REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia podatkowe przy darowiznach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Zwolnienia podatkowe przy darowiznach
Zwolnienia podatkowe przy darowiznach

REKLAMA

REKLAMA

Istota darowizny została określona w kodeksie cywilnym i zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisów darowizna jest umową, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna jest więc swoistego charakteru czynnością, przy której dochodzi do przeniesienia praw majątkowych pod tytułem darmym. Jest nieodpłatnym świadczeniem na koszt majątku darczyńcy. Z założenia może wydawać się więc, że darowizna nie powinna podlegać opłatom. Jak więc ustawodawca potraktował kwestie podatkowe w przypadku darowizny? I czy jest możliwość zwolnienia jej od podatków?

Podatek od spadków i darowizn

Kwestia darowizn jest na tyle szeroka, że ustawodawca postanowił uregulować ją w oddzielnym akcie prawnym - jest to ustawa z 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z nią, nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej tytułem darowizny, podlega tak zwanemu podatkowi od spadków i darowizn.

REKLAMA

Autopromocja

Obowiązek podatkowy powstaje w określonym momencie czasu, a w przypadku nabycia w drodze darowizny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę odpowiedniego oświadczenia:

  • jeżeli taka forma jest wymagana, to z chwilą złożenia oświadczenia w formie aktu notarialnego;
  • jeżeli zawarcie umowy nie wymaga aktu notarialnego - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.

W samej ustawie przewidziano jednak szereg wyjątków (wyłączeń), określających, które darowizny nie podlegają podatkowi. Zostały podzielone na dwie kategorie:

  • Wyłączenia przedmiotowe (jaka darowizna, na jaki cel, itp.);
  • Wyłączenia podmiotowe (jakie podmioty, osoby, grupy osób itp.).

Wyłączenia przedmiotowe

Podatkowi nie podlega:

  1. nabycie własności rzeczy ruchomych lub praw majątkowych na terenie RP, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca ani darczyńca nie były obywatelami polskimi oraz nie mieli miejsca stałego pobytu (lub siedziby) w Polsce;
  2. nabycie w drodze darowizny praw autorskich, pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych, wzorów zdobniczych i wierzytelności z tych praw;

Zwalnia się od podatku:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. pomoc de minimis w rolnictwie, czyli nabycie gruntów stanowiących gospodarstwo rolne (wraz z częściami składowymi - drzewami i roślinami), pod warunkiem, że w wyniku nabycia zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha
    i nie większa niż 300 ha oraz gospodarstwo to będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia oraz nabycie praw do wkładów spółdzielni rolniczej, kółek rolniczych i wkładów spółdzielni rolników;
  2. nabycie pieniędzy lub rzeczy przez osobę I grupy podatkowej w wysokości do 9637 zł od jednego darczyńcy lub 19 274 złotych od wielu darczyńców w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny - jeżeli obdarowany przeznaczy w ciągu 12 miesięcy te środki na wkład budowlany, mieszkaniowy, budowę domu lub nabycie lokalu mieszkalnego albo spłatę kredytu zabezpieczonego hipoteką;
  3. nabyte darowizną prawa do rachunku oszczędnościowo - kredytowego przez osobę we wspólnym pożyciu małżeńskim z posiadaczem rachunku oszczędnościowo-kredytowego
    w kasie mieszkaniowej - jeżeli zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe;
  4. nabycie przez rolnika pojazdów rolniczych i maszyn pod warunkiem, że w ciągu 3 lat od daty otrzymania nie zostaną przez nabywcę sprzedane lub darowane;
  5. nabycie przez rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka pieniędzy lub rzeczy, pod warunkiem, że w ciągu 12 miesięcy zostaną przeznaczone na cele związane bezpośrednio
    z sprawowaniem pieczy zastępczej.

Wyłączenia podmiotowe

Ustawodawca zwolnił od podatku nabycie własności lub praw majątkowych przez:

  • małżonka;
  • zstępnych;
  • wstępnych;
  • pasierba;
  • rodzeństwo;
  • ojczyma;
  • macochę;

pod warunkami:

  1. zgłoszą nabycie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, w terminie maksymalnym do 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego;
  2. w przypadku nabycia środków pieniężnych, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy / praw majątkowych nabytych ostatnio przekracza kwotę zwolnienia - gdy podatnicy udokumentują otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inni niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej lub przekazem pocztowym.

Obowiązkowe zgłoszenia nie dotyczą sytuacji, gdy:

  1. wartość nabycia nie przekracza kwot zwolnienia;
  2. nabycie następuje na podstawie aktu notarialnego.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Podsumowanie

Ustawodawca przewidział pewną wolność podatników w rozporządzaniu swoim majątkiem, również pod tytułem darmym – na przykład darowizną. Stara się kreować katalog sytuacji oraz krąg podmiotów, dla których darowizna będzie zwolniona z podatku. Dotyczy to przede wszystkim operacji dokonywanych w ramach rodziny. Należy jednak pamiętać, że, aby skorzystać z większości zwolnień, należy dokonać odpowiednich formalności - w tym odpowiednich zwolnień. Zaniechanie takich obowiązków może spowodować obowiązek naliczenia oraz zapłaty podatku.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA