reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe wzory zwolnień lekarskich

Nowe wzory zwolnień lekarskich

Zmienione zostały druki zaświadczeń lekarskich ZUS ZLA i ZUS ZLA/K. Nowe wzory zaczną obowiązywać od 21 kwietnia 2012 r. Zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane na dotychczas obowiązujących formularzach do wyczerpania zapasów, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2012 r.


Od 21 kwietnia br. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydawanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS. Nowe rozporządzenie zmieniło wzory zaświadczeń lekarskich stanowiących załącznik do rozporządzenia.

Zmiany w formularzach zaświadczeń lekarskich są stosunkowo niewielkie. Polegają głównie na zmianie w polu dotyczącym danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej, jakie należy podawać w nowych wzorach formularzy ZUS ZLA i ZUS ZLA/K. Osoby, którym nie nadano numeru PESEL, w dotychczas obowiązujących wzorach zaświadczeń lekarskich mogły podawać numer NIP bądź serię i numer dowodu osobistego. W polu numer „5” ZUS ZLA (oraz w polu numer „2” ZUS ZLA/K) wpisywało się nr „1”, który oznaczał, że w polu numer „6” ZUS ZLA (numer „3” ZUS ZLA/K) jako identyfikator podaje się numer NIP, natomiast po wpisaniu numeru „2” w polu numer „6” ZUS ZLA (numer „3” ZUS ZLA/K) podawało się serię i numer paszportu. W nowym ZUS ZLA usunięte zostało pole numer „5” (w ZUS ZLA/K pole numer „2”). Oznacza to, że w nowych drukach zaświadczeń lekarskich nie można już wybierać, czy podaje się numer NIP czy serię i numer dowodu osobistego. Jeżeli ubezpieczony nie ma nadanego numeru PESEL, w nowych drukach podaje się wyłącznie serię i numer paszportu, nie można już podawać w nim numeru NIP.

WAŻNE!

Jeżeli ubezpieczony nie ma nadanego numeru PESEL, w ZUS ZLA oraz ZUS ZLA/K należy podawać wyłącznie serię i numer paszportu.

Zaświadczenia lekarskie, zarówno ZUS ZLA, jak i ZUS ZLA/K, wystawiane na drukach obowiązujących do 21 kwietnia 2012 r., nie tracą ważności. Mogą być wystawiane na starych drukach aż do wyczerpania zapasów, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2012 r. Zatem do 31 grudnia 2012 r. zaświadczenia lekarskie wystawione na dotychczas obowiązujących drukach stanowią podstawę do wypłaty świadczeń chorobowych.

WAŻNE!

Zaświadczenia lekarskie wystawione na dotychczas obowiązujących drukach stanowią podstawę do wypłaty świadczeń chorobowych aż do 31 grudnia 2012 r.

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 13 stycznia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydawanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 78).

Katarzyna Wysokińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Więcej na ten temat w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń

reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Śmidoda

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama