| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Informacje podsumowujące – nowe obowiązki sprzedawców

IFK poleca: Informacje podsumowujące – nowe obowiązki sprzedawców

W celu uszczelnienia systemu odwróconego obciążenia, a także dla skuteczniejszej kontroli wykonywanych obowiązków prawodawca zobowiązał dostawców towarów do składania krajowych informacji podsumowujących w odniesieniu do transakcji objętych mechanizmem reverse charge. Informacje te, zgodnie z przepisem przejściowym nowelizacji, mają być składane za okresy rozliczeniowe począwszy od 1 lipca 2015 r.

Zgodnie z nowo dodanym art. 101a ustawy o VAT, który wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2015 r.:

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Podatnicy dokonujący dostawy towarów lub świadczący usługi, dla których podatnikiem jest nabywca, w przypadkach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych dostawach towarów oraz świadczonych usługach, zwane dalej „informacjami podsumowującymi w obrocie krajowym”.

Informacje podsumowujące w obrocie krajowym składa się za okresy rozliczeniowe, w których powstał obowiązek podatkowy, w terminach przewidzianych dla złożenia przez podatnika deklaracji, o których mowa odpowiednio w art. 99 ust. 1–3. W przypadku ustanowienia przez podatnika swojego przedstawiciela podatkowego zobowiązanym do składania informacji podsumowujących będzie ten przedstawiciel (art. 18c ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Dane, które powinna zawierać każda informacja podsumowująca, zostały wskazane w art. 101a ust. 3 ustawy o VAT. Są to:

   ● nazwa lub imię i nazwisko oraz NIP podatnika składającego informację podsumowującą (dostawcy),

   ● nazwa lub imię i nazwisko oraz NIP nabywcy towaru lub usługi,

   ● łączna wartość dostaw towarów oraz świadczonych usług, o których mowa wyżej, w odniesieniu do poszczególnych nabywców.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

W razie stwierdzenia błędów w danych zawartych w złożonej informacji podsumowującej w obrocie krajowym podatnik jest obowiązany złożyć niezwłocznie korektę informacji. Natomiast w przypadku zmiany wartości dostaw towarów lub świadczonych usług podatnik jest obowiązany skorygować łączną wartość w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, za który dokonuje się korekty podstawy opodatkowania w deklaracji podatkowej. Jeżeli korekta dotyczy okresu, za który została złożona informacja podsumowująca w obrocie krajowym, korektę tej informacji składa się niezwłocznie.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Plusy i minusy zmian w VAT wprowadzanych od 1 lipca 2015 r." >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »