| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Zatrzymywane zadatki nie podlegają VAT

Zatrzymywane zadatki nie podlegają VAT

Kwoty zapłacone tytułem zadatku w ramach umów dotyczących świadczenia usług hotelarskich nie podlegają VAT, gdy klient odwoła rezerwację. Stanowią one odszkodowanie ryczałtowe.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie C-277/05 dotyczącej opodatkowania VAT zadatków płaconych w ramach umów dotyczących świadczenia usług podlegających VAT.


ETS wyjaśnił, że zadatek skłania strony do wykonania umów, ponieważ strona dająca zadatek może stracić kwotę stanowiącą jego wartość, a druga strona zobowiązana jest do zwrotu podwójnej jego wartości w przypadku braku wykonania. Ponadto zadatek stanowi odszkodowanie ryczałtowe. Jego zapłata zwalnia jedną ze stron od obowiązku wykazania kwoty szkody poniesionej w wyniku odstąpienia przez drugą stronę od zobowiązania umownego.


Ponieważ zadatek nie stanowi wynagrodzenia pobieranego przez przedsiębiorstwo hotelarskie tytułem rzeczywistego świadczenia wzajemnego za niezależną i możliwą do wyodrębnienia usługę świadczoną na rzecz klienta, ani zapłata, ani zatrzymanie zadatku, ani jego zwrot w podwójnej wysokości nie należą do zakresu art. 2 ust. 1 VI Dyrektywy VAT. Dzieje się też tak dlatego, że zatrzymanie zadatku w następstwie odwołania pobytu przez klienta ma na celu naprawienie skutków niewykonania umowy.


Tym samym kwoty zapłacone tytułem zadatku w ramach umów dotyczących świadczenia usług hotelarskich podlegających VAT, w przypadku gdy klient skorzysta z uprawnienia do odwołania rezerwacji, a kwoty te są zatrzymywane przez przedsiębiorstwo hotelarskie, należy uznać za odszkodowanie ryczałtowe płacone w celu naprawienia szkody poniesionej w następstwie niewykonania umowy przez klienta.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl


OPINIA

ŁUKASZ JAMRÓZ, starszy konsultant w Accreo Taxand

Wyrok ma znaczenie dla podmiotów z branży turystycznej. Na jego podstawie podatnicy mają prawo traktować zatrzymywane zadatki nie jako wynagrodzenie za usługi, ale jako rodzaj odszkodowania nieopodatkowany VAT. Orzeczenie może być istotne także dla podatników z innych branż. Potwierdza, że płatności o charakterze odszkodowawczym, np. zatrzymywane zadatki, nie podlegają opodatkowaniu VAT, usuwając ewentualne wątpliwości organów podatkowych w tym zakresie.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »