Podatki 2022. Problemy z Polskim Ładem a odpowiedzialność członków zarządu spółek

Podatki 2022. Problemy z Polskim Ładem a odpowiedzialność członków zarządu spółek
Z uwagi na problemy związane z wejściem w życie Polskiego Ładu, w tym planowanych zmian podatkowych od lipca ze skutkiem wstecz od stycznia 2022 r., wśród wielu przedsiębiorców coraz częściej pojawia się pytanie: kto poniesie za to odpowiedzialność. Jak odpowiadają członkowie zarządów spółek za podatki?

Zaległości podatkowe spółek kapitałowych - odpowiedzialność członków zarządu

Formalnie w tym zakresie zasada jest prosta, za zaległości podatkowe spółek kapitałowych (sp. z o.o., SA, prosta spółka akcyjna, spółki w organizacji) odpowiadają członkowie ich zarządu.

Autopromocja

Kiedy? W jakiej sytuacji można ponieść odpowiedzialność?

Odpowiedzialność ta wystąpi wyłącznie jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu:

1) nie wykazał, że:

- we właściwym czasie zgłosił wniosek o ogłoszenie upadłości lub

- w tym samym czasie zostało otwarte postępowanie albo zatwierdzono układ w postępowaniu o zatwierdzenie układu, albo

- niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy.

2) nie wskazuje mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.

Za co? Zakres odpowiedzialności członków zarządu

Odpowiedzialność członków zarządu obejmuje zaległości podatkowe, z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu, tj. w szczególności:

1) podatki i zaliczki na podatek niezapłacone w terminie,

2) nadpłatę lub zwrot podatku:

- wykazane nienależnie lub w wysokości zawyżonej,

- ujęte w deklaracji lub we wniosku o zwrot podatku,

- określone lub stwierdzone w decyzji, która następnie została uchylona, zmieniona lub stwierdzono jej nieważność albo stwierdzono jej wygaśnięcie,

- stwierdzone na wniosek w zakresie wynikającym z tego wniosku, nienależnie lub w wysokości większej od należnej,

3) odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych,

4) niezwrócone w terminie zaliczki naliczonego podatku od towarów i usług oraz za oprocentowanie tych zaliczek,

5) koszty postępowania egzekucyjnego.

Odpowiedzialność w VAT za wystawienie nierzetelnej faktury

- Warto pamiętać, że odpowiedzialność członka zarządu będzie obejmowała również obowiązek zapłaty podatku na mocy art. 108 ustawy o VAT, a więc dotyczy to podatku VAT wynikającego co do zasady z nierzetelnej faktury, nie dokumentującej rzeczywistego zdarzenia gospodarczego – mówi w rozmowie z MarketNews24 Agnieszka Ławnicka, Senior Associate, radca prawny, doradca podatkowy, Kancelaria Ożóg Tomczykowski. - Odpowiedzialność ta ma charakter osobisty, tj. dotyczy całego ich majątku i jest to odpowiedzialność solidarna, czyli odpowiedzialność ponoszą wszyscy członkowie zarządu i każdy z nich samodzielnie.

Odpowiedzialność za niewprowadzenie polityki MDR

Dodatkowo członkowie zarządu odpowiadają za niewprowadzenia polityki MDR:

1) za niedopełnienie obowiązku wprowadzenia procedury wewnętrznej - kara w wysokości nie większej niż 2 000 000 złotych,

2) za niedopełnienie obowiązku wprowadzenia procedury wewnętrznej, w przypadku, gdy przestępstwo skarbowe polegające na niedopełnieniu obowiązku z zakresu MDR zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu - kara w wysokości nie większej niż 10 000 000 złotych.

Odpowiedzialność karno-skarbowa

Członkowie zarządu ponoszą również odpowiedzialność za przestępstwa karne i karnoskarbowe popełnione przez podatników będących spółkami, bowiem za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe odpowiada, jak sprawca, także ten, kto zajmuje się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi osoby prawnej.

Odpowiedzialność karnoskarbowa i karna obejmuje takie przestępstwa jak: nierzetelne lub wadliwe prowadzenie ksiąg, niewystawienie lub fałszowanie rachunków, oszustwo podatkowe, utrudnianie kontroli podatkowej, nieterminowe płacenie podatków, bezpodstawny zwrot podatku oraz tzw. przestępstwa fakturowe uregulowane w kodeksie karnym. Są to przestępstwa zagrożone nie tylko karami grzywny, ale również pozbawieniem wolności.

- Zamieszanie związane z wejściem w życie Polskiego Ładu to zatem nie tylko problemy organizacyjne i zwiększone koszty, ale również niebagatelne ryzyko odpowiedzialności za błędy – komentuje A. Ławnicka z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...