| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe umowy podatkowe z Wyspą Man

Nowe umowy podatkowe z Wyspą Man

Senat zgodził się na ratyfikację umów Polski z Wyspą Man dotyczących wymiany informacji na temat podatników oraz unikania podwójnego opodatkowania. Senatorowie nie zgłosili poprawek do ustaw o ratyfikacji tych umów.

Obie umowy podpisano w Londynie 7 marca 2011 r. Pierwsza, na którą Senat wyraził zgodę, dotyczy wymiany informacji w sprawach podatkowych. Dotychczas Polska nie zawarła z Wyspą Man takiego porozumienia.

Według resortu finansów, po wejściu w życie umowy transparentna polityka dotycząca wymiany informacji spowoduje zmianę statusu Wyspy Man. Zostanie ona wykreślona z listy krajów stosujących szkodliwe praktyki podatkowe.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski tłumaczył podczas posiedzenia senackiej komisji budżetu i finansów publicznych, która wcześniej pracowała nad ustawą o ratyfikacji umowy, że Wyspa Man jest obecnie tzw. rajem podatkowym, a resortowi zależało na dostępie do informacji z jej terytorium na temat naszych podatników.

- Na żądanie będziemy mogli uzyskać, na zasadzie wzajemności, informacje z Wyspy Man. Dotyczy to także informacji z rachunków bankowych - tłumaczył wiceminister.

Senat nie miał także zastrzeżeń do ustawy o ratyfikacji "Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Wyspą Man w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych".

Zdaniem resortu finansów wejście w życie umowy umożliwi wprowadzenie efektywnych mechanizmów unikania podwójnego opodatkowania dochodów z pracy najemnej oraz emerytur i rent, uzyskiwanych przez Polaków pracujących na Wyspie Man.

- Generalna zasada jest taka, że dochody z pracy najemnej będą opodatkowane w kraju rezydencji. To dotyczy także rent, emerytur i podobnych świadczeń. Umowa przewiduje ogólną metodę podwójnego opodatkowania, tzw. odliczenia proporcjonalnego - mówił Grabowski.

Wyspa Man ma status terytorium zależnego Korony Brytyjskiej, rząd Zjednoczonego Królestwa odpowiada za sprawy zagraniczne i obronę Wyspy. Ma ona jednak prawo zawierania, negocjowania i wykonywania umów międzynarodowych. Wyspa nie stanowi integralnej części Zjednoczonego Królestwa i nie jest członkiem UE, ale utrzymuje specjalne relacje ze Wspólnotą. Na Man działa najdłużej funkcjonujący na świecie parlament, którzy działa nieprzerwanie od 979 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »