktach nie może przekraczać 8,5 litra na 100 kilogramów produktu. Z analizy porównawczej różnych wersji językowych art. 27 ust. 1 lit. f) Dyrektywy 92/83 wynika, że z wyjątkiem wersji litewskiej wszystkie pozostałe przewidują, że państwa członkowskie zwalniają na warunkach przez nie określonych z ujednoliconego podatku akcyzowego produkty objęte tą dyrektywą. Dotyczy to produktów, w skład których wchodzi alkohol etylowy. Miejsce, gdzie alkohol jest używany do wyrobu jest bez znaczenia.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Bławicka

Konsultant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama