reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnik ponosi odpowiedzialność za prawidłowość deklaracji

Podatnik ponosi odpowiedzialność za prawidłowość deklaracji

Zaliczając VAT do zwrotu na poczet innych należności podatkowych, organ opiera się na danych z deklaracji. Jeśli jest wadliwa, może być podstawą dla wznowienia postępowania.


Podatnik złożył deklarację VAT, w której wykazał kwotę podatku do zwrotu i zwrócił się o jej zaliczenie na poczet podatku dochodowego od osób prawnych. Po wydaniu postanowienia zaliczającego okazało się, że w wyniku postępowania podatkowego wydano decyzję o przeniesieniu tej kwoty na następny miesiąc. Wobec tego organ podatkowy wszczął postępowanie zakończone prawomocnym postanowieniem, powołując się na nową okoliczność w postaci ujawnienia decyzji o przeniesieniu kwoty do zwrotu na następny miesiąc.


Podatnik zakwestionował to stanowisko uznając, że w chwili wydawania postanowienia o zaliczeniu zwrotu VAT na poczet podatku dochodowego okoliczność przeniesienia kwoty na następny miesiąc jeszcze nie istniała. Nie może być zatem mowy o zaistnieniu nowej okoliczności, wymaganej dla wszczęcia postępowania przez art. 240 par. 1 ust. 5 Ordynacji podatkowej. Organ podatkowy utrzymywał, że nowa okoliczność w sprawie miała miejsce, bo decyzja była deklaratywna - okoliczność istniała więc w chwili wydawania postanowienia, jedynie nie była ujawniona. Nie może obok decyzji ostatecznej funkcjonować postanowienie zarachowujące.


WSA w Łodzi oddalił skargę i stwierdził, że organ zaliczając podatek do zwrotu na poczet innych należności opiera się na informacjach z deklaracji składanej przez podatnika i nie bada zasadności zwrotu podatku. Za rzetelność deklaracji odpowiada podatnik i jest obciążony skutkami nierzetelnej deklaracji.

W przedstawionej sprawie wadliwość deklaracji nie była znana organowi w chwili wydawania postanowienia, a dopiero w momencie wydania deklaratoryjnej decyzji w sprawie przeniesienia. Wystąpiła wobec tego nowa okoliczność, dająca podstawę dla wznowienia postępowania.


Sygn. I SA/Łd 1868/06


Justyna Bielik

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama