| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwalczanie fałszywych dokumentów w UE - system FADO

Zwalczanie fałszywych dokumentów w UE - system FADO

Parlament Europejski przegłosował 13 lutego 2020 r. w Strasburgu aktualizację przepisów, które służą walce z fałszywymi dokumentami w UE. Dzięki zmianie kolejne uprawnienia otrzyma mający siedzibę w Polsce Frontex.

"Nowe prawo dotyczące bezpieczeństwa granic, oszustw związanych z dokumentami i walki z przestępczością przeszło ostatnią przeszkodę ogromną większością 592 głosów w Parlamencie Europejskim. Jest teraz częścią prawa europejskiego" - komentowała europosłanka Europejskiej Partii Ludowej Roberta Metsola, która prowadziła tę sprawę w PE.

System fałszywych i autentycznych dokumentów online (False and Authentic Documents Online - FADO) jest narzędziem do zwalczania oszustw związanych z dokumentami. FADO umożliwia organom krajowym wymianę informacji o autentycznych i fałszywych dokumentach. Dotychczas zarządzany był przez Sekretariat Generalny Rady UE. Komisja Europejska zaproponowała powierzenie zarządzania nim Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex).

Za przyjęciem tej zmiany opowiedziało się w czwartek 592 europosłów, 33 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Nieuczciwe korzystanie z dokumentów w strefie Schengen znacznie wzrosło w ostatnich latach. PE podkreślił, że oszustwa związane z dokumentami mogą zagrozić bezpieczeństwu wewnętrznemu strefy Schengen jako obszarowi bez kontroli na granicach wewnętrznych. Przejęcie zarządzania przez Frontex wiąże się z tym, że agencja ta w minionych latach zdobyła fachową wiedzę w dziedzinie fałszowania dokumentów.

Były wiceminister sprawiedliwości, europoseł Patryk Jaki mówił podczas debaty poprzedzającej głosowanie, że fałszowanie dokumentów jest często pierwszym etapem do tworzenia zorganizowanej przestępczości na terenie UE. "Takiej jak pranie brudnych pieniędzy, działalność terrorystyczna i inne nowoczesne odmiany działalności przestępczej, również mafijnej" - wymieniał.

FADO powstało w 1998 roku i jest obecnie dostępne dla ekspertów ds. dokumentów w 31 krajach: we wszystkich państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii i Szwajcarii. System przechowuje informacje dotyczące dokumentów podróży, tożsamości, pobytu i stanu cywilnego, dowodów rejestracyjnych pojazdów i praw jazdy wydanych przez państwa członkowskie.

Ze Strasburga Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ kib/ mal/

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »