reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyraźna dynamika wzrostu wpływów budżetowych z CIT

Wyraźna dynamika wzrostu wpływów budżetowych z CIT

Dynamika wzrostu wpływów budżetowych z podatku CIT w Polsce jest wyraźna, mimo że od ubiegłego roku uprawnieni podatnicy płacą niższy CIT - wskazał minister finansów Tadeusz Kościński.

Szef resortu finansów uczestniczył w środę w prezentacji raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Luka CIT w Polsce w latach 2014-2018”.

Jak zaznaczył Kościński, w ostatnich latach udało się osiągnąć dobry wynik we wpływach z CIT, w 2019 r. było to 51 mld zł. "To wzrost o 15 proc. w stosunku do 2018 r.; w porównaniu do 2015 r. wpływy były wyższe o 18 mld zł, czyli o ponad 50 proc." - przypomniał.

Minister podkreślił, że Polska stara się wspierać "wszelkie działania na arenie międzynarodowej, które ograniczają problem luki w CIT".

Szef MF odnosząc się do zawartych w raporcie PIE szacunków, że luka CIT w latach 2014-18 spadła o 35 proc., powiedział, że stało się tak, mimo że od stycznia ubiegłego roku uprawnieni podatnicy płacą 9 proc. CIT, a nie 15-proc. jak wcześniej. "Mimo tego widzimy wyraźną dynamikę wzrostu wpływów z CIT w Polsce" - zaznaczył.

We wtorek Ministerstwo Finansów informowało, że w czerwcu miesiąc do miesiąca nastąpiły bardzo wyraźne odbicia w dochodach z podatku akcyzowego i w podatkach dochodowych. Wskazano m.in., że drugi miesiąc z rzędu następuje trwały wzrost z podatków CIT. Oznacza to, że nadrabiana jest luka między wykonaniem budżetu państwa a harmonogramem - wyjaśniono.

Polecamy: CIT 2020. Komentarz

Jak podano w raporcie PIE, luka CIT wyniosła w 2018 r. 22 mld zł - tyle samo, ile rocznie wydajemy na utrzymanie policji - a w 2014 r. sięgnęła ok. 35 mld zł. Jednocześnie, wpływy z tego podatku stanowiły w Polsce 5 proc. dochodów państwa i były niższe od średniej unijnej na poziomie 7 proc. Istotnym problemem, według ekspertów, jest wyprowadzanie zysków do rajów podatkowych – tylko w 2018 r. korporacje międzynarodowe sztucznie wytransferowały z Polski zyski w wysokości 17 mld zł, co przełożyło się na ponad 3 mld zł ubytku w dochodach z CIT.

autor: Magdalena Jarco
maja/ amac/

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama