| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dodatek energetyczny bez PIT i opłaty skarbowej

Dodatek energetyczny bez PIT i opłaty skarbowej

Minister Finansów zarządził zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych i opłaty skarbowej odnośnie dodatku energetycznego otrzymanego przez odbiorcę wrażliwego energii elektrycznej.

Rozporządzeniem z 21 marca 2014 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 27 marca 2014 r., poz. 401) Minister Finansów zarządził zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dodatku energetycznego, o którym mowa w art. 5c ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. -  Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r. poz. 1059 oraz z 2013 r. poz. 984 i 1238), otrzymanego przez odbiorcę wrażliwego energii elektrycznej.

Zaniechanie to dotyczy dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 31 grudnia 2014 r.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia - czyli 11 kwietnia 2014 r.

Natomiast już od 23 lutego 2014 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 13 lutego 2014 r. w sprawie zaniechania poboru opłaty skarbowej (Dz.U. z 19 lutego 2014 poz. 224), które dotyczy zaniechania poboru opłaty skarbowej od decyzji w sprawie przyznania tego samego dodatku energetycznego, wydawanej odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej.

 

Polecamy: Monitor Księgowego


Polecamy: INFORFK Platforma Księgowych i Kadrowych

 

Dodatek energetyczny dla odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej

 

Na podstawie art. 3 pkt 13c) Prawa energetycznego, odbiorca wrażliwy energii elektrycznej, to osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 966), będąca stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej.

Takiemu odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej przysługuje na mocy Prawa energetycznego (art. 5c-art.5f) zryczałtowany dodatek energetyczny, który wynosi rocznie nie więcej niż 30% iloczynu limitu zużycia energii elektrycznej oraz średniej ceny energii elektrycznej dla odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, ogłaszanej przez Prezesa URE.

Minister Gospodarki ogłasza do 30 kwietnia każdego roku w Monitorze Polskim, wysokość dodatku energetycznego na kolejne 12 miesięcy. Dodatek energetyczny wynosi miesięcznie 1/12 kwoty rocznej dodatku energetycznego ogłaszanej przez Ministra Gospodarki.

Dodatek energetyczny wypłacają gminy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »