REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej firm chce sprzedać niezapłacone faktury

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Wajszczak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach zatory płatnicze stały się prawdziwą zmorą dla firm. Rząd stara się pomóc przedsiębiorcom, jednak te działania są bardzo mocno rozciągnięte w czasie i niewystarczające. Firmy same więc zaczęły rozwiązywać ten problem, dlatego kwitnie handel fakturami.

Związek Banków Polskich podaje, że już ponad 1,3 miliona polskich firm ma dostęp do bankowości elektronicznej. GUS już w 2007 roku podawał, że 90% polskich firm ma dostęp do Internetu. Niecałe dwa lata temu firmy z branży budowlanej z dobrym skutkiem przystosowały narzędzie windykacyjne do swoich potrzeb. Tak Powstała pierwsza w Polsce niezależna internetowa giełda długów.

REKLAMA

Autopromocja

Handel wierzytelnościami nie jest nowym pomysłem, jednak samoobsługowy słup ogłoszeniowy działający na podobnej zasadzie jak Allegro, za który nie trzeba płacić abonamentów, jest nowością. Co ważne nowością, która w sprawny sposób pomaga odzyskać pieniądze.

Dlaczego giełdy są skuteczne? Nakłada się na to wiele czynników. Dług jest widoczny publicznie dla każdego zainteresowanego. Coraz więcej firm „poluje” na długi swoich kontrahentów w celu kompensaty zobowiązań. Coraz częściej długi są widoczne bezpośrednio w programach księgowych, co powoduje bardzo duży zasięg widoczności oferty. Dlugi.info chwalą się ponad 4, 5 miliona pytaniami o NIP miesięcznie! Właściciele firm księgując faktury kosztowe AUTOMATYCZNIE szukają możliwości zakupu długów w celu kompensaty. W związku z tym giełdy mające zintegrowane oprogramowanie faktycznie notują dużą ilość transakcji sprzedaży. Wystawienie oferty ma też poważne skutki uboczne. Anna Fibak, specjalistka od PR, podczas wypowiedzi dla Wyborcza.biz stwierdziła, że: „Problemy z realizacją płatności zawsze mają negatywny wpływ na postrzeganie przedsiębiorstwa. Uderza to w jego wiarygodność, jako partnera biznesowego. Gdy sytuacja staje na ostrzu noża, a zdesperowani wierzyciele nie chcą już negocjować i sięgają po spektakularne narzędzia, droga do kryzysu wizerunkowego jest prosta. Odbudowanie zaufania w takiej sytuacji nie jest łatwym zadaniem.”

Odliczenie VAT naliczonego z faktury wystawionej z błędem

Kiedy odliczyć VAT, gdy zaginął oryginał faktury?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdzają to spektakularne przypadki firm windykacyjnych. Kilka tygodni temu Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A. z Łodzi, wystawiła na dlugi.info ofertę sprzedaży długu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Kwota zadłużenia wynosiła ponad 450 tysięcy. Sprawę szeroko komentowała m.in. wyborcza.biz, wnp.pl czy naszemiasto.pl. Kancelaria WEC w ciągu kilku dni osiągnęła porozumienie i spłatę zadłużenia od GDDKiA. Firma windykacyjna OBLIGO S.A. osiągnęła porozumienie w sprawie spłaty ponad półtora miliona złotych. Jak twierdzi prezes OBLIGO S.A. Krzysztof Madej, wystawienie oferty sprzedaży długu na giełdzie dlugi.info wpłynęło na przyspieszenie rozmów w sprawie porozumienia.

 

Rafał Hermański, prezes Factory Network S.A., operatora giełdy dlugi.info podaje, że w ostatnim roku wystawiono na sprzedaż 14 713 faktur na łączną kwotę ponad 168 milionów złotych. Firmy usunęły z giełdy ponad 7 000 faktur na kwotę ponad 68 milionów złotych. Co ważne usunięto ponad 500 faktur przeterminowanych zdecydowanie ponad 2 lata po terminie płatności na kwotę ponad 4,7 miliona złotych. Aktualnie na giełdzie jest wystawionych około 14 tysięcy ofert na kwotę ponad 120 milionów. Jak twierdzi Hermański, podczas wystawiania faktur w polskich firmach, dlugi.info kilka razy na sekundę są odpytywane o NIP.

Czy giełdy rozwiążą problemy z zatorami? Radosław Cieciórski, członek Zarządu Polskiego Związku Windykacji, twierdzi, że do momentu, kiedy sądy nie zaczną być w pełni wydolne, tak, aby w ciągu kilku tygodni można było otrzymać prawomocny nakaz zapłaty, zatory będą codziennością.

Uważaj z jakiej faktury odliczasz VAT

Możliwe, że bardzo popularna zautomatyzowana giełda wierzytelności rozwiąże dużą część problemów, jednak należy pamiętać o tym, że duża część firm w Polsce ciągle jest dość konserwatywna i boi się stracić nawet nierzetelnych klientów.

Czy taka strategia ma sens?

- Nam takie postępowanie wydaje się co najmniej wątpliwe - ocenia Rafał Hermański z serwisu dlugi.info. - Brak reakcji na niezapłacone faktury może stać się przyczyną kłopotów naszej firmy, a w skrajnych przypadkach, nawet jej upadłości czy likwidacji. Dlatego szanujmy naszych klientów i dbajmy o relacje z nimi, ale przestrzegajmy też zasad rzetelnego prowadzenia biznesu. I jeśli będziemy postępować stanowczo, ale uczciwie, to w długiej perspektywie przyniesie to naszemu biznesowi same korzyści.

Piotr Wajszczak

www.dlugi.info

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA