REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polscy doradcy podatkowi wezmą udział w międzynarodowej debacie o podatkach i doradztwie podatkowym

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
Polscy doradcy podatkowi wezmą udział w międzynarodowej debacie o podatkach i doradztwie podatkowym /Fot. Fotolia
Polscy doradcy podatkowi wezmą udział w międzynarodowej debacie o podatkach i doradztwie podatkowym /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Europejska dyskusja na temat podatków oraz roli doradców podatkowych, z udziałem przedstawicieli Krajowej Rady Doradców Podatkowych, będzie przedmiotem agendy dwudniowych obrad Walnego Zgromadzenia Confédération Fiscale Européenne (CFE), odbywającego się w dniach 27-28 września br. w Londynie.

CFE zajmie stanowisko w wielu istotnych kwestiach, ale przede wszystkim w sprawie o niezwykłym znaczeniu nie tylko dla samych doradców podatkowych, ale także dla podatników - w sprawie obowiązku raportowania schematów podatkowych i zwolnienia z niego ze względu na zachowanie tajemnicy zawodowej.

REKLAMA

Autopromocja

Dyskusja o podatkach, raportowaniu struktur podatkowych i zawodzie doradcy

Krajową Radę Doradców Podatkowych podczas Walnego Zgromadzenia CFE reprezentować będą: prof. dr hab. Adam Mariański Przewodniczący KRDP, Anna Misiak Wiceprzewodnicząca KRDP oraz członek Komisji Współpracy Międzynarodowej i dr Mariusz Cieśla Przewodniczący Komisji Współpracy Międzynarodowej KRDP.

Pierwszego dnia odbędą się posiedzenia Komitetów CFE Tax Adisers Europe - fiskalnego oraz do spraw zawodowych, a drugiego dnia Walne Zgromadzenie.

- „Polska Izba stanowi świetny przykład sympatycznej a jednocześnie konstruktywnej współpracy i może stanowić przykład dla innych organizacji członkowskich” - stwierdził Piergiorgio Valente Prezes CFE Tax Advisers Europe.

- „Podczas posiedzeń Komitetów przedstawiciele poszczególnych organizacji będą mieli okazję do wymiany informacji na temat krajowego ustawodawstwa dotyczącego podatków oraz doradztwa podatkowego. Na posiedzenie Komitetów każdy z członków CFE Tax Advisers Europe przygotowuje narodowy raport zmian,  przedstawiający istotne zmiany w podatkach, które weszły w danym roku lub wejdą w roku następnym” – poinformował prof. Adam Mariański, Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Anna Misiak oraz dr Mariusz Cieśla wezmą udział w spotkaniach poszczególnych Komitetów CFE -  Anna Misiak w spotkaniu Komitetu ds. zawodowych i Komitetu ds. fiskalnych, Podatki bezpośrednie, dr Mariusz Cieśla w posiedzeniu Komitetu ds. fiskalnych, Podatki pośrednie.

 - „Na posiedzeniu Komitetu do spraw zawodowych omawiany będzie przede wszystkim temat  niezwykle ważny z punktu widzenia projektowanych właśnie w Polsce przepisów podatkowych, dotyczący obowiązku raportowania schematów podatkowych (EU Mandatory Disclosure Rules – MDR) i modelowego ich wdrażania w innych europejskich państwach, jak również ochrona praw podatników i stosowanie dobrej praktyki w kontakcie podatnik - organ podatkowy  – podkreśliła Anna Misiak, wiceprzewodnicząca KRDP.

REKLAMA

Z kolei, w trakcie posiedzenia Fiscal Committee, Anna Misiak Wiceprzewodnicząca KRDP i dr Mariusz Cieśla, Przewodniczący Komisji Współpracy Międzynarodowej KRDP przedstawią  istotne zmiany w polskim prawie podatkowym wdrożone w 2018 r., jak i projektowane na 2019 rok. Poruszone zostaną takie tematy jak wprowadzenie exit tax, nowe zasady poboru i zwrotu podatku u źródła, nowelizacji regulacji dotyczących zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC), opodatkowanie leasingu, opodatkowanie gospodarki cyfrowej i usługi podatkowe w tym zakresie.

-  „Podczas obrad komitetów CFE zajmie stanowisko m.in. w sprawie karty praw podatnika w kontekście dobrego zarządzania systemem podatkowym, w sprawie propozycji EU dotyczących ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa unijnego oraz w sprawie opodatkowania gospodarki cyfrowej” – poinformowała Anna Misiak, wiceprzewodnicząca KRDP.

„Krajowa Izba Doradców Podatkowych jest członkiem założycielem CFE Tax Advisers Europe, która stała się w tej chwili liczącą się organizacją zrzeszającą narodowe organizacje doradców podatkowych z całej Europy” – dodał dr Mariusz Cieśla.

Jednym z ważniejszych wydarzeń Walnego Zgromadzenia CFE będzie wybór nowych władz. Wybory do władz CFE odbywają się co 2 lata. Warto przypomnieć, że poprzednie miały miejsce  podczas Walnego Zgromadzenia CFE, które odbyło się w Warszawie w 2016 r.

Obrady Walnego Zgromadzenia CFE będą okazją do debaty na temat  podatków wdrażanych w Europie oraz wsparcia jakie przedsiębiorcy i podatnicy, działając na rynkach zagranicznych, mogą uzyskać od swoich doradców podatkowych.

 Współorganizatorem Walnego Zgromadzenia CFE jest   organizacja Chartered Institute of Taxation (CIOT).

Strona CFE Tax Advisers Europe https://taxadviserseurope.org/

Informacja o Walnym Zgromadzeniu na stronie CFE https://taxadviserseurope.org/event/cfe-general-assembly-london-2018/

Współpraca międzynarodowa Krajowej Izby Doradców Podatkowych

Krajowa Rada Doradców Podatkowych ma w swojej strukturze Komisję Współpracy Międzynarodowej KRDP, której zadaniem jest nawiązywanie, utrzymywanie i rozwój współpracy z organizacjami międzynarodowymi, w tym zrzeszającymi doradców podatkowych, organizacjami doradców podatkowych innych państw, z Komisją Europejską oraz innymi organami Wspólnot Europejskich we wszystkich dziedzinach, które są przedmiotem zainteresowania doradców podatkowych.
- "Komisja Współpracy Międzynarodowej zgodnie z uchwałą programową V Zjazdu Doradców Podatkowych zajmuje się szeroko pojętymi działaniami mającymi na celu rozwój kontaktów z organizacjami doradców podatkowych za granicami Polski. Działania KWM realizowane są poprzez udział jej członków w spotkaniach dwustronnych z przedstawicielami innych organizacji narodowych. Okazją do takich spotkań są wszelkiego rodzaju konferencje międzynarodowe, jubileusze organizacji partnerskich oraz wspólne posiedzenia władz tych organizacji z władzami KIDP” – poinformował dr Mariusz Cieśla, Przewodniczący tej Komisji.

Komisja Współpracy Międzynarodowej ściśle współpracuje z CFE Tax Advisers Europe.

- „Członkostwo w CFE oznacza bycie częścią aktywnej społeczności zawodowej w całej Europie, która pragnie wpływać na ewolucję międzynarodowego systemu podatkowego.

Misją CFE jest ochrona doradców podatkowych i obrona ich interesów. Fundamentalna zasada organizacji zakłada, że naszym interesom najlepiej służy jasny i skuteczny system podatkowy. Na tym celu skupiamy działania organizacji, wyrażając przekonanie, że współpraca międzynarodowa jest właściwą drogą do celu. CFE to organizacja zrzeszająca krajowe stowarzyszenia zawodowe z państw europejskich. Organizacje będące członkami CFE dzielą powyższe wartości i angażują się w ich wspólną realizację” – stwierdził Piergiorgio Valente, Prezes CFE Tax Advisers Europe.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – nowe procedury


„Pod koniec 2017 r. CFE zrzeszała 30 organizacji członkowskich z 24 państw europejskich oraz Uzbekistan mający status organizacji zaproszonej. Za pośrednictwem organizacji członkowskich CFE obecnie reprezentuje 200 tys. indywidualnych profesjonalistów podatkowych. Poszerzenie organizacji, tak by obejmowała co najmniej jedną organizację zawodową z każdego państwa Europy, jest jednym z naszych priorytetów” – poinformował Prezes CFE.

W tym roku przedstawiciele Komisji uczestniczyli w Walnym Zgromadzeniu CFE, które odbyło się 20 kwietnia w Brukseli, dorocznej konferencji z cyklu CFE Tax Forum, która w tym roku poświęcona była tematowi uczciwego opodatkowania gospodarki cyfrowej. Przedstawiciele Komisji wezmą także udział Walnym Zgromadzeniu CFE w Londynie. Natomiast w dniu 23 listopada przedstawiciele Komisji będą uczestniczyć w konferencji CFE z cyklu „Proffessional Affairs Conference”, której tematem przewodnim będzie „Jak wdrożyć nowe obowiązkowe zasady ujawniania schematów podatkowych obowiązujące w UE i OECD”. Dodatkowo, mając na uwadze cyfryzację gospodarki,  CFE powołało nowy Komitet - Tax Technology Committee W jego pracach uczestniczyć będzie dwóch przedstawicieli Komisji Współpracy Międzynarodowej KRDP.

Trzeba podkreślić, że współpraca samorządu polskich doradców podatkowych z samorządami z innych krajów jest bardzo aktywna.

Na bieżąco z doradcami podatkowymi z krajów sąsiadujących współpracują nasze regionalne Oddziały, takie jak: Śląski, Lubuski czy Wielkopolski, organizując wiele wspólnych inicjatyw.

Konferencja „Podatki bez granic”

Flagowym już wydarzeniem Krajowej Izby Doradców Podatkowych jest „VIII Międzynarodowa Konferencja Podatki bez granic,” która w tym roku odbędzie się w dniach 12-13 października 2018 r. we Wrocławiu. Jej hasłem będzie temat „Oszustwa podatkowe - fakty i mity”. Współorganizatorem konferencji jest Czeska Izba Doradców Podatkowych. W konferencji udział wezmą przedstawiciele Komisji Współpracy Międzynarodowej KRDP. Konferencja będzie okazją do omówienia planowanych zmian w podatkach w Polsce i Czechach od 2019 r. istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców i podatników obydwu krajów oraz wymiany informacji i doświadczeń zarówno z przedstawicielami władz Czeskiej Izby Doradców Podatkowych, jak i doradcami podatkowymi z Czech.

„Temat konferencji nawiązuje do aktualnego problemu związanego z działaniami państw i organów podatkowych podejmowanymi w celu przeciwdziałania oszustwom podatkowym (np. w VAT czy podatkach dochodowych). Oszustwa podatkowe niewątpliwie są zjawiskiem negatywnym i w niekorzystny sposób wpływają na sytuację zwykłych podatników, stwarzając ryzyka podatkowe wcześniej nieznane” – poinformował dr Jacek Zieliński, Przewodniczący Dolnośląskiego Oddziału KIDP.

„Jednocześnie część działań państw stanowi rozszerzanie kompetencji aparatu fiskalnego i rozszerzanie obszarów podlegających opodatkowaniu realizowanymi pod pretekstem walki z oszustwami podatkowymi. Wprowadzanie klauzul nadużycia prawa podatkowego, wprowadzanie nowych obowiązków informacyjnych, czy próby ograniczania tajemnicy zawodowej, mocno oddziaływają na sytuację prawno-podatkową zwykłych podatników” – dodał dr Jacek Zieliński.

„ Doradcy podatkowi, stojąc na straży prawidłowości relacji podatnik-państwo coraz częściej spotykają się z problemem, że granice pomiędzy tym co jest dozwolone i legalne, a tym co nielegalne zaciera się i relatywizuje. Czynności legalne, ale nieakceptowane przez aparat fiskalny bywają traktowane na równi z oszustwami. Celem konferencji jest próba zdefiniowania tych granic” – podsumował dr Jacek Zieliński.

Oprac. Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA