REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MDR - najnowsze wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
MDR - najnowsze wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
MDR - najnowsze wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 11 kwietnia 2022 r. Ministerstwo Finansów ponownie zaktualizowało treść pytań i odpowiedzi w zakresie interpretacji przepisów o raportowaniu schematów podatkowych (MDR). Niektóre poglądy Ministerstwa mogą budzić wątpliwości na gruncie interpretacji przepisów Ordynacji podatkowej. Więcej wiemy też o statystykach MDR.

MDR - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Wśród pięciu “nowych” pytań, na szczególną uwagę zasługuje następujące: Co należy zrobić w sytuacji obowiązku złożenia MDR-3 przez korzystającego, jeżeli promotor nie wskazał korzystającemu numeru schematu podatkowego ani UPO, a termin złożenia deklaracji (a tym samym MDR-3) jest krótszy niż termin na złożenie informacji MDR-1. Czy w takim przypadku korzystający powinien najpierw złożyć samodzielnie MDR-1?”. 

REKLAMA

Autopromocja

Podjęte przez MF zagadnienie ma istotne znaczenie praktyczne z uwagi na fakt, że w odniesieniu do wielu stosowanych w praktyce schematów podatkowych termin złożenia deklaracji podatkowej dotyczącej okresu rozliczeniowego objętego informacją MDR-3 jest krótszy niż termin na przekazanie informacji o samym schemacie (MDR-1).

MF wskazał, że : W przypadku, gdy korzystający u którego powstał obowiązek złożenia informacji MDR-3 nie otrzymał od promotora NSP ani UPO, rekomendowaną procedurą jest, w pierwszej kolejności, zaraportowanie zastosowanego schematu podatkowego na formularzu MDR-1. Następnie po uzyskaniu NSP, możliwe będzie przekazanie informacji MDR-3, która będzie zawierała NSP oraz wysokość korzyści podatkowej wynikającej ze schematu podatkowego”. Powyższe stanowisko może budzić wątpliwości z punktu widzenia “bezpieczeństwa” osób raportujących schematy podatkowe (ich odpowiedzialności karnej skarbowej). Przepisy Ordynacji podatkowej określają bowiem jednoznacznie termin na złożenie informacji o zastosowaniu schematu podatkowego (MDR-3), wiążąc go z terminem na złożenie deklaracji w danym podatku.

MF odniosło się też do kilku mniej kontrowersyjnych zagadnień. Dotyczą one w szczególności podpisywania informacji MDR-1 i MDR-4 oraz zawiadomienia MDR-2. Wskazano także, iż “nie ma potrzeby składania „zerowego” MDR-4, w przypadku kiedy promotor w danym kwartale nie udostępnił żadnego schematu podatkowego standaryzowanego”

Warto dodać, że w ramach poprzedniej aktualizacji pytań i odpowiedzi w zakresie MDR MF przesądził, że wydłużenie terminu na złożenie deklaracji podatkowej powoduje także wydłużenie terminu na złożenie informacji MDR-3. Rozwiało to pojawiające się wątpliwości, czy niedawne przedłużenie terminu na złożenie deklaracji CIT-8 wywołało taki właśnie skutek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MDR statystyki

Należy zwrócić uwagę, że od 11 kwietnia 2022 r. na stronie MF istnieje możliwość zapoznania się z aktualnymi na 31 marca 2022 r. Statystykami raportowania schematów podatkowych w Polsce.

Źródło: Ministerstwo Finansów:
MDR - Pytania podatników i odpowiedzi Ministerstwa Finansów
Statystyki MDR

Robert Jurkiewicz, Partner
Maciej Przychodzeń, Senior Manager
Konrad Kurpiewski, MDR Expert
Agata Śliwińska, Senior Associate
PwC Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PwC

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

REKLAMA

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA