reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Likwidacja obowiązku składania PIT-ów w Sejmie

Likwidacja obowiązku składania PIT-ów w Sejmie

2 października rozpocznie się 69. posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. ustawą budżetową, ustawą o Pracowniczych Planach Kapitałowych, czy nowelizacją ustawy o PIT likwidującą obowiązek corocznego składania zeznań podatkowych PIT.

Rada Ministrów wniosła do Sejmu projekt ustawy budżetowej na rok 2019. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, priorytetowym celem rządu jest utrzymanie stabilności finansów publicznych przy wspieraniu wzrostu gospodarczego. Strona dochodowa projektowanego budżetu uwzględnia wprowadzenie nowej 9 proc. stawki w podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw. Natomiast po stronie wydatków projekt zapewnia środki na realizację priorytetowych zadań rządu m.in. kontynuację programów „Rodzina 500 plus”, „Dobry start”, wzrost płac dla pracowników sfery budżetowej, podniesienie renty socjalnej, waloryzację rent i emerytur, darmowe leki dla seniorów oraz dalsze podnoszenia wydatków na obronność. Rząd przewiduje, że w 2019 r. dochody budżetu państwa wyniosą 386,9 mld zł, wydatki 415,4 mld zł, PKB wzrośnie o 3,8 a inflacja nie przekroczy 2,3 proc. Deficyt sektora finansów publicznych zaplanowano na poziomie 1,8 proc.

Posłowie w II czytaniu będą kontynuować prace nad projektem ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). W ramach PPK każdy zatrudniony będzie miał możliwość oszczędzania na cele emerytalne - część wynagrodzenia pracodawca odprowadzi do funduszu gromadzącego i pomnażającego kapitał. Pozostała część wpłat na indywidualne konta pochodzić będzie od pracodawcy oraz od państwa. Uczestnictwo w PPK będzie dobrowolne. Rząd podkreśla, środki gromadzone w funduszach będą własnością oszczędzających.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Polecamy: INFORLEX Biznes

Ułatwienia dla podatników przewiduje projekt nowelizacji ustawy o PIT, nad którym Izba debatować będzie w II czytaniu. Zniknie obowiązek corocznego składania zeznań podatkowych (PIT). Urząd sporządzi je za nas. Każdy podatnik będzie mógł zapoznać się z przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową zeznaniem. Jeśli nie będzie chciał wprowadzać zmian (np. wspólnie rozliczać się z małżonkiem, korzystać z ulg i odliczeń) - nie będzie musiał robić nic. Zeznanie podatkowe zostanie automatycznie uznane za złożone. Pozostanie równocześnie możliwość samodzielnego wypełnienia zeznania, w tym w formie papierowej.

Zmieni się struktura Policji. Dzięki temu skuteczniej mają być prowadzone działania kontrterrorystyczne. W miejsce Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji i samodzielnych pododdziałów antyterrorystycznych powstaną Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA” oraz samodzielne pododdziały kontrterrorystyczne Policji. Bezpieczeństwo państwa poprawi też ustawa o dokumentach publicznych. Izba przeprowadzi II czytanie rządowego projektu przewidującego stworzenie systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych.

Ponadto Sejm będzie kontynuować prace nad wzmocnieniem ochrony rolników przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi i zwiększeniem poziomu ochrony inwestorów na rynkach finansowych. W porządku obrad także I czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

(PAP)

kom/ tnt/

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama