Zmiany w VAT pomogą leasingowi
REKLAMA
- Nadszedł już czas, aby przyjrzeć się konstrukcji leasingu i być może wprowadzić pewne zmiany prawa, tak aby korzystanie z leasingu stało się prostsze. Jako branża leasingowa, której klientami są głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, doskonale znamy ich problemy. Naszym zdaniem powinny zostać wprowadzone rozwiązania, które umożliwiałyby polskim przedsiębiorcom rozliczanie VAT na tych samych zasadach jak w pozostałych krajach unijnych. Stworzenie możliwości odliczania VAT od środków transportu drogowego wykorzystywanych w działalności gospodarczej, możliwość odliczania VAT od benzyny, gazu czy oleju napędowego to są istotne posunięcia, które zmniejszyłyby bariery utrudniające rozwój MSP.
Czego przedsiębiorcy oczekiwaliby w pierwszej kolejności?
- Jak wiadomo, zawieramy dwa typy umów, tj. umowy leasingu operacyjnego i umowy leasingu finansowego. Podczas gdy umowa leasingu operacyjnego zarówno na gruncie ustaw o podatku dochodowym, jak i VAT jest usługą, to leasing finansowy w rozumieniu podatku od towarów i usług jest już dostawą, czyli skutki leasingu finansowego są analogiczne jak w przypadku sprzedaży. Co to oznacza dla naszych klientów? Przystępując do umowy leasingu finansowego, zobligowani są do wpłaty z góry całej kwoty VAT. Znając wysokie stawki tego podatku, nietrudno zgadnąć, jak dyskomfortowe jest to z punktu widzenia przedsiębiorców. Takie obciążenie na starcie umowy w naszej ocenie jest niepotrzebne i z tego względu walczymy o równouprawnienie dla leasingu operacyjnego i finansowego.
Czy leasing jest tak atrakcyjną formą finansowania działalności gospodarczej, że zmiany w ustawie o VAT przyczynią się do jego szerszego stosowania?
- Leasing jest produktem finansowym bardzo korzystnym dla potencjalnych klientów. Wpływa na to m.in. elastyczny harmonogram spłat, mniejsze zabezpieczenia w porównaniu z kredytem (ponieważ do zakończenia umowy leasingu leasingodawca jest właścicielem przedmiotu, zatem nie wymaga on od klientów ustanawiania nadmiernych zabezpieczeń), jest umową mniej sformalizowaną, pewnych czynności związanych ze sprzętem dokonuje firma leasingowa, np. rejestracji pojazdów, jak również bierze na siebie wymogi proceduralne związane ze sprowadzeniem sprzętu zza granicy, np. wewnątrzwspólnotowe nabycie, oferuje tańsze świadczenia dodatkowe (ubezpieczenia). Niezwykle ważne zatem jest, aby ustawodawca poprzez zmianę przepisów umożliwił korzystanie z tej formy finansowania przez konsumentów, jak również ułatwił przedsiębiorcom pozyskiwanie niezbędnych im inwestycji leasingiem.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Anna Bąkowska
Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat