| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dostęp do ksiąg wieczystych przez Internet

Dostęp do ksiąg wieczystych przez Internet

5 sierpnia 2013 r. Prezydent RP podpisał ustawę dotyczącą udostępnienia jawnej księgi wieczystej i hipoteki za pośrednictwem Internetu. Wejdzie ona w życie 1 grudnia 2013 r. Nowe przepisy mają umożliwić obywatelom uzyskanie szybszej informacji na temat nieruchomości a także przyczynić się do poprawienia skuteczności postępowań egzekucyjnych oraz zwiększenia bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami.

Zmiany w ustawie o księgach wieczystych i hipotece wprowadzają nowy system uzyskiwania informacji na temat nieruchomości.

Po pierwsze nowym dokumentem wydawanym przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych (CIKW) będzie wyciąg z księgi wieczystej.

Taki wyciąg będzie tańszy od odpisu, co prawdopodobnie spowoduje wzrost zainteresowania tą usługą. Cena za wydanie wyciągu zostanie określona w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości, wydanym w porozumieniu z ministrem finansów.

Przewidziano także przeglądanie księgi wieczystej za pośrednictwem Internetu. Będzie można to zrealizować po spełnieniu kilku warunków. Księga musi mieć wersję elektroniczną, a dane muszą być zamieszczone w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych (CBDKW). Wnioskodawca musi złożyć elektroniczny wniosek zawierający prawidłowy numer księgi wieczystej. Wtedy możliwe stanie się bezpłatne przeglądanie księgi wieczystej na ekranie własnego monitora.

 

 Kupując nieruchomość, warto zadbać o dokumentację

 


Nowe regulacje zakładają także możliwość wyszukania księgi wieczystej w CBDKW przez wskazane w ustawie podmioty publiczne, które będą mogły użyć do tego Internetu.

Wykorzystanie prawa do wyszukania ksiąg wieczystych np. po danych osobowych właściciela, ułatwi i przyspieszy ustalenie majątku dłużnika, a w efekcie zwiększy efektywność egzekucji i bezpieczeństwo finansowe podmiotów gospodarczych.

Zasadniczo usługa ta będzie płatna, ale wskazano podmioty zwolnione z ponoszenia opłaty, wśród który będą np.: sądy, prokuratura, ZUS i organy administracji rządowej.

 

Hipoteka bez pierwszeństwa

 

Obecnie odpisy ksiąg wieczystych, wyciągi z ksiąg wieczystych oraz zaświadczenia o ich zamknięciu wydawane są po złożeniu i opłaceniu wniosku. Dokumenty te można odebrać osobiście w ekspozyturze CIKW lub otrzymać pocztą.

Nowe przepisy przewidują możliwość uzyskiwania przez Internet: odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej i zaświadczenia o jej zamknięciu. Tak uzyskane dokumenty będzie można samodzielnie wydrukować i będą one pod względem prawnym równe dokumentom papierowym wydawanym przez sądy. Będzie się nimi można posłużyć w obrocie prawnym tak samo jak dokumentami urzędowymi.

Rozwiązanie to umożliwi szybsze i tańsze ich pozyskiwanie. Przyczyni się też do zmniejszenia liczby interesantów korzystających z ekspozytur CIKW istniejących przy wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych. Niektóre podmioty zostaną zwolnione z tych opłat. Ponadto CIKW zostanie zobowiązany do przyjmowania wniosków w postaci elektronicznej, co nie oznacza rezygnacji z formy papierowej.

Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 grudnia 2013 r.

Zapraszamy na forum Księgowość

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 2.0 – najważniejsze założenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »