reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot VAT - nowe rozporządzenie

Zwrot VAT - nowe rozporządzenie

Od 1 lipca 2011 r. będzie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom. Konieczne jest bowiem dostosowanie przepisów rozporządzenia do nowych regulacji w ustawie o VAT, które zaczną obowiązywać również od 1 lipca.

 

Obecnie w tej sprawie obowiązuje rozporządzenie z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. Nr 69, poz. 365). Pojęcia, którymi posługuje się to rozporządzenie nie są tożsame z pojęciami użytymi w systematyce ustawy o VAT po zmianach od 1 lipca. Konieczne jest ujednolicenie pojęć, tak aby były zgodne ze sobą oraz z ich odpowiednikami zawartymi w prawodawstwie UE.

 

Od 1 lipca 2011 r. kolejna zmiana przepisów dotyczących VAT>>>>

 

Zmiany obejmą pojęcia m.in siedziby działalności gospodarczej, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, stałego miejsca zamieszkania oraz zwykłego miejsca pobytu.

 

Rozporządzenie określi warunki, termin i tryb dokonywania zwrotu podatku od towarów i usług podmiotom zagranicznym. Chodzi o osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej w Polsce, ani też nie mieszkają w Polsce.

 

Rozporządzenie ustali także nowy wzór wniosku o zwrot VAT. Wniosek będzie można złożyć albo w formie papierowej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

 

Nowe rozporządzenie zacznie obowiązywać 1 lipca 2011 r. Zastąpi rozporządzenie z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. Nr 69, poz. 365).

 

Obecnie projekt nowego roporządzenia czeka na podpis Ministra Finansów i publikację w Dzienniku Ustaw.

reklama

Czytaj także

Źródło:

isk.infor.pl
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama