reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Kompleksowa nowelizacja kodeksu spółek handlowych

Kompleksowa nowelizacja kodeksu spółek handlowych

Ministerstwo Aktywów Państwowych rozpoczyna prace nad nowelizacją kodeksu spółek handlowych (ksh) w kilku dużych obszarach. Powołana w tym celu Komisja pierwsze projekty ustaw ma przedstawić jeszcze w pierwszym półroczu 2020 roku, a kompleksowa nowelizacja dotycząca prawa koncernowego ma być gotowa w 2021 roku.

"Kodeks spółek handlowych po raz ostatni był w większym stopniu zmieniany 20 lat temu. Chcemy spojrzeć na przepisy na nowo i odpowiedzieć na pytanie, na ile odpowiadają wyzwaniom nowoczesnej gospodarki, a na ile powodują, że podmioty gospodarcze nie mogą w pełni wykorzystywać możliwości i nie mogą rozwijać się tak szybko, jak mogłyby, gdyby otoczenie prawne było bardziej sprzyjające" - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Minister Sasin powołał właśnie Komisję ds. reformy nadzoru właścicielskiego, która ma wypracować propozycje reformy prawa dot. nadzoru właścicielskiego.

Szczegółowymi zadaniami Komisji będzie przedstawianie rekomendacji w zakresie: wprowadzenia prawa koncernowego; przekazywania przez spółki kapitałowe informacji ich dotyczących wspólnikom lub akcjonariuszom tych spółek; kompetencji rad nadzorczych oraz ich członków, ze szczególnym uwzględnieniem uprawnień i obowiązków oraz roli rad nadzorczych spółek dominujących; wypracowanie innych rekomendacji w zakresie reformy prawa handlowego.

Wicepremier Jacek Sasin zaznacza, że wprowadzane zmiany dotyczyć będą nie tylko spółek Skarbu Państwa, ale również podmiotów prywatnych.

"Zakładamy, że propozycje, które zostaną wypracowane przez komisję, będą poddane bardzo szerokim konsultacjom. Chcemy wysłuchać ocen i propozycji, być otwarci na sugestie płynące ze środowisk gospodarczych, ekspertów i praktyków. Chcemy stworzyć prawo, które będzie akceptowalne dla wszystkich i będzie dawało impuls, żeby polskie firmy mogły skutecznie się rozwijać i konkurować na rynkach innych krajów" - powiedział Jacek Sasin.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski poinformował, że celem prac zespołów eksperckich będzie przygotowanie projektów ustaw nowelizujących kodeks spółek handlowych.

"Wszystkie zespoły eksperckie mają za zadanie przygotować projekty ustaw, aby zaprezentować je w jak najszerszej formule. Komisja jest otwarta na wszystkie środowiska i transparentną debatę o proponowanych zmianach. Przewidujemy, że w pierwszym półroczu przedstawimy opinii publicznej dwa projekty ustaw, o efektywności pracy rad nadzorczych i kwestiach obowiązków informacyjnych spółek handlowych. Zakładamy też, że największy i najtrudniejszy obszar prawa koncernowego, zostanie zaprezentowany do konsultacji społecznych w 2021 roku" - powiedział Kowalski.

Przewodniczącym Komisji jest wicepremier Jacek Sasin, a wiceprzewodniczącym - sekretarz stanu w MAP i pełnomocnik rządu ds. reformy nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa Janusz Kowalski.

Członkami Komisji są: Agnieszka Gołaszewska – sędzia sądu rejonowego, zastępca dyrektora departamentu legislacyjnego prawa cywilnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, prof. Mirosław Pawełczyk i prof. Piotr Pinior z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Michał Romanowski i prof. Andrzej Szumański, koordynator merytoryczny prac zespołów eksperckich – dr Radosław L. Kwaśnicki, oraz sekretarze: dyrektor biura ds. reformy nadzoru właścicielskiego w MAP Filip Ostrowski oraz zastępca dyrektora tego biura, Izabela Wojtyczka.

Zarządzenie powołuje też pięć zespołów eksperckich i ich przewodniczących.

Pierwszy zespół - ds. reformy prawa handlowego - ma zająć się wypracowaniem propozycji reformy instrumentów z obszaru nadzoru właścicielskiego i poprawy efektywności funkcjonowania spółek, (...) ze szczególnym uwzględnieniem regulacji spółek z udziałem Skarbu Państwa. Jego przewodniczącym został prof. Piotr Pinior.

"Zespół Piotra Piniora ma dokonać przeglądu kodeksu spółek handlowych pod kątem, np. czy walne zgromadzenie mogłoby się odbywać w bardziej nowoczesny sposób, z pomocą urządzeń elektronicznych. Chcemy, żeby prawo nadążało za technologią" - powiedział Kowalski.

Zespołem ds. zwiększenia efektywności rad nadzorczych pokieruje Radosław Kwaśnicki. Zadaniem zespołu ma być wypracowanie rekomendacji w zakresie rozszerzenia zakresu uprawnień i obowiązków rad nadzorczych oraz ich członków, w tym w szczególności w zakresie roli rad nadzorczych spółek dominujących w obszarze nadzoru nad majątkiem grupy kapitałowej.

"Zespół pod kierownictwem Radosława Kwaśnickiego ma w tym półroczu przedstawić projekt ustawy o efektywności funkcjonowania rad nadzorczych. Zadajemy sobie np. pytania, czy rady nadzorcze powinny być wyposażone w fundusz ekspercki, który dawałby większą efektywność kontrolowania prac zarządu, a także o możliwość kontrolowania z poziomu spółki-matki spółek zależnych" - powiedział wiceminister aktywów państwowych.

Zespół ds. reformy obowiązków informacyjnych spółek kapitałowych, kierowany przez prof. Michała Romanowskiego, ma zająć się wypracowaniem zasad przekazywania przez spółki kapitałowe informacji ich dotyczących wspólnikom lub akcjonariuszom tych spółek, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji wspólników i akcjonariuszy większościowych oraz spółek kapitałowych z udziałem Skarbu Państwa i ich relacji z podmiotami uprawnionymi do wykonywania praw z udziałów lub akcji należących do Skarbu Państwa.

"Zespół ma przedstawić swój autorski pomysł dotyczący reformy obowiązków informacyjnych między akcjonariuszem a spółką. Jak odpowiedzieć na wyzwania rynku, który dzisiaj stawia znak równości między akcjonariuszem, który posiada np. 90 proc. akcji spółki i zainwestował w nią setki milionów złotych, a akcjonariuszem który posiada 1-2 akcje" - powiedział Janusz Kowalski.

Zadaniem zespołu ds. prawa koncernowego pod kierownictwem prof. Andrzeja Szumańskiego jest wypracowanie kompleksowych rozwiązań w zakresie prawa koncernowego.

"W związku z tym, że zmieniło się otoczenie gospodarcze i powstały wielkie koncerny, kwestia dotycząca prawa koncernowego jest jedną z najważniejszych dla polskiej gospodarki, dotyczy nie tylko spółek Skarbu Państwa, ale i firm prywatnych. Chcemy dać takie otoczenie prawne jak np. w Niemczech, gdzie funkcjonują koncerny faktyczne i umowne, czy we Francji lub we Włoszech. Chcemy swoim prawodawstwem przyciągać nowych inwestorów, którzy chcą tworzyć w Polsce grupy kapitałowe" - powiedział wiceminister Kowalski.

Zadaniem zespołu konsultacyjnego jest pozyskiwanie informacji o potrzebach oraz doświadczeniach interesariuszy prac zespołu w zakresie nadzoru właścicielskiego oraz w zakresie zadań powierzonych pozostałym Zespołom eksperckim. Jego przewodniczącym został prof. Mirosław Pawełczyk.

Członków zespołów powołuje i odwołuje pełnomocnik rządu ds. reformy nadzoru właścicielskiego w porozumieniu z przewodniczącym danego zespołu. Zgodnie z zarządzeniem, zespoły przedkładają Komisji sprawozdania z postępów prac nie rzadziej niż raz na dwa miesiące. (PAP Biznes)

pr/ gor/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama