REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompleksowa nowelizacja kodeksu spółek handlowych

Kompleksowa nowelizacja kodeksu spółek handlowych 2020-2021
Kompleksowa nowelizacja kodeksu spółek handlowych 2020-2021

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Aktywów Państwowych rozpoczyna prace nad nowelizacją kodeksu spółek handlowych (ksh) w kilku dużych obszarach. Powołana w tym celu Komisja pierwsze projekty ustaw ma przedstawić jeszcze w pierwszym półroczu 2020 roku, a kompleksowa nowelizacja dotycząca prawa koncernowego ma być gotowa w 2021 roku.

"Kodeks spółek handlowych po raz ostatni był w większym stopniu zmieniany 20 lat temu. Chcemy spojrzeć na przepisy na nowo i odpowiedzieć na pytanie, na ile odpowiadają wyzwaniom nowoczesnej gospodarki, a na ile powodują, że podmioty gospodarcze nie mogą w pełni wykorzystywać możliwości i nie mogą rozwijać się tak szybko, jak mogłyby, gdyby otoczenie prawne było bardziej sprzyjające" - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Autopromocja

Minister Sasin powołał właśnie Komisję ds. reformy nadzoru właścicielskiego, która ma wypracować propozycje reformy prawa dot. nadzoru właścicielskiego.

Szczegółowymi zadaniami Komisji będzie przedstawianie rekomendacji w zakresie: wprowadzenia prawa koncernowego; przekazywania przez spółki kapitałowe informacji ich dotyczących wspólnikom lub akcjonariuszom tych spółek; kompetencji rad nadzorczych oraz ich członków, ze szczególnym uwzględnieniem uprawnień i obowiązków oraz roli rad nadzorczych spółek dominujących; wypracowanie innych rekomendacji w zakresie reformy prawa handlowego.

Wicepremier Jacek Sasin zaznacza, że wprowadzane zmiany dotyczyć będą nie tylko spółek Skarbu Państwa, ale również podmiotów prywatnych.

"Zakładamy, że propozycje, które zostaną wypracowane przez komisję, będą poddane bardzo szerokim konsultacjom. Chcemy wysłuchać ocen i propozycji, być otwarci na sugestie płynące ze środowisk gospodarczych, ekspertów i praktyków. Chcemy stworzyć prawo, które będzie akceptowalne dla wszystkich i będzie dawało impuls, żeby polskie firmy mogły skutecznie się rozwijać i konkurować na rynkach innych krajów" - powiedział Jacek Sasin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski poinformował, że celem prac zespołów eksperckich będzie przygotowanie projektów ustaw nowelizujących kodeks spółek handlowych.

"Wszystkie zespoły eksperckie mają za zadanie przygotować projekty ustaw, aby zaprezentować je w jak najszerszej formule. Komisja jest otwarta na wszystkie środowiska i transparentną debatę o proponowanych zmianach. Przewidujemy, że w pierwszym półroczu przedstawimy opinii publicznej dwa projekty ustaw, o efektywności pracy rad nadzorczych i kwestiach obowiązków informacyjnych spółek handlowych. Zakładamy też, że największy i najtrudniejszy obszar prawa koncernowego, zostanie zaprezentowany do konsultacji społecznych w 2021 roku" - powiedział Kowalski.

Przewodniczącym Komisji jest wicepremier Jacek Sasin, a wiceprzewodniczącym - sekretarz stanu w MAP i pełnomocnik rządu ds. reformy nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa Janusz Kowalski.

Członkami Komisji są: Agnieszka Gołaszewska – sędzia sądu rejonowego, zastępca dyrektora departamentu legislacyjnego prawa cywilnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, prof. Mirosław Pawełczyk i prof. Piotr Pinior z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Michał Romanowski i prof. Andrzej Szumański, koordynator merytoryczny prac zespołów eksperckich – dr Radosław L. Kwaśnicki, oraz sekretarze: dyrektor biura ds. reformy nadzoru właścicielskiego w MAP Filip Ostrowski oraz zastępca dyrektora tego biura, Izabela Wojtyczka.

Zarządzenie powołuje też pięć zespołów eksperckich i ich przewodniczących.

Pierwszy zespół - ds. reformy prawa handlowego - ma zająć się wypracowaniem propozycji reformy instrumentów z obszaru nadzoru właścicielskiego i poprawy efektywności funkcjonowania spółek, (...) ze szczególnym uwzględnieniem regulacji spółek z udziałem Skarbu Państwa. Jego przewodniczącym został prof. Piotr Pinior.

"Zespół Piotra Piniora ma dokonać przeglądu kodeksu spółek handlowych pod kątem, np. czy walne zgromadzenie mogłoby się odbywać w bardziej nowoczesny sposób, z pomocą urządzeń elektronicznych. Chcemy, żeby prawo nadążało za technologią" - powiedział Kowalski.

Zespołem ds. zwiększenia efektywności rad nadzorczych pokieruje Radosław Kwaśnicki. Zadaniem zespołu ma być wypracowanie rekomendacji w zakresie rozszerzenia zakresu uprawnień i obowiązków rad nadzorczych oraz ich członków, w tym w szczególności w zakresie roli rad nadzorczych spółek dominujących w obszarze nadzoru nad majątkiem grupy kapitałowej.

"Zespół pod kierownictwem Radosława Kwaśnickiego ma w tym półroczu przedstawić projekt ustawy o efektywności funkcjonowania rad nadzorczych. Zadajemy sobie np. pytania, czy rady nadzorcze powinny być wyposażone w fundusz ekspercki, który dawałby większą efektywność kontrolowania prac zarządu, a także o możliwość kontrolowania z poziomu spółki-matki spółek zależnych" - powiedział wiceminister aktywów państwowych.

Zespół ds. reformy obowiązków informacyjnych spółek kapitałowych, kierowany przez prof. Michała Romanowskiego, ma zająć się wypracowaniem zasad przekazywania przez spółki kapitałowe informacji ich dotyczących wspólnikom lub akcjonariuszom tych spółek, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji wspólników i akcjonariuszy większościowych oraz spółek kapitałowych z udziałem Skarbu Państwa i ich relacji z podmiotami uprawnionymi do wykonywania praw z udziałów lub akcji należących do Skarbu Państwa.

"Zespół ma przedstawić swój autorski pomysł dotyczący reformy obowiązków informacyjnych między akcjonariuszem a spółką. Jak odpowiedzieć na wyzwania rynku, który dzisiaj stawia znak równości między akcjonariuszem, który posiada np. 90 proc. akcji spółki i zainwestował w nią setki milionów złotych, a akcjonariuszem który posiada 1-2 akcje" - powiedział Janusz Kowalski.

Zadaniem zespołu ds. prawa koncernowego pod kierownictwem prof. Andrzeja Szumańskiego jest wypracowanie kompleksowych rozwiązań w zakresie prawa koncernowego.

"W związku z tym, że zmieniło się otoczenie gospodarcze i powstały wielkie koncerny, kwestia dotycząca prawa koncernowego jest jedną z najważniejszych dla polskiej gospodarki, dotyczy nie tylko spółek Skarbu Państwa, ale i firm prywatnych. Chcemy dać takie otoczenie prawne jak np. w Niemczech, gdzie funkcjonują koncerny faktyczne i umowne, czy we Francji lub we Włoszech. Chcemy swoim prawodawstwem przyciągać nowych inwestorów, którzy chcą tworzyć w Polsce grupy kapitałowe" - powiedział wiceminister Kowalski.

Zadaniem zespołu konsultacyjnego jest pozyskiwanie informacji o potrzebach oraz doświadczeniach interesariuszy prac zespołu w zakresie nadzoru właścicielskiego oraz w zakresie zadań powierzonych pozostałym Zespołom eksperckim. Jego przewodniczącym został prof. Mirosław Pawełczyk.

Członków zespołów powołuje i odwołuje pełnomocnik rządu ds. reformy nadzoru właścicielskiego w porozumieniu z przewodniczącym danego zespołu. Zgodnie z zarządzeniem, zespoły przedkładają Komisji sprawozdania z postępów prac nie rzadziej niż raz na dwa miesiące. (PAP Biznes)

pr/ gor/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA