| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot VAT - nowe rozporządzenie

Zwrot VAT - nowe rozporządzenie

Od 1 lipca 2011 r. będzie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom. Konieczne jest bowiem dostosowanie przepisów rozporządzenia do nowych regulacji w ustawie o VAT, które zaczną obowiązywać również od 1 lipca.

 

Obecnie w tej sprawie obowiązuje rozporządzenie z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. Nr 69, poz. 365). Pojęcia, którymi posługuje się to rozporządzenie nie są tożsame z pojęciami użytymi w systematyce ustawy o VAT po zmianach od 1 lipca. Konieczne jest ujednolicenie pojęć, tak aby były zgodne ze sobą oraz z ich odpowiednikami zawartymi w prawodawstwie UE.

 

Od 1 lipca 2011 r. kolejna zmiana przepisów dotyczących VAT>>>>

 

Zmiany obejmą pojęcia m.in siedziby działalności gospodarczej, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, stałego miejsca zamieszkania oraz zwykłego miejsca pobytu.

 

Rozporządzenie określi warunki, termin i tryb dokonywania zwrotu podatku od towarów i usług podmiotom zagranicznym. Chodzi o osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej w Polsce, ani też nie mieszkają w Polsce.

 

Rozporządzenie ustali także nowy wzór wniosku o zwrot VAT. Wniosek będzie można złożyć albo w formie papierowej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

 

Nowe rozporządzenie zacznie obowiązywać 1 lipca 2011 r. Zastąpi rozporządzenie z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. Nr 69, poz. 365).

 

Obecnie projekt nowego roporządzenia czeka na podpis Ministra Finansów i publikację w Dzienniku Ustaw.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »