| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza - koniecznie trzeba złożyć wniosek

Akcyza - koniecznie trzeba złożyć wniosek

Wyroby akcyzowe zużywane m.in. do innych celów niż produkcja paliw silnikowych korzystają ze zwolnienia od akcyzy również w przypadku importu - wynika ze zmienionych przepisów rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Aby odzyskać akcyzę, trzeba złożyć wniosek.

Ze zwolnień z akcyzy importowanych wyrobów można skorzystać dopiero po spełnieniu licznych warunków. Importer musi m.in. przy dokonywaniu zgłoszenia celnego złożyć naczelnikowi urzędu celnego oświadczenie, w którym potwierdzi, że wyroby akcyzowe zostaną przeznaczone do innych celów niż napędowe, opałowe czy do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych.Powinien też uzyskać specjalne zaświadczenie potwierdzające zamówienie odbioru wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy. Niestety importer otrzyma takie potwierdzenie dopiero po przedstawieniu zaświadczenia o niezaleganiu z płatnością VAT. Oprócz tego importer musi posiadać status prowadzącego skład podatkowy albo korzystać ze składu innego podmiotu.Zwolnienie przysługuje w przypadku importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonanego do 30 września br. Zwolnienie realizowane jest przez zwrot akcyzy zapłaconej na terytorium kraju na pisemny wniosek importera lub dokonującego nabycia wewnątrzwspólnotowego.Wniosek można złożyć w ciągu roku od dnia dokonania importu. Zwolnienie to przysługuje również w przypadku importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonanego od 17 czerwca do 19 lipca br., czyli do dnia, w którym zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. nr 132, poz. 1113).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »