REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt budżetu na 2015 r.

Stanisław Gomułka
Stanisław Gomułka
główny ekonomista BCC

REKLAMA

Rada Ministrów, na posiedzeniu 10 czerwca, podjęła decyzję o założeniach makroekonomicznych do projektu budżetu na 2015 r. Podjęła również decyzję w sprawie w trzech innych kwestiach, które mają wpływ na budżet: minimalnego wynagrodzenia za pracę, wskaźnika waloryzacji emerytur i rent oraz wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Autopromocja


Założenia do projektu budżetu na rok 2015 - komentarz głównego ekonomisty BCC


Po stronie dochodowej, budżet na rok 2015 ma się opierać na dwóch kluczowych założeniach. Jedno dotyczy przyspieszenia wzrostu nakładów inwestycyjnych brutto na środki trwałe, z przewidywanego  poziomu 4,1% w tym roku do 7,2 % w 2015 r. Drugie to prognoza Komisji Europejskiej dotycząca przyśpieszenia wzrostu PKB Unii Europejskiej z przewidywanego poziomu 1,6% w tym roku do 2,0% w 2015 r. Konsekwencją tego drugiego założenia ma być wzrost unijnego importu realnie o 5,2%. Konsekwencją pierwszego założenia ma być wzrost zatrudnienia w gospodarce narodowej o 0,4% w tym roku i 0,7 % w 2015 r. Taki wzrost zatrudnienia ma z kolei zwiększyć tempo wzrostu spożycia prywatnego, z poziomu 2,2% w tym roku do 3,0% w 2015 r.

Łącznym efektem tych zmian ma być przyspieszenie wzrostu PKB do 3,8% (w 2014 r. - o 2,8%) oraz spadek stopy bezrobocia  rejestrowanego na koniec roku  2015 do 12,2% (w 2014r. - około 13%). Z kolei silniejszy wzrost popytu krajowego (2,8% w 2014 r. i 3,8% w 2015 r.) ma zwiększyć dynamikę importu z 4,0% w 2014 r. do 5,1% w 2015 r. Z importem związane są silnie  wpływy z podatku VAT. Rząd zakłada też, że nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto około 9,7 mln osób, traktowanych jako zatrudnionych  w gospodarce narodowej, wyniesie 4,7%. Zatem fundusz płac ma wzrosnąć o  5,4%. Ponieważ dalej ma obowiązywać zamrożenie progów podatkowych, to wpływy z podatku PIT wzrosną bardziej.

Wynagrodzenie minimalne w 2015 r. wyniesie 1750 zł

Każde założenie jest obarczone jakimś błędem. Ale wymienione powyżej założenia  można określić jako realistyczne, nie budzące jakichś zasadniczych zastrzeżeń. Jedyne  założenie, które budzi takie zastrzeżenie dotyczy średniorocznej inflacji. Rząd zakłada, że wyniesie ona aż 2,3%. Ministrowi Finansów nie jest wygodnie zakładać, ze inflacja będzie odbiegać od celu inflacyjnego NBP, wynoszącego 2,5%. Jednak w sytuacji bardzo niskiej inflacji w  tym roku w Polsce i w Europie, umacniającego się złotego i braku presji płacowej, bezpieczniej dla realności budżetu byłoby założyć dużo niższą inflację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To są tylko założenia. Teraz, na ich podstawie, MF przystąpi do szacowania  dochodów i wydatków budżetowych. Po stronie wydatków zwraca uwagę decyzja, aby wskaźnik wzrostu emerytur i rent ustawić na ustawowym minimum, tj. inflacja w 2014 r. plus 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2014 r. Musi to oznaczać bardzo niski wzrost wskaźnika waloryzacji. Jest to dobra decyzja.

Ułatwienia w wykonywaniu działalności gospodarczej w 2015 r.

Z aprobatą odnotowujemy też zamiar rządu, aby utrzymać inwestycje publiczne w pobliżu 4% PKB i aby  deficyt sektora finansów publicznych, liczony wg metodologii Eurostatu, obniżyć w roku 2015 do poziomu poniżej 3%.

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA