REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najpierw harmonizacja podstawy opodatkowania, a następnie stawek CIT

REKLAMA

W ciągu pięciu lat ma zostać wprowadzona wspólna podstawa opodatkowania CIT w Unii Europejskiej. Będzie to pierwszy krok do harmonizacji stawek podatkowych we Wspólnocie.


Unijny komisarz Laszlo Kovacs zapowiedział wprowadzenie w Unii Europejskiej wspólnej podstawy opodatkowania spółek w ciągu pięciu lat. Szczegóły systemu poznamy w 2008 roku, a zacznie on obowiązywać w 2011 roku. Stanie się tak, pod warunkiem że wszystkie państwa członkowskie wyrażą na to zgodę. Pojawia się jednak pytanie, co takie zmiany oznaczają dla Polski? Eksperci odpowiadają, że gdy nie dojdzie do harmonizacji stawek CIT, a w szczególności nie zostaną one podwyższone w ramach Unii, Polska nie ma się czego obawiać.


W interesie spółek


Podstawowym założeniem propozycji Komisji Europejskiej jest wprowadzenie rozwiązań, które umożliwiałyby spółkom z krajów członkowskich prowadzących działalność transgraniczną, obliczanie podstawy opodatkowania według wspólnych zasad, bez konieczności zastosowania przepisów obowiązujących w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, gdzie osiągają one dochód.


Komisja Europejska popiera ten projekt, widząc w nim szanse na zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności w Unii. Następnie - jak wskazał Piotr Wysocki, doradca podatkowy w kancelarii Baker &McKenzie - taka podstawa opodatkowania byłaby dzielona według jednolitego klucza na poszczególne kraje członkowskie i opodatkowana według stawek podatku dochodowego od osób prawnych obowiązujących w poszczególnych krajach. Na tym etapie nie jest natomiast planowana harmonizacja stawek CIT.


- Pomysł ujednolicenia zasad podatkowych ma wiele zalet, np. obniżenie kosztów administracyjnych, zmniejszenie ryzyka podatkowego, wykorzystanie strat podatkowych spółek w ramach grupy, wyeliminowanie podwójnego opodatkowania itp. Z drugiej strony wprowadzenie go jako opcji rodzi ryzyko funkcjonowania w krajach Unii Europejskiej podmiotów stosujących różne zasady ustalania podstawy opodatkowania - dodał Piotr Wysocki.


Ważne!
Pomysł ujednolicenia zasad podatkowych ma wiele zalet, np. obniżenie kosztów administracyjnych, zmniejszenie ryzyka podatkowego, wykorzystanie strat podatkowych spółek w ramach grupy czy wyeliminowanie podwójnego opodatkowania


Można obniżyć koszty


Paweł Jabłonowski, ekspert podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy wskazał, że wprowadzenie wspólnego podatku dochodowego dla osób prawnych może obniżyć koszty funkcjonowania firm w państwach UE ze względu na zmniejszanie różnic w systemach podatkowych, a zarazem ryzyka lokalnego niedostosowania i potencjalnych konsekwencji z tym związanych.


- Istnieje pewne ryzyko wprowadzenia po pewnym czasie wspólnej stawki podatku, co może spowodować wzrost obciążenia podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce, jeżeli byłaby ona wyższa od obecnej stawki 19 proc. Polska stawka 19 proc. jest relatywnie niska w całej Unii Europejskiej, zatem jej podwyższenie do ogólnowspólnotowej może spowodować spadek atrakcyjności inwestycyjnej Polski - uważa Paweł Jabłonowski.


Niektórzy są przeciwni


Jak już wspominałam, do wprowadzenia nowego systemu potrzebna jest zgoda wszystkich państw członkowskich. Już dziś niektóre z nich są temu przeciwne. Dlaczego?


Zdaniem Piotra Wysockiego niektóre kraje członkowskie obawiają się, że pomysł wspólnej podstawy opodatkowania będzie pierwszym krokiem w kierunku harmonizacji stawek podatku dochodowego od osób prawnych godzącej w ich suwerenność podatkową. Jest w tym dużo racji.


Nowemu rozwiązaniu zdecydowanie sprzeciwiają się m.in. władze Wielkiej Brytanii, które widzą w propozycji Komisji kolejny krok w stronę harmonizacji podatkowej i ograniczenia suwerenności krajów UE. Zastrzeżenia zgłaszają także państwa, w których obowiązują niskie stawki podatkowe, takie jak np. Słowacja, w przypadku których zmiana zasad obliczania podstawy opodatkowania może doprowadzić do obniżenia wpływów z CIT. Zwolennikami nowego systemu są Niemcy.


Nie trzeba jednak martwić się na zapas. Już we wcześniejszych wystąpieniach Laszlo Kovacs podkreślał, że jeżeli propozycja Komisji nie uzyska poparcia wszystkich państw członkowskich, rozważone zostanie wprowadzenie nowych zasad tylko w tych krajach Unii Europejskiej, które ją popierają.

Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Limit działalności nierejestrowanej w 2024 r. wzrośnie do 3225 zł. Ale VAT i tak trzeba będzie niekiedy zapłacić.

  Kolejny wzrost limitu dla działalności nierejestrowanej cieszy tych, którzy poprawiają kondycję domowego budżetu korzystając z możliwości prowadzenia niewielkiej działalności bez konieczności jej rejestrowania w CEIDG. Jednak brak rejestracji to jedno, a rozliczenia na gruncie VAT, to odrębna sprawa. Warto sprawdzić, czy ciesząc się uproszczeniami przewidzianymi dla tej formy działalności nie zaniedbuje się obowiązków czynnego podatnika VAT.

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową w umowie?

  Klauzule arbitrażowe w umowach. Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np. z sektorów budowalnego, logistycznego czy informatycznego coraz częściej korzystają z arbitrażu online zamiast sądów powszechnych.

  Tabela kursów średnich NBP z 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3233 zł.

  Wyższe opłaty drogowe w transporcie – czy zapłacą za nie konsumenci?

  Podwyżki opłat drogowych, które wyniosą nawet 80 proc. w Niemczech sprawią, że firmy transportowe będą musiały szukać oszczędności gdzie indziej. Jedynym skutecznym rozwiązaniem wydaje się podniesienie cen frachtu, chociaż wiadomo, że koszty tego rozwiązania poniosą nie zleceniodawcy, lecz konsumenci. A niezależnie od tego firmy transportowe i tak muszą dobrze przygotować się do funkcjonowania w nowej, droższej rzeczywistości. Sprawdzamy nastroje panujące w branży i szukamy rozwiązań, które mogą pomóc przewoźnikom oszczędzać nie tylko w tym trudnym okresie. 

  Nowe stawki minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku. Wyższe nie tylko pensje. Jak wzrosną w nowym roku inne świadczenia pracownicze?

  Minimalne wynagrodzenie za pracę, które obecnie wynosi 3600 zł, od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie do 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. - o kolejne kilkadziesiąt złotych, do 4300 zł. Łącznie da to wzrost płacy minimalnej o 19,4%. Zaplanowana na przyszły rok podwyżka będzie rekordową w ujęciu kwotowym i bliską rekordowej w ujęciu procentowym. Od 2000 roku tylko dwukrotnie procentowy wzrost płacy minimalnej był wyższy. W 2008 r. jej kwota została ona podniesiona z 936 zł do 1126 zł, a więc o 20,3%. Natomiast w 2023 r. dwie zmiany, obowiązujące od stycznia i od lipca, wywindowały płacę minimalną z 3010 zł do 3600 zł, a więc łącznie o 19,6%. Podwyższenie płacy minimalnej wpłynie również w 2024 roku na szereg wskaźników i świadczeń pracowniczych. 

  Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Kiedy przysługuje i ile wynosi? Jakie warunki trzeba spełnić? Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

  ZUS informuje, że zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy nie tylko w trakcie zatrudnienia, lecz także podczas wypowiedzenia, a nawet po rozwiązaniu umowy o pracę. Ale w tym przypadku muszą być spełnione określone warunki. Jakie?

  Nowe oszustwo na rynku finansowym: przestępcy oferują „klejnoty flippowe”

  Na rynku pojawiła się nowa metoda „inwestycyjna”. Oszuści poprzez spółki zawierają umowy sprzedaży tzw. biżuterii flippowej z pewnym zyskiem. W rzeczywistości wartość przedmiotu z reguły jest kilkukrotnie zawyżona. Sprzedawcy często proponują zawarcie umowy komisu, na mocy której mają dokonać dalszej sprzedaży klejnotu, co jednak nie następuje. Następnie klientom proponuje się zawarcie kolejnych umów z innymi podmiotami, np. umowy pożyczki i kolejnej umowy komisu z inną spółką. Dzięki temu moment rozliczenia jest odsunięty w czasie, a podmiot wyłudza w ten sposób dodatkowe pieniądze. Z reguły na zabezpieczenie roszczeń zawierana jest też umowa zastawu na udziałach innej spółki. Warto też dodać, że większość pokrzywdzonych prawdopodobnie jeszcze nie wie lub nie ma pewności, że doszło do oszustwa.

  Do jakiej kwoty nie płaci się podatku od darowizny?

  Podatek od darowizny dotyka wielu osób w Polsce. W 2023 roku wprowadzono znaczące zmiany w przepisach dotyczących podatku od spadków i darowizn, które wpłynęły na kwoty wolne od podatku. W tym artykule skupimy się na aktualnym stanie prawnym, przywołując obowiązujące regulacje.

  Chcesz dostać emeryturę lub rentę na czas? Musisz szybko powiadomić ZUS o zmianie adresu lub konta bankowego! Jak to zrobić i w jakim terminie?

  Emeryt i rencista powinien jak najszybciej poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu zamieszkania, czy numeru rachunku bankowego. Jeśli zrobi to z opóźnieniem, to może zdarzyć się, że emerytura czy renta zostanie zwrócona do ZUS-u.

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Czy czeka nas zmiana stóp procentowych?

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. "RPP nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się dzisiaj grudniowym posiedzeniu" – powiedział ekonomista ING BSK Adam Anotniak. Jego zdaniem, pauza w obniżkach stóp potrwa co najmniej do marca.

  REKLAMA