reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Innowacje zmniejszają podatek

IFK poleca: Innowacje zmniejszają podatek

Każdy podatnik może obniżyć daninę należną fiskusowi dzięki ulgom podatkowym. Jedną z ulga, która umożliwia zmniejszenie dochodu, a z której może skorzystać jedynie określona grupa podatników, jest ulga technologiczna. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zredukować swój podatek, jeśli dokonali wydatków na zakup nowych technologii.

Mogą oni obniżyć dochód o 50% kwoty wydanej na nową technologię, przez którą ustawodawca rozumie wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, umożliwiające wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług, i nie jest stosowana w świecie przez okres dłuższy niż 5 lat. Przedsiębiorca, który chce skorzystać z tej ulgi, musi uzyskać opinię, potwierdzającą nowość technologii, udzieloną przez jednostkę naukową, a więc uczelnię wyższą (lub jej jednostkę organizacyjną), Polską Akademię Nauk (lub jej część), centrum badawczo-rozwojowe lub instytut badawczy.

Z ulgi mogą skorzystać tylko ci, którzy płacą podatek na zasadach ogólnych. Odliczenia dokonuje się wyłącznie za rok, w którym został poniesiony wydatek (a więc jeśli ktoś zakupu technologii dokonał w roku 2014, ale płatność przesłał już w roku 2015, odliczenia dokona dopiero za rok).

Zaletą tej ulgi jest także fakt, iż jeśli przedsiębiorca w roku poniesienia wydatków na nową technologię miał stratę lub dochód niewystarczający do odliczenia, to ma na rozliczenie ulgi trzy następujące po sobie lata podatkowe.

Źródło: TaxCare

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama