reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rodziny zastępcze będą zwolnione z podatku od spadków i darowizn

Rodziny zastępcze będą zwolnione z podatku od spadków i darowizn

13 lutego 2020 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji, który przewiduje zrównanie prawa osób z rodzin biologicznych i rodzin zastępczych do zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Projekt poparły wszystkie kluby parlamentarne.

Celem poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest zwolnienie od podatku nabycia w drodze dziedziczenia lub darowizny, przez osoby przebywające, lub które przebywały w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka.

Według wnioskodawczyni Krystyny Skowrońskiej (PO), projektowana zmiana to naprawa niesprawiedliwości, która jest udziałem osób tworzących rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka.

Jak wskazał Jan Sarnowski z resortu finansów, ministerstwo popiera projektowaną zmianę ze względu na cel i adresatów, ale uważa, że w toku dalszych prac będę konieczne poprawki dotyczące m.in. zapisów o dziedziczeniu rodziców po dzieciach.

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały poparcie dla projektu.

W uzasadnieniu do projektowanych zmian wskazano, że dzieci w zastępczej opiece rodzinnej wychowywane są w większości przypadków przez całe swoje dzieciństwo. Dodano, że dziecko w Rodzinnym Domu Dziecka czy rodzinie zastępczej w wielu przypadkach uważa swoich opiekunów za prawdziwych rodziców i odwrotnie opiekunowie uważają je za własne już do końca życia.

"Dlatego też wysoce niesprawiedliwym społecznie jest fakt, gdy w przypadku przepisania przez rodzica zastępczego swojego dobytku w formie testamentu lub przekazania darowizny pieniężnej lub rzeczowej usamodzielnionemu, czyli pełnoletniemu już wychowankowi jeszcze za życia opiekuna, były podopieczny musi odprowadzić podatek od spadków lub darowizn jako osoba obca należąca do III grupy podatkowej, więc w pełnej wysokości" - podkreślono.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że dziecko adoptowane albo pasierb nie podlegają temu obowiązkowi podatkowemu - wskazano.

Według projektodawców, wejście w życie projektowych przepisów przyczyni się do poprawy sytuacji osób przebywających w zastępczej opiece rodzinnej, które wychowywane są w tej formie w większości przypadków przez całe swoje dzieciństwo. Wskazano, że dziecko w rodzinnym domu dziecka czy rodzinie zastępczej w wielu przypadkach uważa swoich opiekunów za prawdziwych rodziców, a ich opiekunowie uważają je za własne dzieci już do końca życia.

W opinii projektodawców wejście w życie tych przepisów jest sprawiedliwe społecznie. (PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ drag/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama