reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MF planuje wstępnie wprowadzenie podatku od węglowodorów

MF planuje wstępnie wprowadzenie podatku od węglowodorów

Resort finansów planuje wstępnie, by podatek od wydobywanych węglowodorów zaczął obowiązywać od 2015 r. Minister finansów Jacek Rostowski zapewnił, że MF chce stworzyć mechanizm, który nie zniechęci firm do inwestowania w wydobycie węglowodorów.


Rostowski mówił podczas konferencji prasowej w środę, że na razie nie można powiedzieć, jakie wpływy przyniesie przyszły podatek, gdyż będzie on zależał od warunków geologicznych, które dziś są jeszcze nieznane.

"Chodzi o to, aby stworzyć mechanizm, który z jednej strony zapewni Polakom należyte dochody ze złóż, które należą do narodu polskiego, ale nie zniechęci inwestorów do inwestowania w wydobycie tych złóż" - powiedział minister.

Dodał, że pewne parametry podatku zostały przez resort finansów opracowane, ale będą one korygowane na skutek opinii ministra środowiska i głównego geologa.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski uzupełnił, że celem projektu będzie zapewnienie inwestorom "stabilnego i przewidywalnego środowiska, w którym będą inwestowali". Dodał, że nie chodzi o to, by podatek wprowadzać już teraz, tym bardziej kiedy rynek gazu nie jest jeszcze uwolniony.

"W związku z tym nie przewidujemy, żeby ta ustawa musiała obowiązywać w ciągu pół roku czy roku. Chodzi raczej o to, aby objąć przemysłowe wydobycie prawdopodobnie od roku 2015. Możemy się przymierzyć wstępnie do tej daty, jako daty, od której ta ustawa mogłaby funkcjonować" - powiedział.

W ubiegłym tygodniu Grabowski poinformował, że pierwsze założenia projektu ustawy o podatku od wydobycia węglowodorów powinny pojawić się na początku drugiego kwartału tego roku.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu: www.zmianyprawa.infor.pl

Zgodnie z planem prac rządu, przyczyną planowanego wprowadzenia podatku jest zapewnienie państwu odpowiedniego udziału w zyskach związanych z eksploatacją surowców naturalnych.

Premier Donald Tusk poinformował w środę podczas konferencji prasowej związanej z oceną 100 dni funkcjonowania rządu, że resort finansów zakończył prace dotyczące części fiskalnej projektu podatku od węglowodorów, teraz będzie się nim zajmowało Ministerstwo Środowiska.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama