| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią

Osoby mające w Polsce miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, natomiast pracujące w Wielkiej Brytanii od 2007 r., nie będą musiały opodatkowywać w Polsce dochodu uzyskanego z tego tytułu. Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią wprowadza metodę wyłączenia z progresją.


27 grudnia 2006 r. Prezydent RP ratyfikował Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych. Została ona podpisana 20 lipca 2006 r. w Londynie. Postanowienia nowej konwencji będą miały po raz pierwszy zastosowanie do dochodów uzyskanych w roku podatkowym rozpoczynającym się 1 stycznia 2007 r.Najważniejszą nowością jest zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania. Dotychczasową metodę odliczenia proporcjonalnego zastąpiono metodą wyłączenia z progresją. Metoda wyłączenia z progresją polega na tym, że uzyskany za granicą dochód jest zwolniony w Polsce z opodatkowania.


Dla ustalenia stawki podatku od pozostałych dochodów osiągniętych w Polsce stosuje się stawkę podatku wyliczoną dla całości dochodu (polskiego i zagranicznego). Oznacza to, że osoby mające w Polsce miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, natomiast pracujące w Zjednoczonym Królestwie, nie będą musiały opodatkowywać w Polsce tego dochodu.


WAŻNE!

Do rozliczenia dochodów z 2006 r. zastosowanie mają postanowienia poprzedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.


Dochód z pracy uzyskany w 2006 r. w Wielkiej Brytanii będzie więc opodatkowany w Polsce (rozliczenie na PIT-36). Przy czym podatek zapłacony za granicą będzie odliczany od podatku należnego w kraju. Odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku polskiego przypadającego na dochód uzyskany za granicą.


oprac. Tomasz Król

ekspert w zakresie podatków oraz prawa gospodarczego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »