| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Nie każda dostawa towarów jest objęta zwolnieniem

Nie każda dostawa towarów jest objęta zwolnieniem

Polskie przepisy pozwalają na zwolnienie z VAT towarów używanych. Wystarczy, że podatnik nie odlicza podatku naliczonego. Zdaniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zwolnienie powinno zależeć od przeznaczenia towaru.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie C-280/04 rozstrzygnął kwestię neutralności opodatkowania VAT. Jyske Finans zajmowała się leasingem pojazdów. Przedmiotem sporu między duńskimi władzami a spółką była dopuszczalność objęcia zwolnieniem od VAT sprzedaży samochodów, które zostały kupione przez Jyske Finans jako używane.


Zdaniem ETS zwolnienie przewidziane w art. 13 B lit. c) VI Dyrektywy może obejmować jedynie dostawy towarów, przy których nabyciu wyłączone było (na podstawie prawa krajowego) prawo do odliczenia. Treść tego przepisu nie może być interpretowana w sposób zmierzający do uniknięcia sytuacji, w której podatnik pozbawiony możliwości skorzystania z takiego zwolnienia podlegałby podwójnemu opodatkowaniu.


Wydany przez ETS wyrok ma duże znaczenie dla polskich podatników. W myśl art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, dostawa towarów używanych podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli podatnikowi nie przysługiwało w stosunku do tych towarów prawo do odliczenia. Nabycie statusu towarów używanych zależy od nieznanego w prawie wspólnotowym kryterium okresu używania. W konsekwencji, analogiczna dostawa pojazdów używanych korzystałaby w Polsce ze zwolnienia z VAT.

Marcin S. Tofel, Karina Furga

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK