reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Unia kwestionuje ulgi dla przedsiębiorców

Unia kwestionuje ulgi dla przedsiębiorców

Zwolnienia z podatku od nieruchomości stosowane przez gminy mogą być niezgodne z przepisami UE. Polska w ten sposób narusza zasadę swobodnego przepływu pracowników. Samorządy powinny rozważyć zmianę uchwał sprzecznych z wymogami unijnymi.


Komisja Europejska zakwestionowała warunki udzielania zwolnień w podatku od nieruchomości przez gminy i zarzuciła Polsce naruszenie zasady swobodnego przepływu pracowników. Chodzi o uchwały gmin, w których znalazły się warunki, które musi spełnić przedsiębiorca, aby otrzymać pomoc publiczną w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości. Warunki takie znajdują się w uchwałach wielu gmin w Polsce. Mają one na celu przede wszystkim zmniejszenie bezrobocia w danej gminie, ale także przyciągnięcie nowych inwestycji. Prawo stosowania zwolnień daje gminom ustawa o podatkach i opłatach lokalnych.Niezgodne przepisy


Komisja Europejska w rozporządzeniu w tej sprawie uznała, że niezgodne z Traktatem ustanawiającym Wspólnotę Europejską są trzy rodzaje przepisów. Pierwszy określa, że udzielanie pomocy na zatrudnienie zostanie udzielone przedsiębiorcy pod warunkiem utworzenia nowych miejsc pracy wyłącznie dla osób zamieszkałych (zameldowanych) na stałe na terenie danej gminy. Drugi stanowi, że przedsiębiorca 75 proc. nowych miejsc pracy powierzy pracownikom zamieszkałym na terenie gminy. Trzeci warunek mówi, że firma może zatrudnić na nowo utworzonych miejscach pracy osoby bezrobotne zarejestrowane w miejskim lub wojewódzkim urzędzie pracy. Zdaniem Komisji, uzależnienie przyznania zwolnienia w podatku od spełnienia choćby jednego z powyższych warunków narusza zasadę swobodnego przepływu pracowników na terenie całej Unii Europejskiej (art. 39 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską). Stanowisko takie przedstawił również Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji w odpowiedzi na pytanie prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie dotyczące pomocy publicznej.


- Z dotychczasowych postępowań prowadzonych przez Komisję Europejską w stosunku do gminnych programów pomocowych wynika, że zamieszczane w uchwałach gmin ograniczenia udzielania pomocy w związku z zatrudnieniem osób zameldowanych w danej gminie, Komisja traktuje jako postanowienia niezgodne ze wspólnotowymi zasadami swobodnego przepływu pracowników - czytamy w stanowisku UOKiK.


- Jeśli żaden organ, czyli Regionalna Izba Obrachunkowa lub Wojewódzki Sąd Administracyjny, nie zakwestionował uchwały gminy, to ta uchwała obowiązuje w brzmieniu określonym przez radę gminy - powiedział Gazecie Prawnej dr Mariusz Popławski, adiunkt w Katedrze Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku. Taka sytuacja rodzi jednak konsekwencje dla przedsiębiorców, którzy korzystają z tej pomocy.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaszuba

Specjalizuję się w procesie cywilnym prowadząc w szczególności liczne sprawy z zakresu odszkodowań, prawa upadłościowego, prawa pracy oraz sprawy gospodarcze. Jestem też autorem bloga o upadłości konsumenckiej. Z powodzeniem prowadzę również sprawy karne – zarówno w charakterze obrońcy jak i pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych, reprezentując interesy klientów w sprawach o dużym ciężarze gatunkowym, m. in w sprawach o zabójstwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama