REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej firm chce sprzedać niezapłacone faktury

Piotr Wajszczak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach zatory płatnicze stały się prawdziwą zmorą dla firm. Rząd stara się pomóc przedsiębiorcom, jednak te działania są bardzo mocno rozciągnięte w czasie i niewystarczające. Firmy same więc zaczęły rozwiązywać ten problem, dlatego kwitnie handel fakturami.

Związek Banków Polskich podaje, że już ponad 1,3 miliona polskich firm ma dostęp do bankowości elektronicznej. GUS już w 2007 roku podawał, że 90% polskich firm ma dostęp do Internetu. Niecałe dwa lata temu firmy z branży budowlanej z dobrym skutkiem przystosowały narzędzie windykacyjne do swoich potrzeb. Tak Powstała pierwsza w Polsce niezależna internetowa giełda długów.

Autopromocja

Handel wierzytelnościami nie jest nowym pomysłem, jednak samoobsługowy słup ogłoszeniowy działający na podobnej zasadzie jak Allegro, za który nie trzeba płacić abonamentów, jest nowością. Co ważne nowością, która w sprawny sposób pomaga odzyskać pieniądze.

Dlaczego giełdy są skuteczne? Nakłada się na to wiele czynników. Dług jest widoczny publicznie dla każdego zainteresowanego. Coraz więcej firm „poluje” na długi swoich kontrahentów w celu kompensaty zobowiązań. Coraz częściej długi są widoczne bezpośrednio w programach księgowych, co powoduje bardzo duży zasięg widoczności oferty. Dlugi.info chwalą się ponad 4, 5 miliona pytaniami o NIP miesięcznie! Właściciele firm księgując faktury kosztowe AUTOMATYCZNIE szukają możliwości zakupu długów w celu kompensaty. W związku z tym giełdy mające zintegrowane oprogramowanie faktycznie notują dużą ilość transakcji sprzedaży. Wystawienie oferty ma też poważne skutki uboczne. Anna Fibak, specjalistka od PR, podczas wypowiedzi dla Wyborcza.biz stwierdziła, że: „Problemy z realizacją płatności zawsze mają negatywny wpływ na postrzeganie przedsiębiorstwa. Uderza to w jego wiarygodność, jako partnera biznesowego. Gdy sytuacja staje na ostrzu noża, a zdesperowani wierzyciele nie chcą już negocjować i sięgają po spektakularne narzędzia, droga do kryzysu wizerunkowego jest prosta. Odbudowanie zaufania w takiej sytuacji nie jest łatwym zadaniem.”

Odliczenie VAT naliczonego z faktury wystawionej z błędem

Kiedy odliczyć VAT, gdy zaginął oryginał faktury?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdzają to spektakularne przypadki firm windykacyjnych. Kilka tygodni temu Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A. z Łodzi, wystawiła na dlugi.info ofertę sprzedaży długu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Kwota zadłużenia wynosiła ponad 450 tysięcy. Sprawę szeroko komentowała m.in. wyborcza.biz, wnp.pl czy naszemiasto.pl. Kancelaria WEC w ciągu kilku dni osiągnęła porozumienie i spłatę zadłużenia od GDDKiA. Firma windykacyjna OBLIGO S.A. osiągnęła porozumienie w sprawie spłaty ponad półtora miliona złotych. Jak twierdzi prezes OBLIGO S.A. Krzysztof Madej, wystawienie oferty sprzedaży długu na giełdzie dlugi.info wpłynęło na przyspieszenie rozmów w sprawie porozumienia.

 

Rafał Hermański, prezes Factory Network S.A., operatora giełdy dlugi.info podaje, że w ostatnim roku wystawiono na sprzedaż 14 713 faktur na łączną kwotę ponad 168 milionów złotych. Firmy usunęły z giełdy ponad 7 000 faktur na kwotę ponad 68 milionów złotych. Co ważne usunięto ponad 500 faktur przeterminowanych zdecydowanie ponad 2 lata po terminie płatności na kwotę ponad 4,7 miliona złotych. Aktualnie na giełdzie jest wystawionych około 14 tysięcy ofert na kwotę ponad 120 milionów. Jak twierdzi Hermański, podczas wystawiania faktur w polskich firmach, dlugi.info kilka razy na sekundę są odpytywane o NIP.

Czy giełdy rozwiążą problemy z zatorami? Radosław Cieciórski, członek Zarządu Polskiego Związku Windykacji, twierdzi, że do momentu, kiedy sądy nie zaczną być w pełni wydolne, tak, aby w ciągu kilku tygodni można było otrzymać prawomocny nakaz zapłaty, zatory będą codziennością.

Uważaj z jakiej faktury odliczasz VAT

Możliwe, że bardzo popularna zautomatyzowana giełda wierzytelności rozwiąże dużą część problemów, jednak należy pamiętać o tym, że duża część firm w Polsce ciągle jest dość konserwatywna i boi się stracić nawet nierzetelnych klientów.

Czy taka strategia ma sens?

- Nam takie postępowanie wydaje się co najmniej wątpliwe - ocenia Rafał Hermański z serwisu dlugi.info. - Brak reakcji na niezapłacone faktury może stać się przyczyną kłopotów naszej firmy, a w skrajnych przypadkach, nawet jej upadłości czy likwidacji. Dlatego szanujmy naszych klientów i dbajmy o relacje z nimi, ale przestrzegajmy też zasad rzetelnego prowadzenia biznesu. I jeśli będziemy postępować stanowczo, ale uczciwie, to w długiej perspektywie przyniesie to naszemu biznesowi same korzyści.

Piotr Wajszczak

www.dlugi.info

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA