REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MDR - najnowsze wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
MDR - najnowsze wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
MDR - najnowsze wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 11 kwietnia 2022 r. Ministerstwo Finansów ponownie zaktualizowało treść pytań i odpowiedzi w zakresie interpretacji przepisów o raportowaniu schematów podatkowych (MDR). Niektóre poglądy Ministerstwa mogą budzić wątpliwości na gruncie interpretacji przepisów Ordynacji podatkowej. Więcej wiemy też o statystykach MDR.

MDR - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Wśród pięciu “nowych” pytań, na szczególną uwagę zasługuje następujące: Co należy zrobić w sytuacji obowiązku złożenia MDR-3 przez korzystającego, jeżeli promotor nie wskazał korzystającemu numeru schematu podatkowego ani UPO, a termin złożenia deklaracji (a tym samym MDR-3) jest krótszy niż termin na złożenie informacji MDR-1. Czy w takim przypadku korzystający powinien najpierw złożyć samodzielnie MDR-1?”. 

Autopromocja

Podjęte przez MF zagadnienie ma istotne znaczenie praktyczne z uwagi na fakt, że w odniesieniu do wielu stosowanych w praktyce schematów podatkowych termin złożenia deklaracji podatkowej dotyczącej okresu rozliczeniowego objętego informacją MDR-3 jest krótszy niż termin na przekazanie informacji o samym schemacie (MDR-1).

MF wskazał, że : W przypadku, gdy korzystający u którego powstał obowiązek złożenia informacji MDR-3 nie otrzymał od promotora NSP ani UPO, rekomendowaną procedurą jest, w pierwszej kolejności, zaraportowanie zastosowanego schematu podatkowego na formularzu MDR-1. Następnie po uzyskaniu NSP, możliwe będzie przekazanie informacji MDR-3, która będzie zawierała NSP oraz wysokość korzyści podatkowej wynikającej ze schematu podatkowego”. Powyższe stanowisko może budzić wątpliwości z punktu widzenia “bezpieczeństwa” osób raportujących schematy podatkowe (ich odpowiedzialności karnej skarbowej). Przepisy Ordynacji podatkowej określają bowiem jednoznacznie termin na złożenie informacji o zastosowaniu schematu podatkowego (MDR-3), wiążąc go z terminem na złożenie deklaracji w danym podatku.

MF odniosło się też do kilku mniej kontrowersyjnych zagadnień. Dotyczą one w szczególności podpisywania informacji MDR-1 i MDR-4 oraz zawiadomienia MDR-2. Wskazano także, iż “nie ma potrzeby składania „zerowego” MDR-4, w przypadku kiedy promotor w danym kwartale nie udostępnił żadnego schematu podatkowego standaryzowanego”

Warto dodać, że w ramach poprzedniej aktualizacji pytań i odpowiedzi w zakresie MDR MF przesądził, że wydłużenie terminu na złożenie deklaracji podatkowej powoduje także wydłużenie terminu na złożenie informacji MDR-3. Rozwiało to pojawiające się wątpliwości, czy niedawne przedłużenie terminu na złożenie deklaracji CIT-8 wywołało taki właśnie skutek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MDR statystyki

Należy zwrócić uwagę, że od 11 kwietnia 2022 r. na stronie MF istnieje możliwość zapoznania się z aktualnymi na 31 marca 2022 r. Statystykami raportowania schematów podatkowych w Polsce.

Źródło: Ministerstwo Finansów:
MDR - Pytania podatników i odpowiedzi Ministerstwa Finansów
Statystyki MDR

Robert Jurkiewicz, Partner
Maciej Przychodzeń, Senior Manager
Konrad Kurpiewski, MDR Expert
Agata Śliwińska, Senior Associate
PwC Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PwC
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  REKLAMA