| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Jakie obowiązki ma podatnik maltańskiego podatku od towarów i usług

Jakie obowiązki ma podatnik maltańskiego podatku od towarów i usług

Przedsiębiorcy są zobowiązani do rejestracji VAT na Malcie, jeżeli dokonują transakcji opodatkowanych VAT, lub dokonali zakupów, od których przysługuje im prawo odliczenia VAT naliczonego. Jakie obowiązki w zakresie tego podatku ciążą na przedsiębiorcach?


- Założona na Malcie spółka, która będzie dokonywać na Malcie dostaw towarów lub świadczenia usług, jest zobowiązana do rejestracji dla potrzeb VAT, nie później niż 30 dni od dokonania pierwszej transakcji opodatkowanej VAT. Rejestracja polega na wypełnieniu odpowiedniego formularza rejestracyjnego i złożeniu go w urzędzie skarbowym. Rejestracji można również dokonać poprzez wypełnienie formularza na witrynie internetowej administracji skarbowej (www.vat.gov.mt). Na potrzeby rejestracji spółka maltańska zobowiązana jest załączyć do formularzy rejestracyjnych swój akt założycielski (umowę spółki), potwierdzenie wpisu do rejestru handlowego, a także kopię dokumentu tożsamości osoby reprezentującej spółkę, która podpisuje formularz rejestracyjny.


Częstotliwość składania deklaracji VAT zależy od statusu danego podatnika. Co do zasady, deklaracje VAT składane są za okresy kwartalne, lecz dla niektórych grup podatników przewidziane zostały deklaracje miesięczne, lub roczne.


Dla nowych podatników początek i koniec okresu, za który będzie składana pierwsza deklaracja VAT, jest określany przez władze skarbowe. Przykładowo, jeśli podatnik zostanie zarejestrowany 12 stycznia, pierwszy okres, za który będzie składał deklarację, zacznie się w tym dniu i skończy się 30 marca. Następny okres, za który podatnik będzie zobowiązany złożyć deklarację VAT, zacznie się 1 kwietnia i będzie trwał do końca czerwca.


Termin na złożenie deklaracji przypada na 15 dzień drugiego miesiąca po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego, a więc podatnik na złożenie deklaracji VAT ma 45 dni.


Podatnicy maltańscy, dokonujący wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów na rzecz podatników VAT z innych krajów Unii Europejskiej, mają obowiązek składać kwartalne informacje podsumowujące. W informacjach wskazuje się numer rejestracji VAT podatnika, na rzecz którego dostawy miały miejsce, oraz łączną wartość dostaw dokonanych w ramach okresu sprawozdawczego. Termin składania informacji podsumowującej upływa 15 dnia miesiąca następującego po kwartale, za który składana jest informacja.


Miesięczne deklaracje Intrastat składają podmioty, u których wartość wewnątrzwspólnotowych nabyć lub dostaw towarów przekroczyła kwotę 700 euro. Informacje mogą być przekazywane na papierowych deklaracjach lub też za pośrednictwem specjalnej strony internetowej organów statystycznych.


Wniosek

Spółka, która będzie dokonywać na Malcie dostaw towarów lub świadczenia usług, jest zobowiązana do rejestracji dla potrzeb VAT.


Zbigniew Deptuła

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »