| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Coraz więcej fikcyjnych faktur

Coraz więcej fikcyjnych faktur

Urzędy kontroli skarbowej w 2012 r. wykryły rekordową liczbę fikcyjnych faktur. Chodzi o prawie 152 tysięcy dokumentów. To o 27 procent więcej niż w 2011 roku.

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", wzrost liczby fikcyjnych faktur jest imponujący, natomiast w przypadku wartości lewych faktur mamy do czynienia z prawdziwą eksplozja. W zeszłym roku opiewały one na 15 miliardów 200 milionów złotych, czyli o ponad 160 procent więcej niż w 2011 roku i ponad cztery razy więcej niż w 2010 roku.

Zdaniem inspektorów kontroli skarbowej, przyczyną jest rozzuchwalenie przestępców. Urzędnicy podają przykłady firm, które zrezygnowały z legalnej działalności i zajęły się niemal wyłącznie produkcją fikcyjnych faktur.

Odliczenie VAT naliczonego z faktury wystawionej z błędem

Coraz więcej firm chce sprzedać niezapłacone faktury

Błędna, zniszczona lub zgubiona faktura - co robić?

Dokumenty tego rodzaju służą nieuczciwym podatnikom do obniżania podatku dochodowego i wyłudzania VAT, a także do wprowadzania do obrotu towaru pochodzącego z nielegalnego źródła.
Proceder jest rozpowszechniony zwłaszcza w handlu złomem i paliwami, w usługach budowlanych oraz w sektorze usług szkoleniowych i marketingowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »