Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne odroczenie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów, ul. Świętokrzyska 12, Warszawa / Obowiązkowy KSeF w 2026 r., czy później? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada / Paweł Huczko / zasoby własne

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Dlaczego nie widać postępów w pracach legislacyjnych nad nowelizacją ustawy o VAT dot. obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur

W interpelacji nr 8479 z 4 marca 2025 r. do Ministra Finansów jeden z posłów zauważył, że od dłuższego czasu nie widać postępów w pracach legislacyjnych nad nowelizacją ustawy o VAT dot. wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Jak informowało bowiem Ministerstwo Finansów na początku listopada 2024 r., odpowiednio do 19 i 22 listopada 2024 roku można było zgłaszać uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (nr z wykazu UD158, dalej: ustawa o KSeF) .

A na stronie tego projektu w Rządowym Centrum Legislacji ustawa o KSeF jest na etapie konsultacji międzyresortowych i społecznych. Ostatnia aktualizacja informacji o projekcie na stronach RCL pochodzi z 5 listopada 2024 r. Poseł poprosił ministra finansów o odpowiedź na następujące pytania:
1. Kiedy minister finansów planuje opublikować projekt ustawy o KSeF uwzględniający uwagi zgłoszone w ramach konsultacji?
2. Jaki harmonogram prac legislacyjnych nad ustawą o KSeF zakłada minister finansów?
3. Czy planowany harmonogram prac legislacyjnych uwzględnia odpowiednio długie vacatio legis umożliwiające podatnikom odpowiednie przygotowanie do wdrożenia rozwiązań z ustawy o KSeF?
4. Czy minister finansów zakłada dalsze przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF z obecnie obowiązujących dat (odpowiednio 1 lutego 2026 r. i 1 kwietnia 2026 r.)?

Minister finansów: KSeF to priorytet. Jaki harmonogram prac legislacyjnych?

Minister finansów odpowiadając na pierwsze pytanie przypomniał, że obowiązująca obecnie ustawa z 9 maja 2024 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2024 poz. 852) odroczyła datę obowiązywania obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur - dalej: „KSeF”, na 1 lutego 2026 r. oraz utrzymała półroczne odroczenia (do końca lipca 2026 r.) niektórych obowiązków związanych z KSeF.
W ramach drugiego etapu legislacyjnego Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponowało etapowe wejście w życie obowiązkowego KSeF:
• od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła 200 mln zł,
• od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

Minister poinformował, że w Ministerstwie Finansów aktualnie trwają intensywne prace wytwórcze w zakresie architektury KSeF. A równolegle z pracami wytwórczymi dokonywane są weryfikacje założeń biznesowych i prawnych w projektach aktów normatywnych dotyczących KSeF.
Głównymi celami tych prac Ministerstwa Finansów jest zapewnienie efektywności, wydajności oraz niezawodności KSeF, tak by umożliwić podatnikom niezakłócone e-fakturowanie.

Minister finansów wyraźnie stwierdził w tej odpowiedzi, że:
1) powstanie nowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, uwzględniający zgłoszone uwagi w trakcie konsultacji publicznych projektu tej ustawy z listopada 2024 r.
2) nie jest wykluczone skierowanie projektu do ponownych konsultacji,
3) zakłada, że projekt ww. ustawy w zakresie KSeF (nr UD158) zostanie skierowany pod obrady Rady Ministrów w II kwartale 2025 r.

Odpowiadając na pytanie dot. vacatio legis, minister finansów nie wskazał konkretnego okresu. Stwierdził jedynie, że omawiany projekt nowelizacji ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF jest jednym z priorytetów resortu finansów. Zadeklarował, że projekt ten będzie uwzględniał wszystkie zasadnicze postulaty przedsiębiorców dotyczące procesu wystawiania faktur w KSeF. A Ministerstwo Finansów robi co może, aby wersja docelowego obowiązkowego KSeF była możliwa do wdrożenia i stosowania u podatników w sposób możliwie prosty i sprawny.

Zapowiedział też zakrojone na szeroką skalę działania informacyjne dot. nowych obowiązków podatników.

Nie będzie kolejnego przesunięcia terminów wdrożenia obowiązkowego KSeF

Minister Finansów wyraźnie oznajmił, że nie planuje przesunięcia terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Stwierdził, że podstawowe założenia dotyczące daty wejścia w życie obowiązkowego KSeF pozostają bez zmian, tj.:
• od 1 lutego 2026 r. – obowiązkiem e-fakturowania zostaną objęte duże podmioty,
• od 1 kwietnia 2026 r. – pozostałe podmioty.

Odpowiedzi na interpelację udzielił (z upoważnienia Ministra Finansów) Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Źródło: Interpelacja poselska nr 8479 w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur.

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji
14 maja 2025

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

Kiedy Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy? – Stan legislacyjny i wyzwania przed przedsiębiorcami
15 maja 2025

11 kwietnia 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który reguluje wdrożenie tego systemu w Polsce. Choć przepisy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, większość kluczowych kwestii jest już znana, co daje przedsiębiorcom czas na rozpoczęcie przygotowań do nadchodzących zmian.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?
14 maja 2025

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

Podatek od prezentów komunijnych - kiedy trzeba zapłacić. Są 3 limity kwotowe
13 maja 2025

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany
13 maja 2025

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Obowiązkowego KSeF można uniknąć. Jest na to kilka sposobów. M.in. uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji
14 maja 2025

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.
09 maja 2025

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie
09 maja 2025

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić
08 maja 2025

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA
08 maja 2025

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

pokaż więcej
Proszę czekać...