REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe państwa w Unii - zmiany w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o VAT

REKLAMA

Zmiany w rozporządzeniu są spowodowane przystąpieniem z dniem 1 stycznia 2007 r. nowych państw członkowskich do Wspólnoty Europejskiej. Są to Rumunia i Bułgaria. W rozporządzeniu wprowadzono przepisy przejściowe w odniesieniu do transakcji realizowanych z tymi państwami.

Z dniem 1 stycznia 2007 r. powstała bowiem sytuacja, gdy transakcje realizowane początkowo jako import i eksport stają się wewnątrzwspólnotowym nabyciem lub dostawą. Nowe regulacje są tożsame z tymi, które funkcjonowały w momencie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Zmiany w rozporządzeniu polegają na dodaniu nowych art. 41g-41j. Wchodzą one w życie 1 stycznia 2007 r.


Wywóz towarów

REKLAMA

Autopromocja


Paragraf 41g rozporządzenia dotyczy wywozu towarów objętych procedurą wywozu przed 1 stycznia 2007 r., w sytuacji gdy towary te wyjadą z terytorium kraju dopiero po 31 grudnia 2006 r. Nie będą one mogły być uznane za eksport, gdyż zgodnie z ustawą o VAT eksport dotyczy tylko wywozu towarów do krajów trzecich, tj. poza terytorium Wspólnoty. Podatnikowi, który dokonywałby eksportu towarów, przysługuje prawo do stosowania stawki 0%. Podobnie jest z wewnątrzwspólnotową dostawą. W § 41g Minister Finansów wprowadził uregulowania umożliwiające zastosowanie do tych transakcji stawki podatku 0%. Warunkiem jest posiadanie przez podatnika przed złożeniem deklaracji VAT stosownych dokumentów umożliwiających stwierdzenie, że towar został faktycznie dostarczony do nabywcy. Są to takie same dokumenty jak te, które dotyczą wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (wymienione w art. 42 ust. 3 i 11 ustawy o VAT).


Zaliczki


Nowy § 41h ma na celu umożliwienie zastosowania obniżonej do wysokości 0% stawki podatku VAT, w sytuacji gdy podatnik pobrał zaliczkę z tytułu eksportu towarów, a wywóz towarów nastąpi dopiero po 1 stycznia 2007 r. Zgodnie z § 41h wywóz towarów, za które pobrano zaliczkę, powinien nastąpić nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki. Warunkiem zastosowania 0% stawki VAT jest również posiadanie dokumentu potwierdzającego przyjęcie przez nabywcę towaru.


Uszlachetnianie czynne

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Nowe regulacje mają również rozstrzygnąć problem opodatkowania VAT przywozu towarów z terytorium nowych państw członkowskich, które to towary zostały przywiezione na terytorium kraju przed 1 stycznia 2007 r., w celu objęcia ich procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń. Przed 1 stycznia 2007 r. towary przywożone do uszlachetniania były zwolnione z VAT z uwagi na zastosowanie procedury celnej zawieszającej. Aby zachować ten stan rzeczy, w § 41i wprowadza się (na okres przejściowy) zwolnienie z tytułu importu tych towarów, tj. niepobieranie podatku od towarów i usług w takiej sytuacji. Zwolnienie stosuje się pod warunkiem złożenia zabezpieczenia (w wysokości podatku, który nie został uiszczony). Nie trzeba składać zabezpieczenia, gdy importer przedłoży organowi celnemu dokumenty:

- potwierdzające, iż towary po uszlachetnieniu zostały niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wykonania tych usług, wywiezione poza terytorium kraju, oraz

- przewozowe, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium nowego państwa członkowskiego, oraz

- potwierdzające przyjęcie przez usługobiorcę towaru na terytorium nowego państwa członkowskiego.


Przepisy te stosuje się odpowiednio do importu towarów, w przypadku gdy towary te zostały przywiezione w celu poddania ich procesowi uszlachetniania z terytorium nowego państwa członkowskiego na terytorium kraju po 31 grudnia 2006 r. i zostały dopuszczone do obrotu zgodnie z przepisami celnymi.


Import rzeczy osobistego użytku


Paragraf 41j ma zapobiec możliwości zaistnienia podwójnego opodatkowania towarów uprzednio sprowadzonych (zaimportowanych) przez osoby fizyczne z terytorium nowych państw członkowskich. Zakres regulacji dotyczy wyłącznie rzeczy osobistego użytku zdefiniowanych w art. 46 pkt 3 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem za rzeczy osobistego użytku uważa się towary bezpośrednio używane przez osobę fizyczną lub wykorzystywane w gospodarstwie domowym, jeżeli ich ilość lub rodzaj nie wskazują na przeznaczenie handlowe lub do działalności gospodarczej, a także przenośny sprzęt niezbędny do wykonywania przez osobę zainteresowaną zawodu.


Zgodnie z § 41j import rzeczy osobistego użytku jest zwolniony z VAT. Zwolnienie dotyczy rzeczy, które zostały przywiezione z terytorium nowego państwa członkowskiego na terytorium kraju przed 1 maja 2004 r. i 1 stycznia 2007 r. pozostawały w dalszym ciągu na terytorium kraju objęte procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, która to procedura kończy się dopuszczeniem do obrotu tych rzeczy na terytorium kraju.


Zwolnienie stosuje się, pod warunkiem że:

- w stosunku do rzeczy ma zastosowanie zwolnienie od cła,

- przez 12 miesięcy od dnia zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu rzeczy nie zostaną oddane jako zabezpieczenie, sprzedane, wynajęte, użyczone, wydzierżawione lub w inny sposób odstąpione odpłatnie lub nieodpłatnie.


Zwolnienia nie stosuje się do artykułów potrzebnych do wykonywania zawodu lub zajęcia, innych niż przenośne przedmioty sztuki stosowanej lub wyzwolonej.


Podstawa prawna:

- rozporządzenie Ministra Finansów z 22 grudnia 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 245, poz. 1784



Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

REKLAMA

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

Dość biurokratycznych absurdów! 14 kluczowych zmian, które uwolnią firmy od zbędnych ograniczeń

Mikro, małe i średnie firmy od lat duszą się pod ciężarem skomplikowanych przepisów i biurokratycznych wymagań. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi listę 14 postulatów, które mogą zrewolucjonizować prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Uproszczenia podatkowe, ograniczenie kontroli, mniej biurokracji i szybsze procedury inwestycyjne – te zmiany mogą zdecydować o przyszłości setek tysięcy przedsiębiorstw. Czy rząd odpowie na ten apel?

REKLAMA

Odliczenie w PIT zakupu smartfona, smartwatcha i tabletu jest możliwe. Kto ma takie prawo? [Ulga rehabilitacyjna 2025]

Wydatki poniesione przez podatnika z orzeczoną niepełnosprawnością na zakup telefonu komórkowego (smartfona), smartwatcha i tabletu oraz oprogramowania i baterii do tych urządzeń (a także na naprawy tych urządzeń), można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawowym warunkiem tego odliczenia jest to, by te urządzenia ułatwiały wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Takie jest stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zaprezentowane np. w interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2024 r.

Twój e-PIT już jest! Jak szybko rozliczyć PIT i otrzymać zwrot podatku?

Usługa Twój e-PIT ruszyła 15 lutego 2025 roku rusza. To najprostszy sposób na szybkie i wygodne rozliczenie podatku PIT za 2024 rok. Sprawdź, jakie nowości wprowadzono w tym roku i jak złożyć zeznanie w kilka kliknięć, by nie czekać na zwrot podatku!

REKLAMA