| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Na fakturze nazwiska obojga małżonków

Na fakturze nazwiska obojga małżonków

Małżeństwu korzystającemu wspólnie z internetu przysługuje oddzielny limit z tytułu ulgi internetowej. Żeby jednak skorzystać z odliczenia, małżonkowie muszą mieć fakturę VAT wystawioną na imię obojga małżonków lub na każdego z nich oddzielnie.

Podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł. Odliczenie będzie jednak możliwe, jeżeli wysokość wydatków zostanie udokumentowana fakturą VAT. Gdy użytkownikami są małżonkowie, niezbędna do rozliczenia jest faktura VAT wystawiona na imię i nazwisko każdego z nich lub ewentualnie na każdego małżonka osobno.

Ulga na internet nie jest tzw. ulgą małżeńską. A to oznacza, że każdy z małżonków może w granicach swojego limitu odliczyć ją od swojego dochodu. Gdy użytkownikiem internetu jest małżeństwo, w którym obydwoje małżonkowie ponoszą wydatki z tego tytułu, to aby każde z nich skorzystało z odliczenia, na fakturze (fakturach) muszą widnieć zarówno dane osobowe męża, jak i żony. Oczywiście, każdemu z małżonków przysługuje cały limit, czyli mogą oni odliczyć do 760 zł każdy. Jeśli jednak na fakturze znajdują się dane jednego z małżonków, z odliczenia może skorzystać tylko ten małżonek, którego imię i nazwisko wpisane jest na fakturze.

Brak faktury, w każdym przypadku, pozbawia podatnika prawa do skorzystania z odliczenia od dochodu wydatków na użytkowanie sieci internet. Gdy faktura wystawiona jest na nazwisko jednego z małżonków, drugi z małżonków nie może skorzystać z ulgi, nawet jeśli rozliczają się oni wspólnie na jednym zeznaniu rocznym.

Odliczenie od dochodu ulgi podatkowej z tytułu wydatków ponoszonych przez użytkowników sieci internetowej określone zostało w art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Bogdan Świąder


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK