reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiana interpretacji umarza sprawę w sprawie skargi na tę interpretację

Zmiana interpretacji umarza sprawę w sprawie skargi na tę interpretację

Jeśli minister finansów zmieni interpretację podatkową, postępowanie w sprawie skargi na tę interpretację powinno być umorzone.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 13779/10) odniosło się do skutków zmiany indywidualnej interpretacji podatkowej. Warunkiem wniesienia do sądu administracyjnego skargi na indywidualną interpretację podatkową jest wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Właściwy do zmiany interpretacji indywidualnej jest minister finansów. Ministerstwo ustaliło procedurę zmiany interpretacji następującej po wniesieniu wniosku o usunięcie naruszenia prawa.

Gdy minister finansów zmieni interpretację, właściwy dyrektor izby skarbowej powinien wnieść do sądu o umorzenie postępowania w sprawie skargi na tę interpretację.

Ponadto gdy skarga na interpretację indywidualną zostanie już wniesiona do sądu administracyjnego, zastosowanie znajdzie instytucja autokontroli. Organem właściwym do uwzględnienia skargi w trybie autokontroli jest organ, który wydał daną interpretację, tj. właściwy dyrektor izby skarbowej.

W ocenie Ministerstwa Finansów organ, którego działanie zaskarżono, uwzględniając skargę w całości, wydaje interpretację indywidualną, w której jednocześnie zmienia zaskarżoną interpretację. Przekazując skargę wraz z aktami sądowi administracyjnemu, powinien w przypadku uwzględniania zarzutów skargi w całości wnieść o umorzenie postępowania.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama